Bundesliga, 1. kolo, 09.08.2013, 20:30 h
Bayern
Bayern 3:1 Borussia M'gladbach
Borussia M'gladbach

Damir Žbulj • petak, 09.08.2013.

Krenula je nova sezone njemačke nogometne Bundeslige! Aktualni prvak iz Münchena ugostio je na otvaranju Borussiju iz Mönchengladbacha, a Pep Guardiola stigao je i do prve pobjedom. Željeni rezultat pomogao mu je ostvariti i hrvatski nogometni reprezentativac Mario Mandžukić, koji je zaigrao u početnom sastavu Bayerna, a protivničku mrežu zatresao je već u 16. minuti.

Minhenski Bayern apsolutno je poharao njemačku i europsku nogometnu scenu prošle sezone. Domaća dvostruka kruna i trofej Lige prvaka obilježili su kraj ere Juppa Heynckesa i novom treneru Pepu Guardioli neće sigurno biti nimalo lako nastaviti gdje je ovaj moćni bavarski stroj stao u svibnju, bez obzira na ugled i uspjehe ostvarene u Barceloni.

Na otvaranju je na Allianz Areni gostovala Borussia, ali ona iz Mönchengladbacha, koja je u početku utakmice podlegla pritisku domaćina, brzinski primila dva pogotka, ali u ostatku dvoboja pristojno namučila Bayern.

Guardiola je na službenom otvaranju nove sezone u Dortmundu izgubio prvi trofej sezone, onaj u Superkupu, a u prvom prvenstvenom dvoboju nije odustao od svih onih taktičkih promjena koje je najavio i na pripremama proveo od kada je preuzeo sastav. Uz standardne Neuera na vratima te Lahma, Boatenga, Dantea i Alabu u posljednjoj liniji, u sistemu 4-1-4-1, zaigrali su još Schweinsteiger pa Müller, Kroos, Ribery i Robben, dok je kao špici bio hrvatski egzekutor Mario Mandžukić, vjerojatno zbog izostanka bolesnog Thiaga Alcantare te još uvijek nedovoljno oporavljenog Maria Götzea, njihovih najvećih novosezonskih pojačanja.

Na terenu, dominacija domaćih od samog početka. Nizale su se akcije, a već u 12. minuti kapitulirao je gostujući vratar Ter Stegen. Njegovo loše ispucavanje koristi Ribery, koji majstorski prebacuje posljednju liniju obrane Borussije. U trku Robben iz prve sjajno loptu šalje u mrežu, za rano vodstvo.

Samo nekoliko minuta kasnije već je 2:0 pa je izgledalo kako će Bavarci pregaziti sastav Luciena Favrea: Robben je ubacio, udarac brani Ter Stegen, ali kao i često puta prošle sezone, na pravom mjestu u pravo vrijeme stiže Mandžukić i odbijenu loptu posprema iz blizine u mrežu.

Gosti su do odmora ipak uspostavili kakvu takvu ravnotežu, a uspjeli su i poentirati u 40. minuti, iako nitko od njihovih igrača nije zabio gol. Ubačaj Aranga s lijeve strane nespretno je u vlastitu mrežu pored Neuera ugurao brazilski stoper Dante.

Dominguezov dupli 'rukomet' u samo dvije minute

U drugom dijelu i dalje je to bila dinamična utakmica u kojoj je Bayern stvarao prilike, ali niti gosti nisu bili bezopasni, uz nekoliko izglednih kontranapada. Ipak, ključni trenutak dogodio se u 68. odnosno točnije u 69. minuti, a dvostruki tragičar bio je Španjolac Alvaro Dominguez

Prvo je skrivio penal igrajući rukom u svom kaznenom prostoru, ali je odlično Müllerov udarac obranio Ter Stegen da bi isti igrač ponovno rukom zaustavio akciju Bayerna i Alabi omogućio da iz novog jedanaesterca ispravi ono što je promašio Müller, za konačnih 3:1.

Kod gostiju je potencijalni hrvatski reprezentativac, 20-godišnji Branimir Hrgota, zaigrao u posljednjih 20 minuta, dok je Mario Mandžukić odigrao čitav dvoboj, usput zaradivši žuti karton sedam minuta prije kraja.

• Sensation09.08.2013. u 23:30
    definitvno se mandzo treba malo srediti.. bezveze je mogao dobiti crveni, a to mu sada stvarno netreba. treba igrati, i nista vise.. odlicno da je zabio. drago mi je sto je iskoristio minutazu za pogodak, ali mora dat gas dok se nevrati gotze, kao i sto je prosle godine iskoristio gomezovu ozljedu... [više na forumu]
    Sensation
  • Obrisan korisnik09.08.2013. u 23:25
    ovaj sta je skrivio 2 penala u minuti bi mora potrazit negdi novi mozak sebi...jos se nakon druge ruke cudi i protestira,eee jadna mu majka..
  • Obrisan korisnik09.08.2013. u 23:00
    Mandžo = Gerd Muller - to zvuči dobro, ali naravno novi Gerd Muller < Mario Mandžukić - tako da bi onda ipak ovako nekako bilo.
  • The Phantom09.08.2013. u 22:49
    Mora se Manđo popravit sa svojin balkanskim ponašanjem. Bayern čak i preofenzivan na momente