Igor Šestak • subota, 04.05.2013.

U subotu poslijepodne odigrano je pet utakmica 32. kola Bundeslige. Uzbuđenja nije nedostajalo i bila je to prava uvertira u derbi Borussije (D) i Bayerna koji je na rasporedu u kasnijem terminu. Eintracht iz Frankfurta svladao je Fortunu iz Düsseldorfa 3:1, a svih 90 minuta za Eintracht odigrao je Srđan Lakić i postigao drugi pogodak na utakmici. Bayer je pobjedom u Nürnbergu osigurao treće mjesto na tablici, Hannover i Mainz remizirali su 2:2, a istim rezultatom završila je i utakmica Werdera i Hoffenheima, iako su domaći imali 2:0 do 85. minute. Nevažnu pobjedu upisao je već otpisani Greuther Fürth u Stuttgartu.

Nakon što je Schalke u petak upisao pobjedu nad Borussijom Mönchengladbach i u borbi za četvrto mjesto pobjegao Eintrachtu na velikih šest bodova prednosti, momčadi iz Frankfurta u subotu nije preostalo ništa drugo nego jurišati na pobjedu. U Frankfurt je doputovala Fortuna iz Düsseldorfa, momčad koja se nizom loših rezultata našla u borbi za ostanak u Bundesligi.

U početnoj postavi Eintrachta našao se i hrvatski napadač Srđan Lakić, sedmi put ove sezone. Domaćini su od samog početka uspostavili dominaciju, a do prednosti su stigli u 30. minuti. Nakon lijepe akcije dobro je pucao Lakić, a Fortunin vratar Fabian Giefer krajnjim naporom zaustavio taj udarac. Na odbijenu loptu stigao je Alexander Maier i postigao svoj 14. pogodak sezone.

S minimalnim vodstvom Eintracht je otišao na odmor, a samo pet minuta igre u nastavku trebalo mu je za povećanje prednosti. Iz kornera je ubacio Takashi Inui, a pred vratima Fortune najbolje se snašao Lakić i glavom pogodio za 2:0. Bio mu je to treći pogodak sezone i prvi nakon debija za Eintracht 2. veljače. Mogao je Hrvat do svog drugog pogotka nakon odlične solo-akcije u 61. minuti, ali Giefer je obranio njegov udarac.

Do kraja utakmice Fortuna je uspjela smanjiti, ali ne i izjednačiti. Za 2:1 strijelac je bio Dani Schahin silovitim udarcem u 78. minuti, a "točku na i" Eintrachtove pobjede stavio je Maier krasnim pogotkom u 87. minuti, svojim drugim na utakmici. Eintracht je ponovno stigao na tri boda do Schalkea, dok će Fortuna u posljednja dva kola tražiti bodove spasa.

Sve brige oko plasmana riješio je u subotu Bayer iz Leverkusena. Slavio je 2:0 na gostovanju u Nürnbergu i osigurao treću poziciju koja vodi izravno u Ligu prvaka. Apotekari su poveli pogotkom Ömera Topraka u 26. minuti, a konačni rezultat postavio je Stefan Kießling iz kaznenog udarca u 62. minuti. Bio mu je to 23. bundesligaški pogodak i izjednačio se na listi strijelaca s vodećim Robertom Lewandowskim. Deset minuta prije kraja utakmice Bayer je imao još jedan kazneni udarac. Pucao je Sidney Sam i pogodio vratnicu, što se Kießlingu sigurno nije svidjelo. Nürnbergovi igrači očito su već odavno na odmoru jer im je ovo četvrti uzastopni poraz. Srećom po njih, ne prijeti im ispadanje iz lige.

Važnu i uzbudljivu utakmicu odigrali su u Hannoveru istoimeni domaćin i Mainz, klubovi koji se još uvijek nadaju izlasku u Europu iduće sezone. Da bi zadržali ta nadanja uoči posljednja dva kola i jedni i drugi su morali jurišati na pobjedu, a to je rezultiralo efikasnom utakmicom - i rezultatom 2:2 koji nije zadovoljio nijednu momčad. U sastavu Mainza nije bilo Ivana Klasnića.

Goste je u vodstvo doveo Nicolai Müller pogotkom nakon vrlo lijepe solo akcije, no prednost nisu uspjeli sačuvati duže od 12 minuta. Nakon centaršuta s desne strane pred golom Mainza najviše je skočio Arthur Sobiech i poravnao rezultat. Hannover je u 65. minuti ostao s igračem manje nakon isključenja Christiana Schulza, ali je ipak stigao do potpunog preokreta. U 70. minuti Sobiech je odličnom loptom u prostor proigrao Mame Dioufa koji je u situaciji jedan na jedan svladao gostujućeg vratara. Mainz je devet minuta kasnije došao do boda i to zahvaljujući novom pogotku Müllera, sedmom ove sezone.

Uzbudljivo je bilo i u Bremenu, gdje je Werder ugostio Hoffenheim i tražio prekid serije od deset utakmica bez pobjede te bijeg od zone ispadanja. Bio je na odličnom putu nakon što je već u drugoj minuti Aaron Hunt realizirao kazneni udarac. U 24. minuti prednost Werdera udvostručio je Kevin De Bruyne, no ni to nije bilo dovoljno za pobjedu. Uporni gosti vratili su se u završnih pet minuta i osvojili bod koji im ostavlja nadu za ostanak u ligi. Pogotke u 85. i 90. minuti postigao je Sven Schipplock, igrač koji je ušao s klupe u 66. minuti. Mateo Pavlović utakmicu je odgledao s klupe Werdera.

Nevažnu pobjedu upisao je Greuther Fürth na gostovanju u Stuttgartu. Domaći nogometaši, baš kao i Nürnbergovi već neko vrijeme nižu poraze, a novi su doživjeli od kluba koji je već ispao iz lige. Fürth je poveo u 51. minuti autogolom Gotokua Sakaija, a put do pobjede bio mu je otvoren kad je dvadeset minuta kasnije domaći stoper Antonio Rüdiger dobio crveni karton. Bernd Nehrig u 75. minuti nije iskoristio najstrožu kaznu, ali je pobjedu Fürtha uspio potvrditi Ilir Azemi u 89. minuti.

• cameosis04.05.2013. u 17:46
    očekivano. sada još dvije pobjede uz dva poraza gelsenkirchena i opet smo na konju i pićimo u ligu prvaka.