Damir Žbulj • nedjelja, 05.05.2013.

U posljednja dva susreta 32. kola njemačke nogometne Bundeslige Freiburg je, uz 15-ak minuta Ivana Santinija, upisao sigurnu pobjedu nad Augsburgom, dok je HSV remizirao s Wolfsburgom. Oporavljenik Ivan Perišić ušao je u 64. minuti dvoboja i praktički u prvom dodiru s loptom upisao asistenciju, dok su u ovom dvoboju kod domaćih sudjelovali i Milan Badelj i Ivo Iličević. Ivica Olić se ovog puta u dresu Vukova vratio u Hamburg, no, nije se upisao u strijelce, makar je imao jednu jako lijepu priliku...

Ivica Olić još se jednom vratio u Hamburg, gdje je ostavio dubok trag, pogotovo kod navijača HSV-a. Nakon što je s Bayernom već tresao mrežu bivšeg kluba, to mu ipak nije uspjelo i u dresu Vukova. Odigrao je Ola u vrhu napada, imao je jednu solidnu priliku u prvom dijelu, ali nije stigao do pogotka. Na terenu je proveo 63 minute, kada je između ostalog u igru ušao i Ivan Perišić.

Perišić je veći dio proljetnog nastavka sezone od dolaska iz dortmundske Borussije imao je problema s ozljedom, ali dokazao je kako je ponovno spreman za najveće napore te je već praktički u svom prvom dodiru s loptom na ovom dvoboju upisao asistenciju za poravnanje.

Nakon oporavka od ozljede aduktora, Milan Badelj ponovno je pronašao svoje mjesto u početnoj postavi hamburškog sastava, dok se na klupi našao Ivo Iličević, koji još uvijek čeka svoju priliku za pravi povratak nakon dugotrajne pauze, a dobio je na travnjaku nešto više od desetak minuta, bez nekog konkretnog učinka.

Iako je prvi dio protekao u dobrom ritmu, s puno trke, nije bilo previše pravih prilika. Svakako je vrijedna spomena bila šansa Olića, koji je iskoristio pogrešku Westermanna, pucao iz okreta, ali samo u ruke suparničkog vratara.

Činilo se kako će se u nastavak bez promjene početnog rezultata, no, HSV koristi jedan slobodan udarac prije samog odmora. Ubacio je odlično Van der Vaart, a odlično je glavom reagirao Westermann, za 1:0 i lagodniji ulazak u drugi dio dvoboja.

Slika 1 od 1.

Domaćin je odmah po početku nastavka mogao povećati prednost, odličnu je priliku imao Diekmeier, koji se sjurio po desnoj strani i pucao preko gola, makar je možda mogao pronaći i bolje pozicionirane suigrače u sredini kaznenog prostora.

No, tada se bude gosti i malo po malo preuzimaju inicijativu, što je u konačnici i rezultiralo pogotkom za poravnanje. U 55. minuti Vieirinha puca glavom iz blizine na drugoj vratnici nakon ubačaja s lijeve strane, ali samo za korner.

Kada je trener Hecking u 64. minuti napravio dvostruku izmjenu, stigao je i pogodak za Vukove. Izvadio je Olića ubacio Dosta, a ušao je i Ivan Perišić te se gostima to odmah isplatilo. Praktički u prvom dodiru s loptom Perišić se odlično snašao na lijevoj strani terena, desnom nogom ubacio u kazneni prostor, gdje je najsnalažljiviji Hasebe. Glavom je iskoristio neodlučnost obrane domaćih, za 1:1.

U potpunosti je tada popustila igra u obrani HSV-a, gosti su dolazili u prilike gotovo kao na traci, a s nekoliko promašaja istaknula se i Olićeva zamjena, Dost, makar se mora priznati kako je vratar domaćih Drobny bio izuzetno raspoložen. Veliku priliku glavom imao je i Naldo, glavom nakon kornera, međutim gosti nisu uspjeli iskoristiti svoju ofenzivnu angažiranost.

HSV je do kraja uspio zaprijetiti iz nekoliko kontranapada, međutim, iskazali su se njihovi igrači pomalo i sebičnim reakcijama u neposrednim prilikama za postizanje pogotka. Junak Hamburga mogao je danas biti Korejac Son, ali u sučevoj nadoknadi Benaglio spašava vrata Vukova.

Ekipa iz Hamburga tako je izgubila korak u borbi za Europu, a u idućem kolu čeka ih gostovanje kod davljenika Hoffenheima. Olić, Perišić i društvo na svom terenu dočekuju dortmundsku Borussiju.

Freiburg je sigurno odradio posao na svom terenu protiv kandidata za ispadanje Augsburga. Domaćin je dominirao većim dijelom utakmice, što su i okrunili s dva pogotka u mreži gostiju. U prvom dijelu spretan je bio Makiadi, koji je odlično iskoristio jednu odbijenu loptu od vratara Augsburga. Akciju je započeo Mujdža, pucao je Schmid iskosa s desne strane, a iskusni Manninger samo je skrenuo loptu na nogu domaćeg igrača.

Schmid je u nastavku dvoboja povisio na 2:0, nakon što ga je odličnom asistencijom u prazan prostor ispred vratara gurnuo Kruse. U posljednjih pola sata nije bilo promjene rezultata, a Ivan Santini ušao je u 77. minuti dvoboja.

Freiburg tako i dalje ima velike šanse za plasman u Europsku ligu, nalaze se na šestoj poziciji i imaju tri boda više od HSV-a. U idućem kolu gostuju kod otpisanog Fürtha, dok će Augsburg u nemogućoj misiji bodove spasa tražiti kod Bayerna u Münchenu.