Liga prvaka - Skupina B, 9. kolo, 16.02.2013.
Celje Pivovarna L. 24:19 CSM Constanta
CSM Constanta

Pobjedom nad Constantom Celje osiguralo borbu sa Sävehofom za osminu finala

Jelena Bagarić • subota, 16.02.2013.

Rukometaši Celja su, prije svega čvrstom su obranom, stigli do pobjede nad rumunjskom Constantom koja je slavila u njihovom prvom međusobnom ogledu. Međutim , Celje se ovaj puta nije dalo iznenaditi te je bedemski čvrstom obranom i raspucanim Mačkovšekom, došlo do jako važne pobjede.

Slovenci su ovu utakmicu proglasili utakmicom godine zato što je Celjanima bila potrebna pobjeda od pet ili više razlike kako bi ostvarili šansu za plasman među osam najboljih momčadi u Europi. Izravni konkurent za plasman je švedski Sävehof kod kojeg Celje gostuje u u četvrtak. U Švedskoj Celje smije izgubiti, ali s ne više od pet pogodaka.

Vladan Matič: "Prije svega moram čestitati protivnicima na iznimnoj borbi. Bila je to teška utakmica, možda nije tako izgledalo, ali zaista je bila. Na obje strane igrale su se čvrste obrane te nije bilo laganih pogodaka kojima sam se prije početak utakmice nadao. Ne ide nam baš u napadu i to je veliki problem. Unatoč svemu, mislim da smo s odličnom obranom i Skokom, koji je obranio puno protivničkih udaraca, napravili razliku. No, zbog zamjena koje sam morao učiniti nismo uspjeli zadržati tu veliku prednost. Ali, drugačije nije išlo jer bi nam u protivnom nedostajalo snage za nastavak utakmice. Constanta je u drugom poluvremenu pojačala svoju obranu, ali smo unatoč greškama odigrali veoma zrelo i to je vodilo do pobjede koju smo mislim i zaslužili."

Fenomenalno su u susret krenuli rukometaši Celja. Pogoci su teško padali s jedne i s druge strane, ali vodstvo Celja bilo je neminovno. Tek u osmoj minuti gosti iz Rumunjske su postigli svoj prvi pogodak, doduše tek za 2:1. Međutim, Celjani su se raspucali i u 17. minuti su imali 5:1, a svoj drugi pogodak rukometaši Constante čekali su deset minuta a i tada su ga postigli iz sedmerca. "Krivac" za tako malo pogodaka gostujuće momčadi je vratar Matevž Skok koji je već u prvom dijelu skupio deset obrana. Kako bi zadržao visok tempo igre, trener Celja Vladan Matič zamijenio je do tada najbolje igrače Mačkovšeka i Toskića koji su nosili igru Celja. I bez njih Slovenci su odlično igrali i s velikih pet pogodaka prednosti otišli na odmor.

U nastavku je Skok i dalje dobro branio, a raspucani Mačkovšek je bez većih problema postizao pogotke. Prednost Celja je iz minute u minutu rasla pa je u 41. minuti iznosila velikih osam razlike. U tim je trenucima trener Constante Zvonko Šundovski pozvao minutu odmora koja je u nastavku urodila plodom. Rukometaši Constante su počeli igrati čvršću obranu, napravili su mini seriju od tri pogotka, ali i ostavili domaću ekipu bez pogotka na sedam minuta. Post je prekinuo Mačkovšek, ali ni to nije zaustavilo Rumunje predvođene Čuturom i Sadoveacom koji su smanjili zaostatak na četiri pogotka. Ipak, do kraja susreta uspjeli su Slovenci podići prednost na pet razlike koliko im je i bilo potrebno da bi anulirali poraz koji im je Constanta nanijela u četvrtom kolu.

Najzaslužniji za pobjedu Celja bio je Borut Mačkovšek s postignutih šest pogodaka. Uz njega istakli su se i Gašper Marguč s pet te Alem Toskić s četiri pogotka. U redovima rumunjske Constante istakli su se Dalibor Čutura i Marius Sadoveac koji su postigli po pet pogodaka.

Utakmica koja odlučuje o plasmanu Celja u osminu finala igra se u četvrtak u švedskom Sävehofu s početkom u 19 sati.