Damir Žbulj • subota, 10.08.2013.

Nakon što je Bayern u otvaranju nove sezone svladao Borussiju iz Mönchengladbacha, odigrano je i pet susreta subotnjeg popodnevnog rasporeda njemačke nogometne Bundeslige. Sastav iz Dortmunda suvereno je promarširao Augsburgom, dok je neugodan poraz na gostovanju doživio Eintracht iz Frankfurta Srđana Lakića. Ništa puno bolje nije prošao niti Ivica Olić sa svojim Wolfsburgom, koji nije imao pomoć Ivana Perišića, odsutnog zbog bolesti...

Dortmundska Borussia već je u vitrine pospremila jedan trofej, onaj u Superkupu, gdje su bili bolji od rivala iz Münchena, a odlično su krenuli i u novo prvenstveno natjecanje. Klopp na gostovanju nije mogao računati na kažnjenog kapetana Weidenfellera, a još neko vrijeme neće imati na raspolaganju niti Henriha Mhitarjana. Ovosezonsko pojačanje iz Šahtara liječi ozljedu gležnja, a trebao je biti nadomjestak za Götzea.

Iako je čitavo ljeto kukao što mora ostati u Dortmundu, Poljak Lewandowski ipak se našao u početnom sastavu, baš kao i novopridošli Pierre-Emerick Aubameyang, koji je već u prvenstvenom debiju pokazao svu raskoš svog talenta te je u mrežu Augsburga pospremio čak tri lopte.

Gabonski napadač svoju je mladost proveo u Milanu, ali tamo nisu prepoznali njegov potencijal, kalio se po posudbama, da bi preko Saint-Étiennea prije početka ove sezone stigao u redove crno-žutih. Jürgen Klopp još je jednom potvrdio kako ima odličan njuh za nogometne talente, jer Aubameyangu su tek 24 godine.

Rezultat je na kraju bio i više nego uvjerljiv, no, u prvom poluvremenu domaćin je i imao svoje šanse za pogodak. Borussia je povela tek sredinom prvog dijela, na asistenciju Schmelzera Aubameyang postiže svoj prvijenac. U samoj završnici Bender je izbijao s crte, a iskazao se intervencijom i vratar Langerak pa je rezultat mogao biti i drugačiji.

Međutim, u nastavku, potpuna kontrola dortmundskog sastava. Akcija Reus - Pierre-Emerick Aubameyang za 2:0, dok je hat-trick Gabonac zaključio u 79. minuti. Četiri minute prije kraja u listu strijelaca ipak se upisao i Lewandowski, koji je precizan bio s bijele točke, za konačnih 0:4.

Wolfsburg je kod Hannovera stigao bez bolesnog Perišića, ali je zato Ivica Olić zaigrao u početnom sastavu. Vukovi nisu puno promijenili navike iz prošle sezone i na gostovanju su upisali poraz bez postignutog pogotka, a usput su stigli zaraditi i dva isključenja.

Domaćin je poveo u 17. minuti preko Leona Andreasena, no, umjesto da gosti do odmora stignu do izjednačenja, ostali su na terenu s desetoricom zbog starta Maximiliana Arnolda. Olić se trudio, pokušavao, ali kada je u 53. minuti branič Klose dobio drugi žuti, bilo je jasno kako neće biti preokreta. Potvrdu pobjede Hannoveru je donio Szabolcs Huszti, pet minuta prije kraja.

Eintracht iz Frankfurta Srđana Lakića doživio je pravu katastrofu u Berlinu kod povratnika u prvoligaško društvo, Herthe. Hrvatski napadač čitav je dvoboj odsjedio na klupi, ali teško da bi i on pomogao kada je čak šest lopti završilo u njihovoj mreži.

Ramos i Brooks već su u prvih pola sata domaćinu osigurali sigurno vodstvo, ali ipak je ekipa iz Frankfurta smanjila zaostatak do odmora, nakon iskorištenog penala Meiera. U nastavku kanonada nogometaša iz Berlina. Allagui je s dva brzinska pogotka u 58. i 60. minuti postavio na 4:1, a demontažu su zaključili Ramos, svojim drugim golom te Ronny, minutu prije kraja.

Hoffenheim i Nürnberg odigrali su bez pobjednika, 2:2. Domaćin je vodio na odmoru golom Abrahama, a odmah početkom drugog dijela povećali su prednost preko Modestea. No, Stark u 54. te Ginczek u 57. minuti gostima osiguravaju vrijedan bod. ZA Nürnberg je čitavo drugo poluvrijeme odigrao i Josip Drmić, koji uz švicarsko ima i hrvatsko državljanstvo.

Bayer iz Leverkusena kod kuće je nadvisio Freiburg,a do tri boda stigao je u drugih 45 minuta dvoboja. Na poluvremenu je bilo 1:1, pogađali su Kiessling u 22 i za goste u 40. minuti. Pitanje pobjednika bilo je odlučeno do 52. minute, kada su precizni bili Son Heung-Min i Sidney Sam. Imali su gosti priliku za povratak u utakmicu, ali vratar Leno obranio je penal Jonathanu Schmidu.

Kasnije popodne igraju još novak Braunschweig i Pavlovićev Werder.