Karabatić s osam pogodaka dopustio Montpellieru samo bod, poraz Chambéryja

Mihaela Bradovski • srijeda, 13.02.2013.

Montpellier i Chambéry, sudionici Lige prvaka, zbog europskih su obaveza već danas odradili svoje obaveze u 15. kolu. Francuski prvak otišao je na noge Aixu i uspio stići tek do boda, dok je Chambéry uvjerljivo poražen, također na gostovanju. Uspješnija je bila momčad Ivryja...

Aix en Provence - Montpellier 27:27 (13:12)

Još uvijek aktualni francuski prvak, momčadi Montpelliera svoju je utakmicu 15. kola odradila već večeras, a po rasporedu uslijedilo je gostovanje kod Aixa i donedavnih članova Nikole i Luke Karabatića. I dok je sastav Patricea Canayera u dosadašnjem dijelu prvenstva dohvatio 22 boda i nalazi se na drugoj poziciji, domaći rukometaši na kontu su prije starta večerašnjeg okršaja osvojili tek osam bodova.

Karabatić najbolji strijelac susreta

Nikola Karabatić svojim je donedavnim suigračima postigao osam pogodaka iz 11 pokušaja i u potpunosti je preuzeo ulogu vođe momčadi što se od njega po dolasku u novu svlačionicu i očekivalo. Nakon 15-ak minuta igre stradao je u jednom bloku, no već se do kraja prvoga dijela vratio na parket, u pravo vrijeme pomogavši svojoj momčadi da u nastavak uđe u plusu.

Mickael Illes u pobjedu je ugradio svojih sedam, dok je Tobie postigao pet. Jednako toliko puta precizni su bili gostujući Kavtičnik i Accambray, dok je za jedan zgoditak uspješniji bio Malmagro. Metličić je iz šest pokušaja postigao tri gola uz jedno isključenje. Mickael Robin, vratar Montpelliera skupio je 15 obrana koliko i dvojac Cappelle (10) - Clemencon na drugoj strani.

Prema očekivanjima, domaći je sastav glavninu svoje igre temeljio upravo na svojoj posljednjoj akviziciji, a upravo Karabatić nakon četiri minute igre svojim prvim pogotkom postavlja 3:1 za svoju momčad. Gosti su se iz tog početnog zaostatka uspjeli vratiti u poravnanje u 10. minuti, s linije sedam metara za 4:4 pogodio je Kavtičnik. Minutu prije toga na dvije je minute isključen Petar Metličić. U idućim minutama francuski reprezentativac u dresu pretposljednje momčadi dobio je striktnog čuvara pa je u nekoliko akcija dobio priliku tek prijeći centar.

Iako se Aix odmah potom uspio vratiti na +2, gosti su po prvi puta u prednost stigli u 19. minuti, u trenucima kada se Karabatiću na klupi ukazivala pomoć. Maxime Arvin-berod postigao je svoj prvi pogodak za 9:8 Montpelliera, a četiri minute kasnije u strijelce se upisao i Metličić, također za +1 favorita u ovom susretu. Na odmor se ipak otišlo pri minimalnoj prednosti domaćina, za 14:13 pobrinuo se Illes, da bi s istekom vremena Kavtičnik promašio sedmerac.

Sedam početnih minuta drugog dijela obilježila je igra pogodak za pogodak, a prekinuo ju je svojim trećim pogotkom iz devetog pokušaja William Accambray. Francuski reprezentativac doveo je svoju momčad u vodstvo, a već u idućoj minuti zaradio je isključenje koje domaćin ipak nije uspio iskoristiti za novo poravnanje. S dvije obrane prednost je održavao Robin, a zatim je za 18:16 Montpelliera precizan bio Metličić. Igrala se tada 39. minuta.

Domaći sastav ekspresno je reagirao, u istoj, 41. minuti poentirali su i Karabatić i Illes, no na drugoj strani jednako uspješni bili su i Malmagro i Metličić nakon još jedne obrane Robina i u posljednjih 15 minuta ušlo se pri dva pogotka prednosti za goste. U utakmici punoj uzbuđenja, u kojoj je sastav Jeremyja Roussela čitavo vrijeme bio ravnopravan, neizvjesnosti nije nedostajalo niti u završnici. 11 minuta prije kraja Aixu je prednost vratio Bečirović, tri minute kasnije imao je domaćin priliku stići do +2, ali pokušaj Illesa sa sedam metara ovoga puta čita Robin.

U 54. minuti Stephane Clemencon pri 24:22 upisuje dvije važne obrane, no u samoj se završnici raspucao Accambray koji svojim petim zgoditkom vraća +1 Montpellieru, dok je domaćinu problem stvorilo i isključenje Illesa. Nakon 3:0 Canayerove momčadi uzvratili su Karabatić i Tobie, te ponovno Karabatić, a nešto manje od 30 sekundi prije isteka vremena konačnih 27:27 postavio je Kavtičnik. Rukometaši Aixa posljednji napad nisu uspjeli realizirati.

US Ivry handball - Chambéry Savoie 30:21 (15:11)

Zbog obaveza u Ligi prvaka, u kojoj su proteklog vikenda osvojili prve bodove, susret 15. kola ranije su odradili i rukometaši Chambéryja. Nakon remija u prvom kolu i spomenutog europskog slavlja sastav Marija Cavallija u drugom je ovogodišnjem prvenstvenom pokušaju upisao uvjerljiv poraz. Bolja je bila domaća momčad, 10-plasirani Ivry čiji je drugi dvoboj za redom propustio Davor Dominiković.

Hrvatski reprezentativac u dresu Chambéryja, Damir Bičanić, bio je jedan od najboljih pojedinaca svoje momčadi u ovom porazu. On i Guillaume Gille postigli su po pet zgoditaka, koliko i Loupadiere i Šulc na drugoj strani, dok je najprecizniji bio domaći Damir Smajilagić s jednim više pogotkom. I jedna i druga momčad na kraju je skupila 17 obrana, Ivryjev Gervelas sa 16 i Chambéryjev Grahovac s 12 obavili su veći dio posla.

Posebno raspoložen Bičanić je bio na otvaranju utakmice. Osim za početnih 0:1 pogodio je i tri minute kasnije za 1:3. Gosti su u prednosti bili sve do 11. minute kada za 5:4 poentirao Diego Simonet. Nakon 14 minuta igre ta se prednost popela na tri zgoditka, dok je Chambéry i dalje bio na svoja četiri gola od kojeg je posljednji postignut u petoj minuti.

Iako je nakratko Guillaume Gille uspio u potpunosti smanjiti zaostatak, a držao je Chambéry i 9:9 nakon trećeg pogotka našeg reprezentativca, u nastavak se ušlo pri 15:11. Svoj posljednji pogodak Bičanić (5/9) je postigao u 41. minuti. Približio se tada francuski doprvak na pogodak zaostatka, a posljednji je puta priliku za povratkom u dvoboj propustio tri minute kasnije kod 19:19.

Za to posljednje izjednačenje pogodio je Cedric Paty, a sve od te 44. minute pa do kraja dvoboja njegova je momčad uspjela postići samo dva pogotka. U 49. je precizan bio N'Guessan, no Ivry je već otišao na 23:20, dok se posljednji puta domaća mreža tresla u 55. minuti za 27:21.