Veliko slavlje u Sinju, Alkar izborio Ligu za prvaka

Iz ŠSD Sinj:Mišo Gulić • subota, 09.03.2013.

U atmosferi kakva se rijetko viđa na sportskim borilištima, Alkar je uspio svladati Đuru Đakovića i na taj način ostvariti toliko snivani ulazak u Ligu za prvaka. Odlično su Sinjani otvorili, Brođani zatim odgovorili, no silna borbenost domaćih kad tad je morala doći na naplatu, a taj trenutak bio je početak posljednje četvrtine, nakon čega povratka za goste više nije bilo...

Alkar - Đuro Đaković 75:70 (24:17, 19:25, 16:7, 16:21)

A-1 liga, 17. kolo
Sinj, ŠSD Sinj, gledatelja: 1600

Suci: Hordov (Zadar), Stojić (Šibenik), Goleš (Šibenik)

Alkar: Jugo 6, Bilić 9, M. Modrić 7, S. Modrić, Matić 4, Boban, Gaurina 19, Žitko 11, Ivišić 2, Ćurković 3, Župić 5, Kanaet 9.
Trener: Damir Milačić

Đuro Đaković: Blajić 8, Batina 15, Živković 5, Šarlija 19, Petani 7, Baković 5, Kolovrat 4, Karlović, Brnas 7, Havić.
Trener: Neven Plantak

Skokovi: Alkar 30; Đuro Đaković 27
Izgubljene lopte: Alkar 9; Đuro Đaković 12
Osobne pogreške: Alkar 28; Đuro Đaković 24

Danima su Alkari iščekivali susret s Đurom Đakovićem, još duže snivali ulazak u Ligu za prvaka, a sezonu iz najljepših snova na kraju su zaključili na rukama svojih vjernih Maligana slaveći ono čemu su se rijetki nadali uoči početka natjecanja, povratak među hrvatsku elitu nakon godine dana pauze.

Nošen frenetičnim navijanjem oko 1600 navijača Alkar je odlično otvorio susret, pobjegao na 9:2, čime je zarana prisilio gostujućeg stratega da pozove minutu odmora. Dobro je u tim trenutcima izgledala sinjska obrana, ali ništa manje dobar nije bio niti napad pa su u šestoj minuti Sinjani pobjegli na deset koševa viška (16:6), no tada je s dva dalekometna ubačaja goste u igri ostavio Batina, da bi se na predah otišlo s 24:17 u korist sinjskog prvoligaša.

Damir Milačić, trener Alkara: "Već smo nakon pobjede u Slavonskom Brodu znali da će ova utakmica odlučivati. Pritisak je pojeo neku ljepotu u ovoj utakmici, ključ je bila naša želja, energija i fantastična obrana u drugom dijelu. Zahvaljujem se predsjedniku Kluba i tajniku što me imali hrabrosti dovesti kao neafirmiranog trenera, ali velik dio posla odradio je i moj pomoćnik Stipe Blajić. U ligi za prvaka nećemo biti kanta za napucavanje, uz ovu publiku svakom će biti teško."

Joško Ćurković, kapetan Alkara: "Na početku sezone su nam svi prognozirali dno ljestvice, ali mi smo naporno trenirali i ovo sad je rezultat tog rada. Trener nam je ulio dosta samopouzdanja nakon šestog kola, zaredali smo sa sedam pobjeda i ostalo je povijest."

Josip Blajić, igrač Đure Đakovića: "Cijeli tjedan smo se pripremali za utakmicu, došli smo po pobjedu, ali nažalost nismo uspjeli. Čestitam Alkaru, donedavnim suigračima i prijateljima, oni su to svojim igrama zaslužili i nadam se da će u Ligi za prvaka odigrati što bolje. Mi u pojedinom dijelu sezonu nismo imali sreće i sada nam je realnost Liga za opstanak. Sinjska publika još je jednom pokazala svoju vrijednost."

Trećom tricom raspoloženog Batine i ubačajem Kolovrata Đuro se na otvaranju druge četvrtine približio na svega dva koša zaostatka (24:22). Reagirao je tada minutom odmora i Milačić, dobro su odreagirali domaći, prije svih Gaurina koji je serijom koševa držao svoju momčad u blagom plusu.

Nakon što su izdržali početni pritisak, Brođani su se potpuno oslobodili i prilično lako završavali svoje napadačke akcije, u čemu je osobito prednjačila njihova unutarnja linija na koju domaći naprosto nisu imali odgovora, što je dijelom posljedica i nekoliko pogođenih vanjskih šuteva, a što je Šarlija znalački koristio. S druge strane domaći su u svaki svoj ubačaj ulagali kudikamo više energije, dosta su se trošili, no nošeni silnom podrškom svojih navijača na odmor su ipak odnijeli koš prednosti (43:42).

Gosti su tricom Brnasa na otvaranju drugog dijela preuzeli vodstvo (42:45), opasno zabrinuli domaće navijače, no sinjski košarkaši tada su ubacili u brzinu više, zgusnuli obranu i ponovno vratiti susret pod svoju kontrolu.

Brođanima u tim trenutcima nije prolazila taktika spuštanja lopte u reket, odlično su domaći udvajali Šarliju, dok su s druge strane Sinjani, uz silan voljan moment prije svega, pronalazili put do koša i pred odlučujućih deset minuta ostvarili isto toliko koševa prednosti (59:49).

Trica pa dvica Mirka Modrića otključala je gostujuću "bravu" u posljednjem periodu, nakon toga dva je dodao i Matić za plus 15 (66:51), što je praktički bio početak gostujućeg kraja. Brođani su istina u nekoliko navrata minus spuštali na ispod deset, a minutu i 11 sekundi prije kraja stigli su na minus pet (71:66), no Jugo je tada zabio preko Šarlije, a da iznenađenja biti neće potvrdio je Bilić u samoj završnici, što je ujedno bio i trenutak kada je sinjskim parketom potekla rijeka emocija. Konačan pogled na semafor na kraju je pokazao 75:70 za domaće.

Prvo ime u domaćim redovima bio je Gaurina koji je zabio 19 koševa, 11 je dodao Žitko, a devet, od čega velik dio u trenucima gostujućeg otpora, Mirko Modrić. Kod gostiju se istaknuo Šarlija s 19 ubačaja i osam skokova, a četiri koša manje ubacio je Batina.