Igor Šestak • subota, 09.02.2013.

Subotnje poslijepodne donijelo je šest utakmica Bundeslige, a na njima je postignuto 18 pogodaka. Tri utakmice bile su vrlo efikasne s čak 16 golova, dok su na preostale tri pala samo dva pogotka. Minimalne pobjede od 1:0 upisali su Hannover protiv Hoffenheima i Wolfsburg kod Greuther Fürtha, a bez golova je završila utakmica Eintrachta i Nürnberga. Prava golijada viđena je u remiju Borussije Mönchengladbach i Bayera iz Leverkusena rezultatom 3:3, Werder je s 4:1 slavio u Stuttgartu i produbio ionako veliku krizu domaćina, a istim je rezultatom okončan susret Borussije Dormund i HSV-a. Po dva pogotka Rudnevsa i Sona potopila su Borussiju u utakmici s dva crvena kartona.

Igrači Borussije Dortmund dočekali su 21. kolo na drugom mjestu tablice i u odličnoj formi, s četiri uzastopne pobjede u kojima su postizali minimalno po tri pogotka. U goste im je stigao HSV bez suspendiranog Badelja i ozlijeđenog Iličevića, a Crno-žuti su tražili revanš za poraz rezultatom 3:2 u prvom dijelu sezone. Jürgen Klopp morao je mijenjati svoju uobičajenu početnu postavu zbog ozljede Schmelzera pa je Sahin prvi put od povratka zaigrao od prve minute.

Za Borussiju su stvari dobro krenule. U 17. minuti Lewandowski je iskoristio neodlučnost Westermanna i Adlera i kroz noge HSV-ovog vratara zabio svoj 14. pogodak ove sezone. No, Borussijinim se igračima tada dogodila neuobičajena neopreznost pa su već u prvom idućem napadu primili pogodak. Bila je to akcija u tri poteza Jansena, Aogoa i strijelca Rudnevsa.

Hrvatski reprezentativci imali su u srijedu priliku upoznati Heung-Min Sona, korejskog reprezentativca, a nakon akcije iz 26. minute utakmice u Dortmundu sanjat će ga Borussijini Bender i Weidenfeller. Korejac se sjurio po desnom krilu, okrenuo Bendera koji je silom prilika zaigrao na lijevom boku pa ljevicom silovito pogodio od suprotne stative u mrežu Weidenfellera. Borussia je jurnula po izjednačenje, no novi udarac dobila je u 31. minuti kada je zbog jednog neopreznog starta na Skjelbreda isključen Lewandowski.

U završnici prvog poluvremena Crno-žuti su zabili pogodak, ali je on opravdano poništen zbog zaleđa. HSV je sve do 60. minute uspješno čuvao svoju igračku i rezultatsku prednost, a onda se njegovoj obrani dogodio trenutak nepažnje, Reus je krenuo prema golu, a Bruma ga srušio klizećim startom i zaradio crveni karton. Očekivala se tada velika ofenziva Borussije, no samo dvije minute nakon isključenja Brume gledalište Signal Iduna Parka zaledio je Rudnevs svojim drugim pogotkom. Ovaj put poentirao je glavom nakon dobrog ubačaja Jansena. Borussia je u završnih 30 minuta ostala bez odgovora, a visoku pobjedu HSV-a zapečatio je Son u 89. minuti svojim drugim pogotkom na utakmici.

Vrlo efikasnu utakmicu odigrali su u Mönchengladbachu domaća Borussia i Bayer iz Leverkusena. U prvih 45 minuta gosti su dominirali, ali su iz jedine prave prilike domaće momčadi primili pogodak. Igrala se 44. minuta kada je korner izveo Nordtveit, a gol glavom postigao Stranzl. S 1:0 se otišlo na odmor, a izjednačenje Bayera stiglo je u 52. minuti preciznim udarcem Sama, nakon što mu je loptu odložio Kießling.

Borussia je u 59. minuti stvorila svoju drugu ozbiljniju priliku i postigla drugi pogodak. Centaršut Aranga, glavom je u pogodak pretvorio De Jong. Golijada je nastavljena minutu kasnije kada je Kießling iskoristio dodavanje Boenischa i izjednačio na 2:2, a bio mu je to 14. pogodak sezone te 100. ukupno u Bundesligi. U 64. minuti Bayer je napokon došao do vodstva, a peti pogodak na utakmici kreirali su asistent Castro i strijelac Schürrle.

Akciji tu ipak nije bio kraj jer se domaćini nisu pomirili s porazom. U 86. minuti nakon velike gužve u kaznenom prostoru Bayera iz blizine je loptu u mrežu pospremio Herrmann i postavio konačnih 3:3. Taj je pogodak spriječio Bayer u preuzimanju drugog mjesta na tablici pa Apotekari sada za drugom Borussijom zaostaju jedan bod. Zanimljiv je podatak da Bayer u Mönchengladbachu nije izgubio već 21 uzastopnu utakmicu, a ovo mu je pritom 16. remi.

Sudar susjeda na tablici, 12. Stuttgarta i 11. Werdera, otišao je na stranu gostiju iz Bremena rezultatom 4:1. Igrači Stuttgarta prolaze kroz veliku krizu i doživjeli su peti uzastopni poraz. Prvi pogodak na utakmici pao je u 35. minuti kada je Ekici goste doveo u vodstvo vrlo snalažljivom reakcijom pred golom Stuttgarta. Domaćini su uspjeli izjednačiti u 50. minuti lijepim pogotkom Traorea, no izdržali su samo 11 minuta prije nego su ponovno kapitulirali. Kardinalno je pogriješio Kvist, Petersen ukrao loptu i uposlio Hunta koji je lako pogodio za 2:1. Na 3:1 je povisio Ekici iz slobodnog udarca u 74. minuti, a za konačnih 4:1 poentirao je De Bruyne lijepim lobom u drugoj minuti sudačke nadoknade. Mateo Pavlović i ovu je utakmicu odgledao s klupe za pričuve.

Drugu pobjedu nakon zimske stanke upisao je Wolfsburg na gostovanju kod fenjeraša Greuther Fürtha. Perišić je započeo i četvrtu uzastopnu utakmicu u svom novom klubu, za razliku od Olića koji je treći put zaredom ostao na klupi. Napadača iz Davora trener Hecking je tijekom tjedna pohvalio i nagovijestio njegov povratak u početnu postavu, no loša vijest za njegov status je osmi prvenstveni pogodak Wolfsburgovog napadača Dosta, kojim je svoju momčad doveo u vodstvo u 23. minuti nakon odlične asistencije Diega.

Budući da Perišić u prvih 45 minuta nije odigrao posebno dobro, trener Wolfsburga je odlučio Olića uvesti na poziciju lijevog krila, istu koju je držao u Magathovom mandatu. U drugom poluvremenu ipak nije bilo previše zanimljivosti, a igrom su dominirali žuti kartoni. Ukupno ih je na utakmici bilo šest, od toga pet u periodu od 53. do 73. minute. Domaćini su imali nekoliko obećavajućih prilika, no nisu došli do izjednačenja. I 11. put ove sezone na svom su terenu ostali bez pobjede, a sva tri boda otišla su Wolfsburgu i donijela mu približavanje sredini tablice.

Srđan Lakić imao je prošlog tjedna debi iz snova za Eintracht. Postigao je dva gola u gostujućoj pobjedi kod HSV-a, no prva utakmica u Frankfurtu nije prošla tako dobro. Eintracht je ugostio 14. Nürnberg, odigrao skromnih 0:0 i propustio upisati treću uzastopnu pobjedu. Kiksevi Borussije i Bayera nudili su mu priliku da se ponovno približi drugom mjestu na tablici, no na ovoj utakmici Eintrachtov napad nije imao svoj dan. Lakić je odigrao svih 90 minuta, a u 59. je zaradio svoj prvi žuti karton ove sezone.

Pobjedom se u 21. kolu osladio Hannover i to na svom terenu protiv Hoffenheima. Jedini pogodak na utakmici pao je već u osmoj minuti, a postigao ga je Diouf nakon centaršuta Husztija i loše reakcije gostujuće obrane i vratara. S ova tri boda Hannover je došao do devete pozicije na tablici, dok Hoffenheim i dalje drži 16. poziciju koja vodi u doigravanje za ostanak u ligi.

• signum_temporis09.02.2013. u 18:06
    Odlična utakmica, odličan dekor, i prekrasan gol ovog Korejanca. Borussija sa ovakvom igrom nema šta tražiti kod Šahtjara. Suđenje vrhunsko, oba dva crvena su bila, iako je crvenom za HSV možda prethodilo zaleđe Borussijina igrača.