Šutalo propustio priliku za treću pobjedu u nizu, Cedeviti dramatična završnica

Ivana Karačić • subota, 23.03.2013.

Cedevita je na Pecari pobijedila 77:75 i zadržala šesto mjesto, koje joj osigurava nastup u Eurocupu. Utakmicu je bolje otvorio Široki, otišao i do 12 poena prednosti i djelovao bolje, zrelije i sigurnije. No, pad u igri domaćih pred kraj prvoga poluvremena donio je gostima brzo izjednačenje. Na kraju je presudio jedan promašeni šut. Marko Šutalo nije pogodio ta pobjedu domaćih.

Bolji ulazak u utakmicu košarkaši Širokog nisu mogli ni sanjati. Krenulo je sve velikim obračunom u reketu između Mire Bilana i Roberta Rikića. Bez obzira na što je centar Cedevite postigao prvih šest poena za goste Rikić je bio uspješniji, igrao je zrelo i s puno samopouzdanja i najzaslužniji je što je Široki već u 6. minuti vodio 17:6, a dvije minute kasnije nakon trice Johnathona Jonesa i 20:8.

Pokušao je trener Cedevite Jakša Vulić koji je na Pecari pozdravljen pljeskom, jer je sa Širokim imao velike uspjehe, raspoložene domaće igrače izbaciti iz ritma zonskom obranom. No, nije išlo. Tek izlaskom iz igre Ivana Ramljaka zbog tri osobne pogreške i Rikića na predah gosti su ušli u dobru seriju i uspjeli u 13. minuti preko Bilana stići do 25:19.

Cijela druga četvrtina prošla je u pokušajima gostiju da stignu prednost Širokog. To im je i pošlo za rukom u samoj završnici prvoga poluvremena, kada su Marko Tomas tricom i Bilan poentiranjem iz reketa donijeli izjednačenje 38:38. Igra je pomalo izgubila na ritmu, što je više odgovaralo gostima, koji su početkom drugoga poluvremena preuzeli vodstvo.

Nisu međutim igrači Cedevite uspijevali stvoriti veću prednost. Stizali su do tri ili četiri poena viška, a domaći su se vraćali šutom ili prodorima Marka Šutala. U zadnju četvrtinu ušlo se s minimalnom prednošću Zagrepčana 53:54. Prvi put gosti su veću prednost dosegnuli u 32. minuti kada je Tomas s dvije trice zaredom postavio 53:60.

Tomas je u 64. minuti pogodio još jednu tricu za 57:63, ali su se domaći uspjeli vratiti dobrim šutevima Karla Vragovića i Josipa Bilinovca do izjednačenja 67:67 u 37. minuti. Minutu kasnije pogodio za preokret 69:67. Na kraju su gledatelji svjedočili pravoj drami. Razigrani Bilan je opet Cedeviti donio prednost, ali je Šutalo pogodio dva poena za 75:76, pa Tomas deset sekunda prije kraja jedno bacanje za 75:77.

Imao je Šutalo šut za pobjedu, no nije pogodio i Cedevita je pobijedila na Pecari i osigurala nastup u Eurocupu. Domaći nisu previše tugovali, već ranije su izbjegli posljednje mjesto i sad se mogu okrenuti Ligi za prvaka BiH koja kreće iduće subote.