Damir Žbulj • subota, 24.08.2013.

Kao i obično, izuzetno je zanimljivo bilo na bundesligaškim travnjacima, a uz pregršt pogodaka, bilo je i iznenađujuće puno isključenja Do pobjede je stigao Mandžukićev Bayern, dok su s na gostovanju ponovno bez bodova ostali Perišić i Olić i njihov Wolfsburg. Freiburg je uzeo bod kod Hoffenheima, dok su Hannover i Bayer iz Leverkusena slavili pred svojim navijačima.

Dortmundska Borussija svoje je posao obavila još u petak, minimalnom pobjedom nad Werderom, a ništa manje teško nije bilo niti minhenskom Bayernu, u velikom bavarskom derbiju na Allianz Areni protiv Nürnberga. Domaćin je dominirao, stvarao šanse, ali tek je sredinom nastavka popustio bedem gostiju. Guardiola je morao respektirati dva postignuta pogotka u prva dva kola Marija Mandžukića pa se Hrvat našao u početnom sastavu, ali je odlučio napraviti i rotaciju u prvih 11. Ispali su Müller i Kroos, a svoje mjesto u veznoj liniji zauzeli su Thiago Alcantara i po prvi puta u resu Bayerna, Mario Götze.

Iako je domaćin imao svojih prilika, čak je i Mandžukić bio blizu pogotku u 28. minuti kada je probao glavom, najveću šansu Bayern je imao u 32. minuti, kada je Robben izborio kazneni udarac. Alaba se prihvatio izvođenja, i promašio, točnije, obranio mu je vratar Nürnberga Schäfer.

U nastavku dominacija i pritisak kroz izrazit posjed lopte domaćih, ali, slučajno ili ne, do pogotka su stigli tek kada je Guardiola izvadio Alcantaru i Götzea te na teren stavio Müllera i Kroosa. Akciju je započeo Alaba, lopta je prošla kroz srce kaznenog prostora, kapetan Lahm vratio ju je u 16-erac, pronašao Riberyja, koji glavom poentira. Donio je taj pogodak veliko olakšanje domaćim navijačima, ali i igračima.

Bilo je pitanje vremena kada će još jedna lopta završiti u mreži Nürnberga, a za konačni rasplet zaslužan je Robben, koji je zaključio jednu za njega tipičnu solo akciju dobrim udarcem iz blizine. Mandžukić je u vrhu napada odradio čitav susret, a za goste je u porazu čitavu utakmicu odigrao Josip Drmić, U21 švicarski reprezentativac, koji ima i hrvatsku putovnicu.

Igrači Wolfsburga su i dalje Vukovi samo pred svojim navijačima. Čim krenu na gostovanje ponovno nema dobrih vijesti za njihove navijače. Mainz je odnio sigurnu pobjedu 2:0, a kod gostiju se posebno istaknuo Brazilac Luiz Gustavo. Nedavno je iz Bayerna stigao kao veliko pojačanje, a u drugom nastupu zaradio je i crveni karton. Nakon 'nule' na poluvremenu, u nastavku je Choupo-Moting prvi poentirao, a nakon isključenja Gustava priču je zaključio Nicolai Müller. Perišić je za Wolfsburg odigrao do 67., a Ivica Olić do 85. minute.

Treće kolo nove sezone Bundeslige doslovno je bilo crveno, jer je ukupno u ovom popodnevnom subotnjem rasporedu isključeno čak sedam igrača. Nervozno je bilo kod Hannovera, gdje je gostovao Schalke, ali evidentno je kako je ekipa Jensa Kellera mislim bila u Grčkoj. na uzvratu kvalifikacija za Ligu prvaka.

Höwedes je skrivio penal u 14. minuti, zaradio crveni, a siguran je s bijele točke bio Huszti. Tri minute prije poluvremena Mame Biram Diouf povisio je na 2:0 pa se činilo kako je dvoboj odlučen. No, nakon deset minuta igre u nastavku Szalai je smanjio na 2:1, a kada je 15 minuta prije kraja i strijelac Huszti zaradio isključenje. činilo se kako će možda Schalke možda spasiti bod. Ipak, pet minuta prije kraja Fuchs zarađuje drugi žuti, a Schalke s devetoricom nije do kraja uspio u svojim napadačkim namjerama. Ekipa iz Gelsenkirchena ima samo jedan bod iz tri kola i sudbina trenera sigurno ovisi o uspjehu na gostovanju kod PAOK-a idućeg tjedna.

Ludnica je bila na terenu i u dvoboju Hoffenheima i Freiburga, uz šest pogodaka i tri crvena kartona. Krenulo je dobro za domaće kada je Salihović u devetoj minuti zabio iz penala, ali je odmah stigao sve pokvariti zaradivši izravno isključenje. Brojčanu prednost brzinski je iskoristio Sorg koji donosi poravnanje, ali u 25. minuti Hoffenheim je opet u prednosti, zabija Volland. Do odmora su gosti uspjeli izjednačiti rezultat na 2:2, ali i poravnati broj igrača na terenu jer je u samo dvije minute Coquelin dobio dvije javne opomene. Ipak, Freiburg početkom nastavka dolazi do preokreta pogotkom Freisa, no, za bod domaćih pobrinuo se Strobl, u 77. minuti. U sučevoj nadoknadi Mehmedi je uspio pocrveniti pa su gosti susret zaključili s devetoricom.

U dvoboju Bayera i Borussije iz Mönchengladbacha nije bilo isključenja, ali je zato također postignuto čak šest pogodaka. Kiessling i Sam domaćima su osigurali sigurno vodstvo na poluvremenu, koje su uspjeli prokockati u samo desetak minuta nastavka. Stranzl i Arango izjednačuju na 2:2.

Ipak, Bayer do zaslužene pobjede dolazi nakon još jednog pogotka Sama, dok je mrežu gostiju pogodio i Gonzalo Castro, za konačnih 4:2. Potencijalni hrvatski reprezentativac Branimir Hrgota ušao je za Borussiju 15 minuta prije kraja umjesto Xhake.

• Obrisan korisnik24.08.2013. u 18:41
    bayern izgleda odlicno, tek je pocetak sezone, novi trener, nespremni gotze, novi thiago, a iako je protivnik bio nejak kombinatorika i sigurnost koju su pokazivali bayernovci bila je na tragu guardioline barcelone, bio ih je uzitak gledati
  • hanson24.08.2013. u 18:16
    Mene zanima kako je salihovic uspio u istoj minuti zabiti gol iz penala i dobiti izravni crveni :-) nikad nisam vidio nista slicno. Bosanac ;-)