Monaco do prvog mjesta preko Marseillea, Saint-Etienne se vratio pobjedama, Nici bod kod kuće

Filip Han • nedjelja, 01.09.2013.

U tri nedjeljna susreta u francuskom prvenstvu vidjeli smo po jednu pobjedu domaćina i gostiju, te jedan remi. Saint-Etienne kod kuće je svladao Bordeaux, Nica i Montpellier su podijelili bodove, a u derbiju kola koji je odlučivao o prvom mjestu ljestvice Monaco je na prepunom Velodromu svladao Marseille...

U prvoj nedjeljnoj utakmici susreli su se Saint-Etienne i Bordeaux. Unatoč ispadanju iz kvalifikacija za Europsku ligu, domaći Saint-Etienne pokazao je visoku razinu raspoloženja i koncentracije što mu je donijelo treću pobjedu iz četiri utakmice u ovoj sezoni.

U vodstvo su domaći stigli već u osmoj minuti susreta. Banel Nicolita ubacio je loptu u šesnaesterac, obrambena linija gostiju nije reagirala, a do lopte je došao Romain Hamouma pospremivši je u gol za vodstvo svoje momčadi. Bordeaux je nakon gola imao loptu u svojim nogama, no nije uspio stvoriti ništa konkretno. Saint-Etienne je uglavnom prijetio iz kontri, no nije iskoristio svoje prilike od kojih je najbolja bila ona iz 21. minute kada je promašio Hamouma.

Rani je pogodak pao i na otvaranju drugog poluvremena. U 51. minuti slobodan udarac s desne strane izveo je Hamouma, do lopte je prvo stigao Corgnet, a zatim se odbila do Loica Perrina koji je zabio za 2:0. Gosti su do kraja utakmice uspjeli samo smanjiti zaostatak i to u 90. minuti nakon lijepog pogotka iz daljine Ludovica Obraniaka.

U drugoj utakmici dana bodove su podijelili Nica i Montpellier. Ova je utakmica nosila posebnu notu za domaću Nicu, s obzirom na to da je utakmica s Montpellierom posljednja koja se odigrala na Stade du Rayu. Nica se seli na novu Allianz Rivieru, a nakon velike parade gradom i dva vodstva u utakmici, igrači ipak nisu uspjeli navijačima pokloniti pobjedu.

Obje su momčadi imale dobrih prilika početkom utakmice, a precizniji su ipak bili domaći stigavši u vodstvo u 17. minuti. Korner je izveo Eric Bautheac, a glavom je bio siguran Timothee Kolodziejczak. Izjednačenje je stiglo u 34. minuti nakon pogotka Souleymanea Camare.

Domaći su u novo vodstvo stigli u 43. minuti pogotkom Valentina Eysserica. Montpellier je ponovo izjednačio u 51. nakon slobodnog udarca odlično raspoloženog Siaka Tiene, koji je prije toga bio asistent za prvi gol svoje momčadi. Nica je od 83. minute imala i igrača više nakon što je drugi žuti karton dobio Bakar, no prilike koje su imali Cvitanich i Bautheac nisu iskoristili.

U derbiju kola snage su odmjerili Marseille i Monaco. Početak utakmice obilježila je bolja igra domaćih igrača koji su prvi i stigli u vodstvo. Nakon nekoliko neuspjelih pokušaja glavom, Lucas Mendes konačno je postao strijelac nakon kornera u 44. minuti utakmice. Korner je izveo Mathieu Valbuena, a Mendes je u natrčavanju poslao loptu u mrežu.

Gosti su se u igru vratili već nakon nepune dvije minute drugog poluvremena. Domaća obrana neobjašnjivo je zaspala, a ubačaj Kurzawe pred golom je pronašao Radamela Falcaa koji bez imalo problema izjednačuje rezultat.

Monaco je nakon pogotka preuzeo inicijativu, a pobjednički pogodak, svoj peti u sezoni, postigao je u 79. minuti Emmanuel Riviere nakon što ga je odlično proigrao Moutinho. Postavljen je konačan rezultat od 1:2, a tom je pobjedom Monaco stigao na prvo mjesto ljestvice preskočivši upravo Marseille.