Igor Šestak • srijeda, 08.05.2013.

36. kolo Serie A bilo je kolo gostiju. U deset utakmica domaćini su osvojili samo dva boda. U utorak je Chievo slavio kod Rome, Milan se u srijedu u ranijem terminu "prošetao" Pescarom, a u večernjem terminu je odigrano preostalih osam utakmica u kojima nijedan domaćin nije stigao do pobjede. Derbi kola igran je u Milanu, gdje je Lazio s 3:1 svladao neefikasni Inter. Mateo Kovačić odigrao je cijelu utakmicu za Nerazzurre koji su se ovim porazom i definitivno oprostili od Europe. Vodeći klubovi lige, Juventus i Napoli, upisali su gostujuće pobjede, a društvo iz Napulja pritom je osiguralo drugo mjesto i Ligu prvaka. Fiorentina i Udinese osvojili su važne bodove koji bi ih mogli odvesti u Europsku ligu, a u isto su vrijeme približili Sienu i Palermo ispadanju u Serie B. Parma je slavila kod Cagliarija, a neporaženi su na svom terenu ostali jedino Torino i Sampdoria.

U srijedu navečer odigrano je osam utakmica 36. kola Serie A, a najzvučniji par činili su Inter i Lazio, klubovi koji su slabijim rezultatima u posljednje vrijeme značajno kompromitirali svoje šanse za plasman u europska natjecanja. Nerazzurri su ponovno nastupili bez gomile ozlijeđenih igrača, a svih 90 minuta vrlo je dobro odradio Mateo Kovačić.

Prvo poluvrijeme bilo je vrlo sadržajno. Obje su momčadi zaigrale napadački i postignuta su tri pogotka, a moglo ih je biti i više. U početnih dvadesetak minuta nešto bolji je bio Inter, a iz tog perioda valja izdvojiti fantastičan prodor kroz sredinu hrvatskog reprezentativca i asistenciju za Rocchija, čiji je dobar udarac obranio vratar Lazija Marchetti.

Interova bolnica dobila nove članove

Niz ozljeda s kojim se mora nositi Interova svlačionica zaista je nevjerojatan. Van stroja su Zanetti, Milito, Stanković, Cassano, Palacio, Nagatomo, Gargano i Samuel, a u 31. minuti utakmice protiv Lazija igru je morao napustiti i Jonathan. Činilo se kako se radi o prilično ozbiljnoj ozljedi, no službenih informacija o njegovom stanju za sada nema. Ozljedama ni tu nije bio kraj, već je u 53. minuti iz igre morao i Ranocchia.

Rimljani su također imali prilike, a poveli su u 22. minuti praktički ni iz čega. Jedan naoko neopasan centaršut uputio je Candreva, Handanović je izašao s vrata i krivo procijenio let lopte te se ona iz "sendviča" slovenskog vratara, Juana, Ranocchije i Floccarija odbila u mrežu. Minutu kasnije Candreva je imao stopostotnu priliku za 2:0, ali u situaciji jedan na jedan s Handanovićem nije pogodio okvir. Kazna je stigla u 34. minuti kada je Pereira ubacio s lijeve strane, a Alvarez odlično skočio i glavom od prečke pogodio za 1:1.

Inter je nakon toga imao čitav niz dobrih prilika za vodstvo. Marchetti je u 36. minuti uz pomoć vratnice obranio odličan udarac Cambiassa, a nevjerojatno je iz kakvih situacija u posljednjih pet minuta prvog dijela loptu u mrežu nije uspio ugurati Alvarez. U sudačkoj nadoknadi Ranocchia je pred svojim golom sapleo Floccarija, a kazneni udarac za vodstvo Lazija na poluvremenu realizirao je Hernanes.

Nerazzurri su u nastavku pritisnuli Lazio na njegov u polovicu. U prvih 15 minuta tri puta je opasno prijetio Guarin, a Marchetti je u 54. minuti obranio dobar udarac Kovačića. Raspoloženi Guarin u 70. je minuti izborio i kazneni udarac, ali ni to nije bila dovoljno dobra prilika za Interov drugi pogodak. Alvarez se prilikom izvođenja poskliznuo i lopta je otišla visoko iznad grede.

Lazio je još neko vrijeme opasno živio, prije svega zbog upornog Guarina, a onda je utakmicu riješio igrač s klupe - Onazi. U 76. minuti silovito je opalio s gotovo 30 metara i sjajno pogodio desni gornji kut Handanovićevog gola. Bio mu je to prvi pogodak u Serie A. Imali su domaćini još prilika, barem za ublažiti poraz, ali Lazio je s 3:1 uspješno priveo utakmicu kraju i osvojio bodove koji su ga poravnali s gradskim rivalima te ostavili u igri za plasman u Europsku ligu. Inter je ostao osmi i iduće sezone će nastupati samo na talijanskim terenima.

Vodeći dvojac Serie A upisao je gostujuće pobjede, a pritom je bila značajnija ona Napolijeva u Bologni. Nakon što su za vikend primili šest golova od Lazija, igrači Bologne držali su "nulu" protiv Napolija do 53. minute, kad ih je načeo Hamšik. Deset minuta kasnije Cavani je realizirao kazneni udarac i došao do svog 27. pogotka u sezoni, a pobjedu je potvrdio Džemaili pogotkom za 3:0 u 67. minuti. S tri osvojena boda Napoli je osigurao drugo mjesto i izravni plasman u Ligu prvaka.

U prošlom kolu okrunjeni prvaci Italije, nogometaši Juventusa, gostovali su kod Atalante i upisali minimalnu pobjedu. Bila im je to 27. ove sezone, a najveće zasluge idu strijelcu jedinog i vrlo lijepog pogotka Alessandru Matriju. Za domaćine nisu zaigrali suspendirani Marko Livaja i ozlijeđeni Igor Budan, a utakmica je nakratko bila prekinuta zbog navijačkih nereda. Iako poražena, Atalanta je zbog raspleta drugih utakmica i matematički osigurala ostanak u Serie A.

Vrlo uzbudljivo bilo je u Palermu gdje je istoimeni domaćin protiv Udinesea tražio bodove spasa, ali ih nije pronašao. Gosti su poveli u desetoj minuti preko Muriela, a na poluvrijeme se otišlo s rezultatom 1:1 zahvaljujući pogotku Miccolija iz kaznenog udarca u 34. minuti. Nakon desetak minute igre u nastavku Di Natale je propustio realizirati kazneni udarac, ali su gosti iz Udina do vodstva došli u 64. minuti golom Angelle. Palermo se još jednom vratio, za 2:2 strijelac je bio Hernandez u 81. minuti, ali gosti su pronašli put do pobjede. Za konačnih 3:2 pogodio je Benatia tri minute prije kraja susreta i zadržao Udinese u igri za plasman u Europsku ligu.

Palermo je pak sve bliže padu u Serie B, baš kao i Siena, poražena u toskanskom derbiju od Fiorentine s minimalnih 1:0. Važna tri boda Violama je donio Rodriguez golom u 14. minuti i vratio ih na četiri boda zaostatka za trećeplasiranim Milanom. Sienu u igri drži još samo teorija jer za 17. mjestom zaostaje šest bodova, dok Palermo ima dva boda više i nalazi se u tek neznatno boljoj situaciji.

Ispred "ugroženog" dvojca nalaze se Genoa i Torino, klubovi koji su u 36. kolu igrali međusobno i na Olimpijskom stadionu u Torinu miroljubivo bez golova podijelili bodove.

U utakmicama klubova koji uživaju u "hladovini" sredine tablice Parma je pogotkom Rosija u 80. minuti na gostovanju svladala Cagliari, a Sampdoria i Catania remizirale su rezultatom 1:1. Strijelac za domaće bio je Silvestri u 36. minuti, a Catania je osvojila bod zahvaljujući pogotku Spollija dvadesetak minuta prije kraja.

• Obrisan korisnik09.05.2013. u 14:03
    još nije trenera potiralo, možda čekaju kraj sezone?
  • beaver09.05.2013. u 00:37
    koliko je los inter to je nemoguce. a promasaji, pa penal...ali i ne cudim se. kad ga je hajduk dobio usred milana znalo se kakvu ce sezonu imati
    beaver
  • Obrisan korisnik09.05.2013. u 00:11
    još jedna predstava ranochie za almanahe..
  • etti08.05.2013. u 23:37
    9. pobjeda u nizu za Juventus. A kad se sjetim da pune one dvije sezone nisu mogli vezati 3 pobjede...Forza Conte!
    etti
  • ZooM08.05.2013. u 23:36
    Šesti poraz Intera u posljednjih 7 utakmica, jadan Kova kao da igra za talijanski Dinamo. :))