Igor Šestak • subota, 16.03.2013.

Subotnje poslijepodne donijelo je pet utakmica 26. kola Bundeslige. U akciji su bili igrači Borussije Dortmund i svladali Freiburg s čak 5:1, a pritom su se dvaput u strijelce upisivali Lewandowski i Sahin. HSV Milana Badelja doživio je iznenađujući domaći poraz od Augsburga, a Werder Matea Pavlovića remizirao je u Bremenu s Greuther Fürthom. Schalke je doživio težak poraz kod Nürnberga, a utakmicu bez golova odigrali su Hoffenheim i Mainz.

U Dortmundu su se sastali Borussia i Freiburg, klubovi koji su se svojim navijačima željeli iskupiti za prošlotjedne poraze. Borussia za izgubljeni derbi protiv Schalkea, a Freiburg za treći uzastopni poraz kojeg mu je nanio Wolfsburg s čak 5:2. Domaći su nastupili bez Hummelsa i Kehla, a kod gostiju zbog zdravstvenih problema niti na klupi nije bio Ivan Santini.

Crno-žuti nisu dobro ušli u susret. Gosti su nizali dobre situacije, a inicijativu su naplatili u 28. minuti. Nakon brze akcije s lijeva je centrirao Kruse, a loptu u mrežu iz blizine ubacio Schmid. Borussia se trudila uzvratiti, no u tome nije uspijevala sve do 41. minute, kada je uslijedio pravi blitzkrieg.

Kriza Freiburgove obrane

Do utakmice protiv Wolfsburga Freiburgova je obrana briljirala. U prve 24 utakmice Bundeslige primila je samo 23 pogotka, a bolja od nje bila je jedino Bayernova. No, Wolfsburg je Freiburgu utrpao čak pet komada, a kriza u Freiburgu je nastavljena u Dortmundu, gdje im je domaća Borussia također podarila "peticu".

Izjednačenje je donio Lewandowski udarcem glavom nakon ubačaja Sahina iz slobodnog udarca i došao do pogotka u osmoj uzastopnoj utakmici Bundeslige. Samo tri minute kasnije Sahin se pretvorio u strijelca za 2:1 nakon dobrog prodora Blaszczykowskog. Turskom nogometašu to je bio drugi prvenstveni nastup od prve minute i prvi pogodak nakon povratka u Dortmund, a Borussija ni na tome nije stala. U prvoj minuti sudačke nadoknade Lewandowski je iskoristio niz vrlo loših reakcija gostujuće obrane i za vodstvo 3:1 zabio svoj 19. ovosezonski pogodak te se učvrstio na prvom mjestu liste strijelaca.

Visoko vodstvo Borussiji je donijelo mirnoću u igri. Crno-žuti su kontrolirali zbivanja na travnjaku, umrtvili su utakmicu i u drugom poluvremenu nije bilo mnogo uzbuđenja. Ipak, u završnih 20 minuta uspjeli su postići još dva pogotka. U 72. minuti nakon još jedne slabe reakcije gostujuće obrane strijelac je drugi put na utakmici bio Sahin, a šest minuta kasnije Lewandowski je namjestio pogodak Bittencourtu, igraču koji je samo minutu ranije ušao s klupe. S uvjerljivih 5:1 Borussia je sačuvala drugo mjesto na tablici bez obzira na ishod derbija Bayerna i Bayera.

S Badeljem u momčadi svih 90 minuta, ali bez ozlijeđenog Iličevića i bolesnog Van der Vaarta, HSV je ugostio Augsburg. Eventualnom pobjedom mogao je skočiti na poziciju koja vodi u Ligu prvaka, no doživio je neočekivani poraz. Gosti su prikazali prilično dobru igru, imali su i malo sreće kod promašaja domaćih napadača, a s tri boda su došli na "samo" pet bodova zaostatka za Stuttgartom i Fortunom te produžili snove o ostanku u ligi.

Slika 1 od 1.

HSV je u prvom poluvremenu pokazao više, no na odmor su s vodstvom otišli gosti. Osigurao im ga je Callsen-Bracker pogotkom glavom u osmoj minuti nakon ubačaja Wernera iz slobodnog udarca. Domaći su imali čitav niz dobrih situacija za izjednačenje, no mnogim lošim reakcijama istaknuo se njihov napadač Rudnevs. U 23. minuti priliku je imao i Badelj, ali ga je na putu do pogotka zaustavio gostujući vratar Amsif.

U drugom poluvremenu bilo je daleko manje prilika. Augsburgova obrana odlično je zaustavljala pokušaje HSV-a, a nastojanja domaćih da dođu do izjednačenja doživjela su novi udarac u 80. minuti. Samo 11 minuta nakon što je ušao u igru, Beister je zbog udaranja Baiera zaradio izravni crveni karton i ostavio svoju momčad sa samo deset igrača na terenu. Gosti su uspješno sačuvali svoju prednost i upisali važna tri boda.

Uzbudljivu utakmicu odigrali su u Bremenu Werder i Greuther Fürth, a svih 90 minuta za domaće je na poziciji stopera odigrao Mateo Pavlović. Domaći su tražili pobjedu nakon četiri, a gosti nakon pet neuspješnih kola. Na kraju, nastavljene su obje negativne serije. U prvom dijelu nije bilo golova, a poveli su domaći u 47. minuti. Hunt je ušao u igru na poluvremenu pa samo dvije minute kasnije izborio i realizirao kazneni udarac.

Uslijedio je preokret Greuther Fürtha. U 56. minuti izjednačio je Fürstner nakon ubačaja Schmidtgala, a na loptu su pritom zakasnili domaći braniči Pavlović i Schmitz. Za vodstvo gostiju pobrinuo se Petsos, vrlo lijepim pogotkom iz slobodnog udarca. Gosti ipak nisu uspjeli sačuvati vodstvo, a za to je odgovoran Peković. Prilikom kornera za Werder povukao je Pavlovića i skrivio novi kazneni udarac, koji je u konačnih 2:2 pretvorio Hunt svojim drugim pogotkom.

Nakon što se oprostio od Lige prvaka desetkovani Schalke (ozlijeđeni Huntelaar, Marica, Papadopoulos, Afellay, Unnerstall i Neustädter) doputovao je u Nürnberg po nastavak prvenstvene pobjedničke serije. No, umjesto četvrte uzastopne pobjede, doživio je vrlo težak poraz. U prvom su se poluvremenu Rudari propisno ispromašivali, a domaće je u 31. minuti u vodstvo doveo Feulner. Sličan scenarij viđen je i u nastavku. Schalkeovi igrači jednostavno nisu pronalazili put do mreže, a Nürnbergovi su to znali kazniti. Za 2:0 je u 69. minuti pogodio Eswwein, a konačnih 3:0 postavio je Frantz tri minute prije kraja susreta. Nürnbergu je to bila sedma uzastopna utakmica bez poraza i značajno se približio gornjem dijelu tablice.

Utakmicu bez golova odigrali su Hoffenheim i Mainz. Za goste niti na klupi nije bio Ivan Klasnić, a oni mogu više žaliti što nisu osvojili sva tri boda jer su čak dvaput pogodili okvir domaćih vrata. Osvojenim bodom Mainz je ipak napredovao na tablici za jedno mjesto i sada je šesti, dok je Hoffenheim i dalje duboko u zoni ispadanja. Za 16. Augsburgom zaostaje četiri boda.