Ivan Dominik • subota, 30.03.2013.

Već drugi dvoboj 29. kola španjolske Primere bio je jedan od središnjih okršaja kola, i to zato što je jedan od protagonista u njemu bila katalonska Barcelona. Blaugrana je, napokon uz blizinu Tita Vilanove koji se vratio s liječenja, došla u goste Celti, Hrvata Danijela Pranjića, u Vigo te je šokantno remizirala s predzadnjom ekipom lige. Prije sraza u Vigu, 29. kolo španjolskog prvenstva u nogometu otvorili su Rayo Vallecano i Malaga u Madridu uz prvu pobjedu Srdela u Vallecasu nakon 14 godina, koju im je donio bivši igrač zagrebačkog Dinama...

Celta Vigo - Barcelona 2:2 (1:1)

Prva španjolska nogometna liga - Primera
29. kolo, 30. ožujka 2013. godine, 18 sati
Vigo, stadion - Estadio de Balaídos
Sudac: Antonio Miguel Mateu Lahoz

Strijelci: Insa 38', Borja Oubina 88'/ Tello 43', Messi 73'

Celta Vigo: Javi Varas - Roberto Lago, Demidov, Cabral, Johny - Natxo Insa (od 81' Madinda), Borja Oubina - Orellana, Pranjić (od 69' De Lucas), Fernandez - Chu-Young Park (od 61' Bermejo)
Trener: Abel Resino

Barcelona: Pinto - Montoya, Bartra, Pique, Dani Alves - Fabregas (od 84' Busquets), Song, Thiago Alcantara (od 65' Iniesta) - Tello, Messi, Alexis Sanchez (od 68' Villa)
Trener: Tito Vilanova

Žuti kartoni: Cabral 32', Oubina 41', Lago 62', Fernandez 87'/ Fabregas 25', Alexis Sanchez 64', Busquets 88'

Katalonska Barcelona stigla je na samom početku 29. kola Primere u goste pretposljednjoj momčadi ligaškog poretka, Celti u Vigo. Momčad bivšeg hrvatskog reprezentativca Danijela Pranjića nije mogla mnogo očekivati u srazu protiv moćnijeg, jačeg i boljeg protivnika, ali je svejedno puno bolje započela susret.

Celta, za koju je Pranjić započeo od prve minute i to na poziciji polušpice odnosno lijevog krila, poziciji koju je mijenjao s čileanskim ofenzivcem Fabianom Orellanom, stjerala je Barcelonu u kut i na njenu polovicu te je tijekom prvih pola sata bila nešto bolja momčad. Iako je i gostujuća momčad uzvraćala, ponajviše preko Lionela Messija i Cristiana Tella, te je pokušavala nametnuti svoju igru.

Igrač utakmice

Iako je Borja Oubina herojski osigurao Celti remi i bod protiv najbolje momčadi lige, i to u samoj završnici utakmice, igrač dvoboja u Vigu ipak je bio Lionel Messi. Nevjerojatni Argentinac svojim je pogotkom u drugom poluvremenu za Barcelonu nastavio svoj fantastični niz od 19 utakmica zaredom u kojima je zabio barem pogodak te je sada također zabio i svakoj ekipi Primere unutar jedne sezone, što su još dva Messijeva nova rekorda, koja će teško tko uskoro, a možda i ikad, dostići.

Međutim, Barci nikako nije uspijevalo nametnuti svoju igru i svoj nogomet, a Celta je bivala sve bolja, što joj se manifestiralo vodećim pogotkom u 38. minuti utakmice. Sveprisutni Fabian Orellana nakon nekoliko lijepih driblinga u kaznenom prostoru gostiju uposlio je veznjaka Nebeskoplavih, Natxa Insu, koji je preduhitrio katalonske braniče i golmana te je lijepo pogodio mrežu Pinta za 1:0 vodstvo domaćina.

No, ta prednost je potrajala samo pet minuta, do 43. kada sjajni Messi šalje fenomenalnu dubinsku loptu za Tella, kojom je prebacio cijelu obranu Celte. Mladi napadač Katalonaca prima dodavanje Argentinca, sjuruje se prema vratima domaćih i lijepom egzekucijom iskosa uz precizni efe i mnogo osjećaja pogađa od suprotne stative mrežu Celte za svoj peti ovosezonski ligaški zgoditak. Izjednačenjem rezultata potom se otišlo na odmor, većih turbulencija do kraja prvog dijela više nije bilo, pa se u drugo ušlo s istom metom i istim odstojanjem za obje ekipe.

Nastavak susreta donio je igru slabijeg intenziteta s obje strane, Barcelona je bila nešto bolja, no teško je probijala bedem domaćina. Koji su također prijetili, ponajviše kroz drugo poluvrijeme preko svog Južnokorejskog napadača Park Chu-Younga. Međutim, do ulaska u posljednjih 20 minuta nije bilo velikih prilika ni uzbuđenja na obje strane.

No, u 73. minuti stigao je, kako se tada činilo, trenutak odluke; Tello je vratio asistenciju Messiju koji je pogodio mrežu Celte za 2:1 i potpuni preokret Blaugrane. Bio je to velik trenutak za Jordija Rouru i njegovu momčad koja je konačno uspjela preuzeti inicijativu, a poslije pogotka za 2:1, Barcelona je do kraja ogleda samo kontrolirala susret i pokušala ga mirno ga privesti kraju za nova tri boda u Primeri.

Ali, u samom finišu okršaja, nepokolebljiva Celta vratila se u egal te je pogotkom veznjaka Borje Oubine, kojem je asistirao Orellana, za svoju drugu asistenciju na utakmici, izjednačila rezultat protiv gostiju na 2:2. Budući da se tada igrala sama završnica susreta, vremena za nove pogotke nije bilo pa je taj egal ostao i konačan ishod utakmice. Danijel Pranjić izašao je iz igre u 69. minuti, a zamijenio ga je Enrique De Lucas. Osječanin je odigrao solidno, no ništa previše dobro u ofenzivi.

U prvoj utakmici dana, u kojoj su se sastale momčadi Raya i preporođene Malage u Vallecasu, slavile su gostujuće Srdele rezultatom 3:1. Petoplasirana momčad La Lige, Malaga, povela je ranim pogotkom Weligtona, koji je glavom zabio na asistenciju bivšeg nogometaša zagrebačkog Dinama, Pedra Moralesa.

Slika 1 od 1.

No, samo deset minuta kasnije za domaći je Rayo poravnao iz penala koji je realizirao Piti, nakon što je dvije minute ranije u kaznenom prostoru gostiju srušen nogometaš Madriđana. Tim se rezultatom, bez većih peripetija do kraja poluvremena, otišlo i na odmor, međutim, već početkom nastavka gostujuća Malaga je ponovno povela. Opet je u centru pažnje bio sjajni Čileanac Morales, koji je sve pripremio i asistirao za pogodak Julia Baptiste, koji je u 55. minuti doveo Malagi novo vodstvo.

Pred kraj utakmice svoju titulu najboljeg igrača susreta potvrdio je bivši Dinamovac Morales, koji je i sam zabio pogodak, okrunivši svoju sjajni partiju u dresu Malage pogotkom uz dvije asistencije. Čileanac je u 86. minuti poentirao za konačnih 3:1 Malage, nakon dodavanja Francisca Portilla Solera, i time potvrdio prvu gostujuću pobjedu Malage u gostima kod Raya nakon 1999. godine.

• Sensation02.04.2013. u 14:22
    vec sam pitao negdje, ali ovdje cu pokusati ponovo: dali netko zna jel stimac otpisao pranjica zauvijek, ili ga nije zvao zato sto u sportingu i nije dobivao minutazu? za obranu defenitivno nije, ali je na euru u vezi odigrao solidno, i mislim da bi kao alternativa perisicu bilo dobro da je na... [više na forumu]