Igor Šestak • subota, 06.04.2013.

Bayern iz Münchena prvak je Njemačke za sezonu 2012./2013. Teškom pobjedom s minimalnih 1:0 na gostovanju kod Eintrachta Bavarci su stigli do nedostižne prednosti pred rivalima iz Dortmunda i u klupske vitrine pospremili 23. pokal namijenjen najboljem klubu Njemačke. U ostalim utakmicama Borussia Dortmund je s 4:2 svladala Augsburg i približila se osvajanju drugog mjesta jer je Bayer uspio tak podijeliti bodove s Wolfsburgom. Schalke je slavio u Bremenu, a Borussia Mönchengladbach kod kuće protiv Greuter Fürtha.

Nogometaši Münchenskog Bayerna prvaci su Njemačke! Bavarski div pobijedio je Eintracht u Frankfurtu s 1:0 i okitio se ovim naslovom 23. put u svojoj povijesti. Bayernova fantastična sezona završena je tako novim rekordima. Ova pobjeda bila mu je 11. u nizu što je niz s kakvim se nijedan bundesligaški klub ne može pohvaliti, a otkad se u Bundesligi natječe 18 klubova, nijedan prvak naslov nije osigurao prije 30. kola. Bayernu je ove godine bilo dovoljno samo 28. Osim toga, ovom je pobjedom dodatno popravio svoj gotovo savršeni gostujući učinak. U 14 utakmica ima 13 pobjeda i jedan remi uz gol-razliku 31:2.

Jupp Heynckes najavio je uoči utakmice pohod na pobjedu i potvrdu naslova, ali je ponovno rotirao svoje igrače, razmišljajući ovoga puta o gostovanju u Torinu. Kroos nije igrao zbog ozljede, Ribery je završio na klupi, a Mandžukić je ostao izvan sastava. Napad je predvodio Gomez, a ofenzivni dio veznog reda činili su Robben, Müller i Shaqiri. Domaći trener Armin Veh bio je lišen usluga Schweglera i Meiera (strijelca 13 golova), a Lakića je ostavio na klupi.

Bayern u utakmicu nije ušao na svoj prepoznatljivi način. Zagospodario je travnjakom u Frankfurtu, ali je u svojim napadima bio prilično jalov. Razigran je bio tek Shaqiri te je u prvih 15 minuta dvaput pucao iz daljine. Prvo je pogodio stativu, a drugi pokušaj obranio mu je Nikolov. Sjajna prilika pružila se Bavarcima u 26. minuti kada je Russ u kaznenom prostoru srušio Müllera. Izvođenja najstrože kazne prihvatio se Alaba i pogodio - vanjsku stranu stative.

Veh je u 30. minuti morao izvaditi ozlijeđenog Laniga, a uveo je Celozzija. U preostalom dijelu prvog poluvremena Bayernova najopasnija prijetnja bio je centaršut Schweinsteigera koji je Nikolov jedva odbio u korner.

Drugo poluvrijeme ipak je donijelo dugoočekivano slavlje za igrače i navijače Bayerna. Trenutak odluke dogodio se u 53. minuti kada je Lahm ubacio s desne strane, a Schweinsteiger petom postigao prekrasan pogodak za vodstvo Bayerna.

Nakon pogotka Bayern je uspješno zaustavljao sve napade domaćih. U 66. minuti još je jednom opasno zaprijetio Shaqiri, ali je njegov udarac otišao pored vratnice. Na drugoj je strani Neuera zagrijao Inui, a u 75. minuti u igru su ušli Pizarro umjesto Gomeza i Lakić umjesto Matmoura. Hrvatski napadač imao se priliku proslaviti u 78. minuti. Nakon ubačaja Aignera našao se oči u oči s Neuerom i propustio pokvariti Bayernovo slavlje. Bayernov vratar upisao je odličnu obranu. Bayern se u tim minutama našao pod velikim pritiskom pa je Neuer morao spašavati i nakon kornera u 81. minuti i pokušaja glavom Zambrana.

U završnih deset minuta Bayernova je obrana ipak izdržala. Mreža je ostala netaknuta i Bavarci su upisali svoju 11. uzastopnu bundesligašku pobjedu. S tri boda zadržali su prednost od 20 bodova pred Borussijom koja je s 4:2 pobijedila Augsburg i šest kola prije kraja vratili titulu u München. Posljednji put Bayern je bio prvak 2010. godine, a protekle dvije sezone gledao je u leđa Borussiji.

Prilično radikalan bio je u slaganju sastava trener Borussije Jürgen Klopp. Između dva dvoboja četvrtfinala Lige prvaka protiv Malage, Borussiji je u goste stigao Augsburg, momčad opterećena brigama oko ostanka u ligi, a domaći strateg izveo je rezervni sastav. U odnosu na utakmicu u Malagi promijenio je čak sedam igrača. Na klupi su završili Piszczek, Kehl, Gündogan, Götze i Lewandowski, a izvan sastava Weidenfeller i Reus. Prvi put od prve minute za seniorsku momčad Borussije zaigrali su 19-godišnji Bittencourt i 20-godišnji Hoffman.

I takav pomlađeni sastav Borussije uspio je povesti. Igrala se 22. minuta kada je Leitner uposlio Schiebera, a on iz blizine zakucao loptu u Augsburgovu mrežu. Svoje vodstvo Crno-žuti su čuvali do same završnice prvog dijela, a onda izgubili koncentraciju i u samo dvije minute primili dva pogotka. U 43. minuti Schieber je glavom izbio loptu ubačenu iz kornera, a sasvim sam na 20 metara dočekao ju je Baier i snažnim udarcem pogodio donji lijevi kut. Čim se krenulo s centra Augsburg je poveo. Baier je dugom loptom uposlio Wernera, njegov udarac obranio je Langerak, rezervni golman Borussije, no na loptu je natrčao Vogt i zakucao ju pod prečku.

U 51. minuti Klopp je uveo Götzea i Lewandowskog, a u prvom idućem napadu Borussia je izjednačila. Poljski napadač gurnuo je loptu u prostor za Hoffmana, on nesebično poslužio Schiebera kojem je tek preostalo poslati loptu u mrežu. Samo 12 minuta trebalo je Borussiji za novi pogodak. Iz slobodnog udarca ubacio je Götze, a loptu na drugoj vratnici dočekao Subotić i pogodio za 3:2. U 70. minuti Lewandowski je pogodio mrežu gostiju, ali je taj pogodak poništen zbog zaleđa. Ipak, uspio je doći do svog 21. ovosezonskog pogotka. U drugoj minuti sudačke nadoknade Götze i on su komplicirali u gostujućem kaznenom prostoru, no lopta je na kraju došla do Poljaka i iz blizine je postavio konačnih 4:2.

Bila je to treća uzastopna pobjeda Borussije, a s tri osvojena boda dodatno se približila osvajanju drugog mjesta. Zahvaljujući remiju Bayera iz Leverkusena i Wolfsburga Crno-žuti imaju šest bodova prednosti i mogu se mirno posvetiti pripremi za uzvratnu utakmicu četvrtfinala Lige prvaka.

Apotekari i Vukovi svoju su međusobnu utakmicu dočekali u prilično promjenjivoj formi, a na kraju nijedna momčad nije uspjela osvojiti sva tri boda. Bayer je tijekom utakmice bio bolji, stvorio je veliki broj prilika, a poveo je u 12. minuti nakon velike pogreške gostujućeg stopera Kjaera. Asistent je bio Bender, a strijelac iz voleja Schürrle. U nekoliko navrata goste je spašavao vratar Benaglio, a onda su u 70. minuti došli do izjednačenja. Slobodni udarac izveo je Rodriguez, a Kjaer glavom pogodio mrežu Bayera i iskupio se za raniju pogrešku. Ivica Olić za goste je igrao do 90. minute, ali se nije značajnije istaknuo te je prekinut njegov golgeterski niz od pet uzastopnih utakmica Wolfsburga u kojima se upisivao u strijelce. Ivan Perišić zbog ozljede nije bio u sastavu.

Velika kriza trese Werder. Momčad iz Bremena izgubila je od Schalkea na svom terenu s 2:0 i za pobjedu ne zna već sedam kola. Rudare je u vodstvo doveo Draxler u 51 minuti preciznim udarcem s ruba kaznenog prostora, a pobjedu je zapečatio Marica nakon velike pogreške domaćeg stopera Lukimye. Schalkeu je ovo bila peta pobjeda u posljednjih šest utakmica i trenutno drži poziciju koja vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka. Ukoliko se naglo ne trgne, Werderu bi do kraja sezone moglo zaprijetiti i ispadanje iz lige. Mateo Pavlović utakmicu je odgledao s klupe.

Borussia Mönchengladbach nastavila je s odličnim igrama na vlastitom travnjaku. S minimalnih 1:0 svladala je Greuther Fürth i osmi put zaredom ostala neporažena na svom Borussia Parku. Jedini pogodak postigao je De Jong u 74. minuti utakmice. Osam minuta ranije gosti su ostali s igračem manje nakon što je drugi žuti karton zaradio Zimmermann. Fürth za pobjedu ne zna već osam kola i uvjerljivo je posljednji na tablici, dok je Borussia u žestokoj borbi za plasman u Europsku ligu.

• narada10807.04.2013. u 22:13
    solidan perfomans crvenih - samo, svi koji osjecaju neku bliskost prema bavarskoj skoli nogometa znaju da s tom titulom ova sezona ne smije biti zavrsena. Decki imamo jos otvorene racune, neka se u Wembleyu ponovi svibanj 2001! LOl pozzz ovom navijacu Dortmunda gore lol...
    narada108
  • Obrisan korisnik07.04.2013. u 04:16
    Hebote, Lovrena nam proglasavaju za najlosijeg obrambenog igraca u francuskoj, a njegova zamjena u repki Pavlovic grije klupu, nije dobro, pod hitno naci jos rjessenja za obranu.
  • nido06.04.2013. u 23:44
    Placite, pljujte, blatite... ...radite sta god hocete ali BAVARSKI GIGANT VLADA!!! MIA SAN MIA UND MI SAN MEISTER!!! DEUTCHER REKORDMEISTER!!!
    nido
  • cameosis06.04.2013. u 19:34
    šteta, prekasno smo se probudili. previše grešaka u dodavanju i onda lako uprskane prilike pri koncu utakmice. ipak, gol svinjouspinjača petom je bio vrhunski.sve u svemu, vanserijska sezona münchena do sada, svaka im čast.dao bog da im se ne ponovi tako brzo, nego da ubuduće opet grcaju u suzama... [više na forumu]