Partizan u posljednjem kolu do Final Foura, Radnički pobijedio Zvezdu

Filip Han • subota, 23.03.2013.

Košarkaši Partizana u posljednjem su kolu regularnog dijela sezone osigurali odlazak na Final Four. Ostvarili su to na domaćem terenu pobjedom nad Szolnokijem. U preostalim utakmicama trećeplasirani Radnički u gostima je pobijedio Crvenu zvezdu, MZT je također upisao gostujuću pobjedu kod Krke, a Budućnost je u posljednjim minutama utakmice došla do pobjede nad Olimpijom...

Szolnoki je pružio dobar otpor Partizanu. Držali su se u egalu cijelu prvu četvrtinu, a domaći su se lagano odvojili tek u prvim minutama druge. Uporni Szolnoki nije dopustio Partizanu da ode na veću prednost i predvođeni Šehovićevim poenima ponovo su uhvatili priključak. Do poluvremena crno-beli uspjeli su stvoriti višak od devet poena, rezultat je bio 39:30.

Na početku treće četvrtine Partizan je stekao najveću prednost na utakmici, Milosavljević je sa svoja dva poena postavio rezultat od 45:30. Činilo se da će uslijediti lagan posao za Beograđane, no do kraja treće Mađari spuštaju zaostatak na sedam poena. Početkom posljednjeg dijela igre gosti su došli na samo dva poena zaostatka nakon trice i pogođenog bacanja Florencea. Partizan je tada prikupio koncentraciju, pogotovo u obrambenom dijelu, te ponovo izgradio prednost, dopustivši Szolnokiju samo dva poena u posljednje četiri minute utakmice. Konačan rezultat bio je 83:69.

Najbolji pojedinci susreta bili su Vladimir Lučić sa 16 poena, 14 je imao Davis Bertans. Raznovrsnost Partizana u ovoj utakmici pokazuje i podatak da su osim tog dvojca imali još četvoricu dvoznamenkastih strijelaca. Goste su predvodili Šehović i Florence, obojica s po 16 poena. Partizan je ovom pobjedom osigurao četvrtu poziciju lige i odlazak na Final Four.

Jednaki omjer kao Partizan ima i Budućnost nakon pobjede protiv Olimpije. Ipak, Podgoričani neće vidjeti završni turnir zbog negativnog omjera iz susreta s Partizanom. Beograđani su slavili oba puta u sezoni. Utakmica s Olimpijom ušla je u neizvjesnost krajem susreta nakon što je Budućnost cijelo vrijeme držala prednost. Prva je četvrtina završena s četiri poena prednosti domaćih, a u drugoj četvrtini stekli su prednost od desetak poena koju su održali do odmora.

Sredinom treće četvrtine igrači Budućnosti upali su u realizacijsku rupu nanizavši nekoliko promašaja i izgubljenih lopti, što je omogućilo gostima da priđu na samo dva poena. Na ulasku u četvrtu četvrtinu Olimpija je uspjela i stvoriti prednost od dva poena. U 35. minuti tricu je pogodio Rannikko i odveo Olimpiju na osam razlike, ali Marko Popović uzvraća svojom tricom i vraća Budućnost u igru. Dvije minute kasnije Popović novom tricom ponovo dovodi Budućnost u vodstvo, te čini to još jednom nakon zabijenih bacanja Prepeliča. Do kraja zabijaju još Aleksa Popović i Dee Bost za konačan rezultat od 79:75.

Marko Popović na kraju je prikupio 17 poena, 12 su imali Vitkovac i Lee, a 11 Milošević i Bost. Kod Olimpije raspoložen je bio Prepelič s 20 poena, pratio ga je Omić sa 17, dodavši tome i 11 skokova.

Crvena zvezda i Radnički odigrali su susret koji ćemo gledati i sljedećeg mjeseca na završnom turniru u Laktašima. Ovog puta uspješniji je bio Radnički. Momci Mute Nikolića odigrali su dobru utakmicu i nisu dopustili Zvezdi da se vrati iz zaostatka u koji je dospjela.

Kragujevčani su na kraju prvog poluvremena imali deset poena prednosti, nakon što se Zvezda napromašivala u tih dvadeset minuta. U drugo su poluvrijeme ušli nešto bolje i na kraju tridesete minute stigli su na samo dva poena minusa. Sredinom četvrte crveno-beli prešli su i u vodstvo, no dobrom obranom i realizacijom Radnički je vratio prednost, te postavio krajnji rezultat od 80:75.

Predvodnik pobjednika bio je White s 14 poena, Birčević je dodao 13. Kod Zvezde 20 poena zabio je Simonović, Savović je imao 19. Za Zvezdu nije nastupio njen ponajbolji igrač Igor Rakočević.

Posljednju utakmicu večeri odigrali su Krka i MZT u Novom Mestu. Makedonci su upisali pobjedu nakon odlične treće četvrtine u kojoj su stvorili prednost koju više nisu ispustili. Skopje su vodili Čekovski s 26 poena i Gečevski s 20. Kod Krke Vladović je imao 16 poena i šest skokova, Smodiš i Lučić su dodali 13, a Lalić je imao devet uz šest skokova.

MZT je regularni dio završio na sedmom mjestu uz omjer 14-12, Krka je deveta uz negativan omjer 9-17.