Flensburg prvi do nedodirljivog Kiela, Grosswallstadt nakon 44 godine ispao iz Bundeslige

Igor Šestak • nedjelja, 09.06.2013.

Utakmicama posljednjeg 34. kola u subotu je okončana sezona rukometne Bundeslige. Od ranije je bilo poznato kako će titula prvaka pripasti Kielu, dok je titula viceprvaka pripala Flensburgu. Rhein-Neckar Löwen je treći, Füchse četvrti, a novi prvak Europe HSV tek peti. Essen i Neuhausen su i prije posljednjeg kola bili sigurni putnici u drugoligaško društvo, a porazom od prvaka Kiela pridružio im se Grosswallstadt.

Kielu 18. naslov, Grosswallstadt nakon 44 godine ispao iz lige

Na samom vrhu Bundeslige već dugo nije bilo nikakvih dvojbi. Kiel je još u 31. kolu osigurao svoj 18. naslov prvaka Njemačke te osmi u posljednjih devet godina. Ova sezona za Zebre nije bila uspješna kao prošla, kada su Bundesligu osvojile bez izgubljenog boda te uzele trostruku krunu, ali razloga za nezadovoljstvo nema nakon produljenja apsolutne dominacije njemačkim rukometom.

U posljednjem kolu sezone Kiel je gostovao kod Grosswallstadta, kluba koji se očajnički pokušavao održati u prvoligaškom društvu i trebala mu je pobjeda. Ipak, Zebre su bile nemilosrdne te su slavile s 32:29 i poslale Grosswallstadt u drugu ligu prvi put nakon 44 godine. Kiel je nakon prvog poluvremena imao veliku prednost od 16:10, ali ju je u nastavku prokockao. U posljednjih deset minuta ušao je sa samo jednim golom prednosti, no dobrom se serijom uspio odvojiti na plus pet i rastužiti domaćine.

U redovima novih prvaka najraspoloženiji su bili Marko Vujin sa sedam te Momir Ilić i Daniel Narcisse s pet pogodaka. Domaće je predvodio Maximilian Holst s devet golova, ali nije imao pravog pomagača među svojim suigračima.

Flensburg potvrdio drugo mjesto, prvak Europe tek peti

O titulu viceprvaka u zadnjem su kolu odlučivali Flensburg i Rhein-Neckar Löwen. Dočekali su posljednju utakmicu s identičnim brojem bodova, no Flensburg je imao veliku prednost u razlici pogodaka. Budući da su obje momčadi zabilježile pobjede, viceprvaci Njemačke su postali igrači Flensburga.

Momčad Ljubomira Vranješa je na svom terenu ugostila Lübbecke Drage Vukovića i Nikole Blažička. Prilično se mučila i otpor gostiju nije uspjela slomiti sve do sredine drugog poluvremena. Tad je Flensburg pobjegao na pet pogodaka prednosti i Lübbecke se više nije uspio vratiti u susret. Dvoboj je završio rezultatom 30:28, a za pobjedu Flensburga najzaslužniji je Holger Glandorf koji je zabio čak deset pogodaka. Vuković se nije upisao u strijelce, Blažičko je skupio deset obrana, a Lübbecke je sezonu s dosta uspona i padova okončao na 12. mjestu.

Rhein-Neckar Löwen je bio daleko uvjerljiviji. U svojoj je dvorani dočekao Balingen i ponizio ga s čak 35:22, no to mu je donijelo "tek" treće mjesto na tablici. Zanimljivo, rezultat prvog poluvremena ove utakmice bio je 14:12 za Lavove, a onda je Balingen u drugih 30 minuta primio 21 pogodak i doživio pravu katastrofu. Najbolji strijelci momčadi iz Mannheima bili su Bjarte Myrhol i Andy Schmid sa šest postignutih pogodaka.

Četvrto mjesto na tablici i vjerojatna ulaznica za kvalifikacijski turnir za Ligu prvaka pripala je berlinskom Füchseu koji je zahvaljujući pogotku Ikera Romera iz sedmerca u posljednjoj minuti utakmice s minimalnih 31:30 slavio na gostovanju kod Hannovera. Za Lisice su nastupili Denis Špoljarić i oporavljeni Ivan Ninčević, ali se nijedan od njih nije upisao u strijelce. Najefikasniji igrač utakmice bio je Johannes Sellin koji je Hannoveru zabio devet pogodaka. Iza Hannovera je također dobra sezona i može se pohvaliti osvajanjem šestog mjesta.

Lisice će morati pričekati na EHF-ovu potvrdu sudionika kvalifikacijskog turnira za Ligu prvaka, a novi prvak Europe HSV ostao je tako na tek petom mjestu Bundeslige. Pobjeda Lisica nad Hannoverom odnijela mu je sve šanse za osvajanje četvrtog mjesta, a bit će zanimljivo vidjeti hoće li EHF u ovom slučaju napraviti određenu iznimku i uvrstiti HSV barem u kvalifikacije za Ligu prvaka, kako bi prvaci ipak dobili priliku braniti svoju titulu.

U posljednjem kolu sezone Hamburg je gostovao kod Melsungena i uspio osvojiti tek bod neriješenim rezultatom 30:30. U najvećem dijelu utakmice HSV je bio u rezultatskom zaostatku, a do boda je došao na prilično nevjerojatan način. Dvije i pol minute prije kraja gubio je 30:27, a onda zahvaljujući obranama Johannesa Bittera i golovima Matthiasa Flohra, Stefana Schrödera i Fredrika Petersena stigao do remija. Igor Vori odigrao je posljednju službenu utakmicu za HSV prije odlaska u Paris Saint-Germain i postigao dva pogotka, a s istim su učinkom utakmicu završili Domagoj Duvnjak i Blaženko Lacković.

Gummersbach zahvalan Kielu, poplave odgodile susret u Magdeburgu

Gummersbach Vedrana Zrnića imao je samo bod više od Grosswallstadta i trebala mu je pobjeda za potvrdu ostanka u ligi. U goste mu je stigao Neuhausen koji je već ranije postao putnik za drugoligaško društvo, no momčad Emira Kurtagića je uspjela izgubiti tu utakmicu te se dovela u situaciju da je morala osluškivati kakvo je stanje na utakmici Grosswallstadt - Kiel. Na sreću Gummersbacha, Zebre su pobijedile i zadržale ga u Bundesligi. U utakmici koja je završila rezultatom 28:26 za Neuhausen Zrnić je postigao četiri pogotka, a Neuhausen je do pobjede vodio Nico Büdel sa sedam golova.

Wetzlar je na svom terenu bio bolji od Mindena rezultatom 32:28 i potvrdio je osvajanje sedmog mjesta. Osmo drži Magdeburg čija je utakmica posljednjeg kola protiv Göppingena odgođena zbog poplava. Još nije poznato hoće li se i kada odigrati. Lemgo je pobijedio Essen rezultatom 24:23, ispratio ga u Drugu ligu, a sebi osigurao deveto mjesto na tablici.

13HBW Balingen-Weilstetten 34951:1019-6825
14Minden 34880:1009-12918
15Gummersbach 34887:1018-13116
16TV Großwallstadt 34848:946-9815
17TV 1893 Neuhausen 34885:1042-15715
18TUSEM Essen 34870:1063-1938

• markoli09.06.2013. u 11:14