Ivana Spahija • nedjelja, 01.09.2013.

Odigrani su susreti drugog kola Serie A koji nisu ponudili previše iznenađenja, ali uzbuđenja i pogodaka nije nedostajalo. Momčadi favoriti redom su upisale pobjede, Roma je kod kuće uvjerljivo svladala novopečenog prvoligaša iz Verone, a Viole su uzele sva tri boda u golijadi na Marassiju. Pobjede su ostvarile i obje milanske momčadi, a loše vijesti stižu sa Sicilije, gdje je travnjak zbog ozljede napustio hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić...

Neugodne vijesti za hrvatsku reprezentaciju uoči dvoboja sa Srbijom dolaze sa Sicilije. U dvoboju Catanije i Intera pred sam kraj prvog dijela zbog ozljede je teren napustio Mateo Kovačić, a težina i vrsta ozljede još nisu poznati. Inter je na vrućem gostovanju na Siciliji slavio rezultatom 3:0 i s nova tri boda zasjeo na drugo mjesto na ljestvici. Catania trenutno zauzima 18. mjesto.

Iako su dvoboj bolje otvorili domaći nogometaši, čija je dva vrlo opasna pokušaja uspješno ukrotio Handanovič, do vodstva je prvi ipak došao Inter. Igrala se 20. minuta kada je Jonathan odlično probio po desnoj strani obrane domaćina ubacivši u sredinu za Palacija, koji je s lakoćom matirao Andujara. Domaćini su najveću priliku za izjednačenje propustili u 34. minuti kada je Almiron pogodio gredu gola Intera.

Gosti iz Milana bolje su ušli u nastavak, pokušaj Nagatoma iz 49. minute jedva je zaustavio Andujar, koji je sedam minuta kasnije ipak kapitulirao pred japanskim veznjakom za vodstvo Intera od 2:0. Konačni je rezultat postavio Alvarez pogotkom u 80. minuti susreta za velikih 3:0 i uvjerljivo slavlje crno-plavih.

Nogometaši Rome rutinski su, rezultatom 3:0 na Olimpicu svladali Veronu i uzeli nova tri boda za zadržavanje na samom vrhu ljestvice. Tin Jedvaj zbog problema s registracijom još ne može nastupiti za rimsku momčad. Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, ali uz veliku inicijativu nogometaša Rome čijim je brojnim pokušajima uspješno odolijevao raspoloženi vratar gostiju Rafael. Svoje su udarce isprobali Gervinho, Pjanić i Totti, ali je mreža Verone ostala netaknuta.

Po povratku s odmora otvorilo se Rimljanima, koji su do vodstva došli u 56. minuti susreta. Totti je odlično pronašao Maicona koji je potražio mrežu gostiju, a Cacciatore je matirao vlastitog vratara Rafaela za 1:0 domaćina. Samo dvije minute kasnije Pjanić je odličnim udarcem izvana matirao Rafaela povisivši pritom vodstvo Rome na 2:0. Odlična igra Rome u drugom dijelu okrunjena je trećim pogotkom u 66. minuti susreta kada je Ljajić pronašao put do mreže Verone za konačnih 3:0 i novo slavlje Rimljana.

Prvu pobjedu u novoj sezoni ostvario je Milan, koji je nakon poraza u prvom ogledu sezone s Veronom (2:1) na domaćem terenu sa sigurnih 3:1 svladao Cagliari i uspeo se na šesto mjesto na ljestvici. Rossoneri su odigrali dobru predstavu pred domaćim navijačima i polako se vraćaju na pobjedničke staze. Milan je do vodstva došao već u osmoj minuti susreta. Odbijenu loptu Montoliva spretno je prihvatio Robinho i pospremio je u mrežu Agazzija za vodstvo domaćina od 1:0.

Mreža gostiju sa Sardinije ponovno se tresla u 31. minuti, odbijeni udarac Balotellija Agazzi je poslao ravno do Mexesa, koji je s lakoćom pospremio u mrežu. Radost domaćina nije potrajala dugo, samo dvije minute kasnije uzvratili su gosti preko Saua, koji je lijepim pogotkom smanjio vodstvo Milana na 2:1. Pritisak rossonera nastavio se i u drugom poluvremenu, što je urodilo plodom u 61. minuti. Balotelli je iskoristio pogrešku gostujućeg braniča Ariauda i matirao Agazzija za vodstvo i konačnu pobjedu Milana od 3:1 te svoj prvijenac u novoj sezoni.

Odličnu predstavu na Marassiju odigrale su Genoa i Fiorentina, a slavlje je pripalo Violama, koje su rezultatom 5:2 uzele sva tri boda iz ovog dvoboja. Nova momčad bivšeg splitovca Ante Rebića ovom je pobjedom zasjela na četvrto mjesto te se, ako je suditi prema učinku u prva dva kola, ozbiljno ubacuje u konkurenciju za vrh ljestvice. Šime Vrsaljko u ovom dvoboju nije konkurirao za momčad Genoe.

Gosti iz Firence odlično su otvorili susret, do vodstva su mogli doći već u drugoj minuti, ali je Mario Gomez pogodio gredu gola Genoe. Trud se nogometašima Fiorentine isplatio već u desetoj minuti, nakon izvedenog udarca iz kuta Aquilani je glavom matirao domaćeg vratara Perina za prednost gostiju od 1:0. Samo dvije minute kasnije ponovno se tresla mreža Genoe, nakon dodavanja Gomeza Rossi je prevario Perina i Fiorentini donio vodstvo od 2:0.

Raspoložena Fiorentina do novog povećanja vodstva došla je u 44. minuti susreta, Mario Gomez je svojim pogotkom domaćinima donio prednost od 3:0 i praktički riješio pitanje pobjednika i prije odlaska na odmor. Golijada na Marassiju nastavila se u 54. minuti, Gilardino je pronašao put do mreže Netoa i smanjio vodstvo Viola na 3:1, ali je samo minutu kasnije Rossi drugim pogotkom u susretu Fiorentini donio novu prednost od tri pogotka.

Serija pogodaka produžila se i na 59. minutu susreta kada je Lodi pogotkom s bijele točke smanjio vodstvo Fiorentine na 4:2, a konačni je rezultat na 5:2 postavio Gomez pogotkom s bijele točke u 94. minuti susreta. Viole mogu biti itekako zadovoljne prikazanim, uz dva pogotka probuđenih Gomeza i Rossija zasjele su na četvrto mjesto na ljestvici.

Pobjedu je ostvarila i momčad Udinesea, koja je s 3:1 kod kuće svladala Parmu i s prva tri boda zasjela na 12. mjesto na ljestvici. Ivan Kelava je svih 90 minuta proveo na vratima pobjedničke momčadi, dok je Igor Bubnjić slavlje svoje momčadi odgledao s klupe. Pobjedu domaćinima donijeli su Badu, Heurtaux i Muriel pogocima u 11., 72. i 89. minuti, dok je pogodak za goste postigao Antonio Cassano u 83. minuti susreta.

Pobjedu u gostima ostvarili su nogometaši Livorna, koji su s 4:1 svladali Sassuolo, a razloga za slavlje imaju i domaćini koji su se u 66. minuti zahvaljujući pogotku Zaze upisali u povijest. Taj je pogodak, naime, bio prvi pogodak Sassuola u Serie A. Momčad Atalante je rezultatom 2:0 kod kuće uzela puni plijen Torinu, a Marko Livaja odigrao je prvih 45 minuta u dresu pobjedničke momčadi. Jedini remi ponudio je dvoboj Bologne i Sampdorije, koje su nakon odigranih 90 minuta rezultatom 2:2 podijelile bodove na stadionu Dall'Ara u Bologni.