Ivor Krapac • subota, 27.07.2013.

Dortmundska Borussia je četvrti put u klupskoj povijesti osvojila njemački Superkup. Borussia je u subotu navečer na svojem Signal Iduna Parku s 4:2 bila bolja od münchenskog Bayerna, a glavni junak pobjednika bio je Marco Reus, koji je zabio dvaput. Dvostruki strijelac bio je i Arjen Robben, ali to se nije pokazalo dovoljnim za Bayern, u čijem je dresu do 75. minute igrao Mario Mandžukić...

U prvom odmjeravanju snaga ove dvije momčadi u novoj sezoni, Borussia iz Dortmunda je u njemačkom Superkupu proslavila 4:2 protiv Bayerna. U utakmici odigranoj na Signal Iduna Parku u Dortmundu, Borussia je uzvratila Bayernu za poraz u prošlogodišnjoj borbi za ovaj trofej, a bio je to i prvi službeni susret njemačkih rivala nakon što su se potkraj svibnja sreli u finalu Lige prvaka, tada također s Bayernovom pobjedom.

Momčad koju vodi Jürgen Klopp došla je do četvrtog Superkupa u klupskoj povijesti. Borussia je osvojila ovo natjecanje i 1989., '95. i '96. godine.

U Bayernovoj momčadi je kao jedini klasični napadač u početnoj 11-orici bio hrvatski reprezentativac Mario Mandžukić. Igrao je do 75. minute, kada je Josep Guardiola na teren poslao Claudija Pizarra.

Uz Mandžukića, Borussijinim vratima su kao najistureniji igrači prijetili Thomas Müller i Arjen Robben, koji su igrali na krilima, a Nizozemac je pritom bio i vrlo konkretan, s pogocima u 55. i 64. minuti.

No, i Borussia je imala svojeg dvostrukog strijelca. Marco Reus upisivao se na semafor u šestoj i 86. minuti, dok su preostale golove potpisali Bayernov obrambeni igrač Daniel van Buyten, koji je u 56. minuti poslao loptu u vlastitu mrežu, a minutu potom i Ilkay Gündogan, koji je svojim pogotkom povisio na 3:1.

Kloppovoj momčadi nije trebalo dugo za dolazak do vodstva. Tom Starke, koji je u ovoj utakmici bio na Bayernovim vratima, nije dobro reagirao na udarac glavom Svena Bendera, lopta mu je ispala, a Marco Reus iskoristio je tu Starkeovu pogrešku i zabio prvi pogodak na utakmici.

Bayern je poravnao poslije nepunih 10 minuta drugog poluvremena. Philipp Lahm nabacio je s desnog boka, a na suprotnoj strani kaznenog prostora Arjen Robben se s oko pet metara od gola udarcem glavom pobrinuo za 1:1.

Borussia je ubrzo ponovno bila u vodstvu. Zaslužan je bio Van Buyten, koji je nespretno reagirao na Gündoganovo nabacivanje s desne strane i glavom poslao loptu u vlastitu mrežu.

Samo minutu nakon toga domaća momčad je na kraju brze i lijepe akcije došla do 3:1. Za pogodak se pobrinuo Gündogan, preciznim udarcem s oko 15 metara udaljenosti.

Bayern je vratio nadu drugim Robbenovim pogotkom na utakmici. Lahm je ubacio zdesna, a Nizozemac je primio loptu u kaznenom prostoru i iz okreta zabio u suparničku mrežu.

Za kraj, Borussia je postavila završnih 4:2 poslije još jedne brze akcije, započete nakon što je Guardiolina momčad izgubila loptu na sredini terena. Robert Lewandowski pronašao je Pierre-Emericka Aubameyanga, a gabonski napadač asistirao je Reusu za njegov drugi pogodak na utakmici.