Napoli u drugom poluvremenu osvojio Adriatico, Udinese slavio četvrti put zaredom

Igor Šestak • subota, 27.04.2013.

U subotu su odigrane prve tri utakmice 34. kola Serie A, a domaćini su osvojili tek jedan bod. Napoli je zahvaljujući golovima Inlera, Pandeva i Džemailija u drugom poluvremenu odnio sva tri boda s gostovanja kod Pescare, za koju nije nastupio Ante Vukušić. Jedan pogodak bio je dovoljan Udineseu za važne bodove protiv Cagliarija, dok je kao domaćin neporažena ostala jedino Atalanta. Protiv Bologne je remizirala 1:1, a Marko Livaja je odigrao prvih 65 minuta te utakmice.

34. kolo Serie A Napoliju je donijelo gostovanje kod posljednje Pescare. Uoči utakmice očekivao se lak posao za Napoli, no drugoplasirani sastav lige morao je po tri boda bez suspendiranih Cavanija i Behramija. Napad je stoga predvodio Insigne, bivši član Pescare i najzaslužniji za njezin prošlosezonski uspjeh u Serie B. Domaćini su utakmicu dočekali bez nekolicine ozlijeđenih igrača. Ante Vukušić je bio na klupi, u napadu je zaigrao Sforzini, a prvi put u karijeri od prve minute je nastupio 18-godišnji Federico Di Francesco.

Prvo poluvrijeme proteklo je u znaku gostujućih napada i odličnih obrana domaćeg vratara Pelizzolija. Njegova se mreža zatresla u 16. minuti, ali je taj pogodak Insignea poništen zbog zaleđa. Prvu veću obranu Pelizzoli je upisao u 18. minuti prilikom pokušaja Hamšika, a u nastavku prvog dijela branio je udarce Insignea, Pandeva i Džemailija. Priliku je imao i Britos, ali je glavom pucao pored gola. Dobru priliku za Pescaru propustio je u 38. minuti Sculli, a De Sanctisa je koju minutu kasnije zagrijao i Di Francesco.

Što nisu uspjeli učiniti u prvih 45 minuta, igrači Napolija su učinili u prvoj minuti nastavka. Loptu je u mrežu Pelizzolija pospremio Inler silovitim udarcem s dvadesetak metara, koji je za golmana postao neuhvatljiv nakon što je lopta promijenila smjer odbivši se od domaćeg braniča. Nakon vodećeg pogotka, za goste je još dvaput prijetio Pandev, dok su prilike za izjednačenje propustili realizirati Sforzini i Sculli. U 58. minuti Napoli je pronašao put do drugog pogotka. Konačno se u strijelce upisao Pandev, nakon što su mu priliku pripremili Hamšik i Maggio.

Insigne je mogao zabiti bivšem klubu u 62. minuti, ali je bio neprecizan, a dvije minute kasnije Pelizzolija je zbog ozljede na vratima morao zamijeniti Perin. Utakmica je tada ušla u mirniju fazu i prilika nije bilo sve do 77. minute i udarca Armera kojeg je zaustavio Perin. Insigne je s promašajima nastavio u 80. minuti, a onda mu je dvije minute kasnije Džemaili pokazao kako se to radi. Odličnim udarcem s 25 metara ostavio je Perina sasvim nemoćnog i postavio konačnih 3:0 za Napoli.

Ovom pobjedom Napoli je pobjegao trećem Milanu (u nedjelju dočekuje Cataniju) na deset bodova i sasvim se približio osiguranju drugog mjesta. Vodeći Juventus bježi mu osam bodova i u nedjelju igra gradski derbi protiv Torina. Pescara je pak doživjela 24. ovosezonski poraz i samo ju teorija dijeli od povratka u drugoligaško društvo.

U ranijem subotnjem terminu Udinese je gostovao kod Cagliarija, ali ne na Sardiniji već na stadionu Nereo Rocco u Trstu, te slavio s minimalnih 1:0. Bila je to izjednačena i vrlo nervozna utakmica s čak devet žutih kartona, koju je odlučio pogodak Pereyre u 56. minuti. Pogodak Argentinca donio je Udineseu četvrtu uzastopnu pobjedu i skok na peto mjesto ispred Intera, Rome i Lazija - barem do nedjelje. Cagliari je utakmicu završio s deset igrača jer je u sudačkoj nadoknadi zbog udaranja Pinzija isključen Pinilla.

Atalanta je s Markom Livajom u prvom sastavu dočekala Bolognu, a bila je to utakmica klubova iz donjeg dijela tablice, koji su se sasvim približili osiguranju prvoligaškog statusa za iduću sezonu. Hrvatski napadač igrao je do 65. minute i našao se u nekoliko izglednih situacija, ali nije pronašao put do mreže. Četiri minute prije izlaska s terena zaradio je žuti karton. To je uspjelo Giorgiju u 72. minuti kada je volejem donio vodstvo Atalanti, ali je ono potrajalo tek četiri minute. Za konačnih 1:1 pobrinuo se Alberto Gilardino. Atalanti je to drugi, a Bologni već peti uzastopni remi. Igor Budan, drugi Hrvat u domaćim redovima, nije bio u kadru zbog ozljede.