Kiks Nantesa na domaćem parketu, Créteil u zadnjoj sekundi za ostanak na životu

Mihaela Bradovski • srijeda, 29.05.2013.

Pretposljednje kolo francuske LNH donijelo je niz zanimljivih dvoboja kako u borbi za najviše pozicije, tako i u borbi za spas prvoligaškog statusa. Creteil do posljednjeg kola ostaje u igri za opstanak zahvaljujući pobjedi u zadnjoj sekundi protiv Aixa. Na drugoj strani ljestvice momčadi iz vrha ubilježile su redom pobjede izuzev Nantesa koji je na svom parketu podijelio bodove s Cessonom...

Fenix Toulouse - Paris Saint Germain Handball 34:36 (17:20)

Novi francuski prvak PSG gostovao je kod Toulousea gdje je upisao 23. ovosezonsku pobjedu. Obje momčadi u utakmicu su ušle lišene nekih velikih briga po pitanju plasmana, no svaka je imala svoj motiv. Toulouse se htio dobrim nastupom oprostiti od svojih navijača dok je s druge strane PSG tražio povratak na pobjedničke staze nakon poraza u finalu Kupa.

Hrvatski reprezentativac Marko Kopljar nije bio u sastavu gostiju, a jednako tako niti Mikkel Hansen koji je nakon subotnje utakmice otputovao za Dansku gdje mu je već operirano koljeno.

Unatoč tim izostancima Parižani su iz susreta izašli očekivano kao pobjednici i to zahvaljujući mirnijoj igri u završnici. Domaćin se odlično držao sve do samog finiša, ali golovima Samuela Honrubije i Asgeira Orna Hallgrimssona Parižani su se odvojili u zadnjih deset minuta na plus tri (33:30) i mirno priveli utakmicu kraju.

Upravo je Honrubia predvodio strijelce PSG-a s osam golova, dok ga je slijedio Antonio Garcia s dva pogotka manje. Na drugoj strani odličan je na vratima bio veteran Daouda Karaboue sa 17 obrana, slovenski internacionalac Miha Žvižej je dodao devet golova uz samo jedan promašaj, a Grk Alexandros Vasilakis je postigao sedam zgoditaka.

Creteil - Aix en Provence 29:28 (16:18)

Dramatično je bilo u Creteilu gdje je domaćin pokušao uhvatiti posljednji vlak za ostanak u ligi. Pobjeda protiv Aixa bila mu je prijeko potrebna uz nadu da će Montpellier slaviti na gostovanju kod Tremblaya. Prvi uvjet ispunjen je u završnim trenucima, a ovom minimalnom pobjedom domaćin je prekinuo dugačak niz poraza i vratio se u igru.

Derbi na rasporedu u četvrtak

Posljednji susret 25. kola ujedno je i onaj najatraktivniji. U njemu će Chambery u ulozi gosta pokušati svladati jedno od najugodnijih iznenađenja sezone, momčad Dunkerquea.

Izvjesno je da će Chambery, koji zbog silnih problema s ozljedama igra sezonu ispod očekivanja, biti oslabljen za Bertranda Gillea čijem crnom nizu nema kraja. Nakon nove operacije prve prognoze su kako će van parketa biti barem četiri mjeseca.

Svih 60 minuta vodila se velika borba, sredinom drugog poluvremena Aix je vodio i s pet golova prednosti (23:18), ali drama je doživjela svoj vrhunac u posljednjoj minuti, točnije u posljednjim sekundama utakmice.

Pet minuta prije kraja Aix je vodio 27:25 da bi na ulasku u posljednju minutu Creteil dovršio seriju 3:0 golom Nedima Remilija i napokon stigao do vodstva. Ipak pet sekundi prije kraja Nikola Karabatić poravnava na 28:28 sa zvukom sirene Antoine Ferrandier donosi velika dva boda svojoj momčadi.

Najefikasniji su kod Creteila bili Hugo Descat i Quentin Minel s po pet golova, Davorin Vranić je precizan bio tri puta, dok Mario Obad nije bio među strijelcima već je skupio dva isključenja. Vrlo dobru večer imao je na vratima domaćina Dragan Jerković koji je obranio 13 pokušaja Aixa uz uspješnost iznad 50 posto.

U gostujućim redovima istaknuo se Mickael Illes sa sedam golova, a Robin Cappelle je skinuo 11 lopti. Napomenimo još kako je pivot Aixa Luka Karabatić dobio poziv u francusku reprezentaciju te je uz Pierrea Soudryja iz Dunkerquea novo lice na Onestinom popisu u odnosu na posljednje okupljanje. U ovom susretu se zadovoljio jednim pogotkom.

Tremblay en France - Montpellier 35:38 (20:18)

Drugi uvjet za ostanak Creteila na životu bila je pobjeda Montpelliera u Tremblayu i on je također ostvaren. Osvajač Kupa nalazi se u borbi za drugo mjesto, ali nije imao lagan posao protiv davljenika. Tek u posljednjih pet minuta gosti su slomili otpor Imbrattina sastava koji je dugo vodio, ali nije uspio zadržati tako visoku razinu igre.

Na ulasku u zadnjih pet minuta rezultat je bio 33:33, no značajno kvalitetniji gosti s dva gola Dragana Gajića te po jednim Wissema Hmama i Vida Kavtičnika lome utakmicu i odlaze do konačnih 38:35.

Posljednje kolo i za Creteil i za Tremblay donosi teška gostovanja, no u težoj poziciji je Creteil koji mora slaviti kod Chamberyja i nadati se porazu Tremblaya kod PSG-a. Chambery je u takvoj situaciji da mu je svaki bod važan i skromni Creteil neće imati lagan posao.

Montpellier su u ovom dvoboju do pobjede vodili Gajić s devet golova te Grebille i Vilovski s po pet, Pero Metličić je dodao jedan gol, a Remy Desbonnet 14 obrana. U domaćem sastavu devet golova je zabio Matthieu Drouhin, a šest Arnaud Bingo. Vladimir Ostarčević je postigao četiri gola iz sedam pokušaja.

Nantes - Cesson Rennes Metropole HB 25:25 (13:12)

Drame je bilo i u Nantesu gdje je domaćin upisao neočekivani remi protiv Cessona koji bi se, lako je moguće, mogao pokazati kobnim u njegovim ambicijama osvajanja druge pozicije. Sastav Thierryja Antija, bez Stefana Vujića u konkurenciji, teškom je mukom uspio iščupati osvojeni bod.

Cesson se postavio vrlo čvrsto, na vratima je odličan bio Nicolas Lemonne (21 obrana) i Nantes je stigao u prilične probleme. Manje od dvije minute do kraja susreta gosti su vodili tri razlike i imali pobjedu u rukama, no tada Frederic Dole, Rock Feliho i Valero Rivera postižu tri brza gola i Nantes izvlači bod.

Spomenuti trojac postigao je zajedno 15 pogodaka i uz Gunnara Jonssona, koji se također našao u "klubu pet", predvodio je strijelce Nantesa. Rivera je imao nekarakteristično lošu realizaciju 1/6 iz igre, a previše se raspucavao i Jorge Maqueda koji je za tri gola potrošio čak 11 lopti.

Uz već spomenutog Lemonnea, kod Cessona treba istaknuti Benoita Dorea koji je zabio šest golova dok su Benjamin Briffe i Romain Ternel dodali jedan manje.

Billere još jednom uvjerljivo svladan, poražen i Ivry

Od početka sezone preslabi Billere za ostatak prvoligaške konkurencije niti u 25. kolu nije uspio uhvatiti makar bod. Nije da se imao čemu nadati, ugostio je solidnu momčad St. Raphaela i upisao visok 34:24 poraz. Ali kako nada umire posljednja, Billere će pokušati u posljednjem kolu na gostovanju kod Ivryja "spasiti sezonu".

St. Raphael je odradio posao u punom smislu riječi, dominirao je susretom od prve do posljednje minute i lagano je stigao do 12. ovosezonskog slavlja. Jan Stehlik sa šest te David Juriček s pet golova predvodili su goste kod kojih je Slaviša Đukanović skupio 14 obrana. Domaći vratari su zajedno obranili devet udaraca, a najistaknutiji je u napadu sa šest golova Benjamin Massot-Pellet.

Još jedan dvoboj bez nekog velikog značaja odigran je u Selestatu gdje je istoimeni domaćin ugostio Ivry i slavio 27:21. Za nas je taj dvoboj bio interesantan jedino iz perspektive nastupa bivšeg hrvatskog reprezentativca Davora Dominikovića koji je zabio tri gola iz četiri pokušaja.

Inače prvo ime susreta bio je mađarski vratar Laszlo Fulop koji je kod domaćina obranio 19 lopti, njemu se sa sedam golova priključio Pawel Podsiadlo i ovaj dvojac je ujedno bio prevaga u ovom dvoboju.