Cibona odjurila u trećoj četvrtini, obrana donijela prevagu protiv Riječana

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • utorak, 23.04.2013.

U utakmici koja je bila sasvim izjednačena u prve dvije četvrtine, košarkaši Cibone su s odlukom u nastavku susreta došli do svoje sedme ovosezonske pobjede u Ligi za prvaka. Vukovi su u osmom kolu u Zagrebu bili bolji od riječkog Kvarnera 2010, a presudnom se pokazala treća četvrtina, poslije koje su pobjegli na 24 poena prednosti...

S neuvjerljivih prvih 20 i sasvim drugačijih, puno kvalitetnije odigranih narednih 10 minuta, Cibona je došla do pobjede nad Kvarnerom 2010 u osmom kolu Lige za prvaka. Bez Davora Kusa u sastavu, a DJ-a Strawberryja i Andrije Žižića na parketu, momčad Danijela Lutza bila je u problemima u prve dvije četvrtine, ali na kraju je završilo vrlo uvjerljivo, s 92:65 za domaćine.

Prvo poluvrijeme okončano je u egalu, s 40:40 na semaforu, iako su gosti bili bliže tome da na 15-minutni predah u svlačionicama odu s prednošću. Da je bilo tako, Kvarner bi to vodstvo i zaslužio. S izuzetkom Jerela Blassingamea, koji je bio dobar barem u napadu, ostali Cibonini igrači tijekom prvih 20 minuta nisu imali konstantu, a s takvim stanjem stvari, nije im išlo lako protiv gostiju iz Rijeke.

Cibona je u prve dvije četvrtine imala samo jedno izrazito pozitivno razdoblje, seriju od 7:0 za odlazak na 18:16 nakon prvih 10 minuta. Prije i nakon toga, Kvarner ih je u obrani mučio mijenjanjem "čovjeka" i zone, u prvoj dionici pogotovo zonom, koja je već postala kronični problem za Vukove. Na drugom kraju parketa, goste je tijekom prvih 10 minuta vodio Ivica Radić, kojeg nije uspio zaustaviti Marko Jagodić Kuridža, a u drugoj četvrtini Dino Cinac, s kojim se tada mučio Dario Šarić.

Kada tome pridodamo dobar učinak Bojana Kriveca u organizaciji igre, a ponešto i realizacijom, sa šest poena u prvom poluvremenu, gosti su cijelo vrijeme imali priključak ili bili u vodstvu. Najveću prednost držali su kod 38:33 u 18. minuti, ali do kraja prvog poluvremena Vukovi su se uspjeli vratiti u egal, polaganjem Marina Rozića sekundu prije kraja druge četvrtine.

Cibona je po povratku na parket imala značajno bolju reakciju nego u ranijem dijelu utakmice, pogotovo u obrani, a kada ova momčad Vukova igra dobru obranu, onda može i trčati i zabijati lake poene. Upravo to zbivalo se u trećoj četvrtini, kada je bilo i atrakcije, pri čemu se osobito istaknuo Hrvoje Kovačević - koji je, iako to nije tipično za njega, zakucao dva puta.

Gledajući rezultat, Kvarner je držao priključak u prve dvije i pol do tri minute treće dionice. S dvije trice u kratkom razdoblju, nakon što je Jerel Blassingame zaboravio izaći na njega, Josip Surina pobrinuo se da gosti budu na -3 u 23. minuti. Cibona je ubrzo uzvratila serijom od 9:0, za bijeg na 65:51 dvije i pol minute do kraja treće četvrtine, što je sasvim slomilo goste.

Riječani su nastavili tonuti i sa sveukupnom serijom Vukova od 21:2 završili treću dionicu s 24 poena zaostatka, bez ikakve nade da se mogu vratiti u utakmicu. Tijekom posljednjih 10 minuta, kod velike prednosti, Danijel Lutz dao je priliku i najmlađem dvojcu u svojoj momčadi, Marku Arapoviću i Lovri Mazalinu, a Cibona je u završnoj četvrtini stigla i do najvećih okruglih 30 razlike. Za taj rezultat pobrinuo se Mazalin, polaganjem za 87:57.

Marin Rozić bio je najefikasniji u pobjedničkoj momčadi, s 21 poenom, dok se Jerel Blassingame pridružio sa 16 poena i osam asistencija. Sandro Nicević imao je 14 poena, a Dario Šarić 13 poena, osam asistencija, po tri osvojene i izgubljene lopte.

Ivica Radić i Dino Cinac završili su s po 15 poena za Kvarner, Radić sa šest skokova, a Cinac uz pet izgubljenih lopti.

• litleben24.04.2013. u 17:33
    Trener bi morao imati više hrabrosti i u ovakvim utakmicama, mlade igrače uvesti već u drugoj četvrtini (kako to rade u NBA).
    litleben
  • cimbo24.04.2013. u 13:35
    Nicevic ako ovako nastavi mogao bi u stare dane postati pravi kosarkas...
    cimbo
  • Obrisan korisnik24.04.2013. u 09:38
    jbt....zašto samo 6 minuta arapoviću i mazalinu?! mogli su igrati cijelu zadnju četvrtinu. veseli što šarić popravlja šut....mora još puno na defanzivnom segmentu raditi.
  • Obrisan korisnik23.04.2013. u 23:19