Španjolska lako do pobjede nad Češkom, Slovenija slomila žilavu Gruziju i ostala na čelu

Vedran Babić, Filip Han • subota, 07.09.2013.

Favoriti u "hrvatskoj" skupini C Eurobasketa ostvarili su pobjede. Španjolska je stigla do druge pobjede i to protiv Češke. Iako nisu bili predobro napadački raspoloženi, Španjolci su odigrali odličnu obranu, te zadržali Čehe na samo 39 poena u utakmici. Domaćini Slovenci apsolvirali su nezgodnu Gruziju i tako zadržali čelnu poziciju u skupini.

Španjolska - Češka 60:39

Već na početku utakmice između Španjolske i Češke bilo je jasno da Španjolci neće imati prevelikih problema s dolaskom do nove pobjede. Razlika je stvorena već na početku prve četvrtine, ponajviše zahvaljujući Rudyju Fernandezu i ona je konstantno rasla do kraja utakmice, iako Španjolci nisu briljirali što se šuterskog djela tiče.

Potpuni potop Čeha dogodio se u četvrtoj četvrtini kada je Španjolska počela igrati vrlo agresivnu obranu na koju Česi jednostavno nisu imali rješenje. U četvrtini koja je jako sličila onoj između Hrvatske i Španjolske Češka je uspjela postići samo dva poena, te je Španjolska stvorila veliku razliku koja na kraju iznosi 21 poen.

Kod pobjednika najefikasniji je bio Fernandez sa 14 poena i osam skokova, Rubio je dodao deset poena, a Gasol je imao deset skokova. Kod rezigniranih Čeha najviše su dali Vesely i Pumprla, obojica po sedam poena.

Španjolci sada imaju dvije pobjede i poraz, sljedeću utakmicu igraju protiv Poljske, dok Češka ima pobjedu i dva poraza, a u sljedećem će susretu odmjeriti snage s Gruzijom.

Gruzija - Slovenija 68:72 (19:13, 32:44, 46:54)

Košarkaši Slovenije zadržali su stopostotan učinak poslije tri odigrane utakmice. No nije im bilo lako. Gruzijci su se ponovno pokazali kao krajnje neugodan suparnik te su domaćine držali u neizvjesnosti do same završnice.

Gledajući statistiku, Gruzijci su imali više skokova (45-35), bili su precizniji s crte slobodnih bacanja (70%/53%), izgubili su manje lopti (14-13), ukrali su više lopti (6-5), a imali su jednaki broj asistencija (12-12). No Slovenci su imali bolji vanjski šut (44%/33%).

Domaćini su jako loše krenuli u susret. Promašivali su previše šuteva, a redovito su jeftino gubili lopte. Gruzijci su to odlično iskoristili te su, nakon 19:13 na kraju prve četvrtine, početkom druge dionice poveli s najvećih 26:15 na krilima raspoloženih Hickmana, Sanikidzea i Cincadzea.

Situacija se tada počela mijenjati. Sve je više slovenskih šuteva počelo pronalaziti put do koša, a s druge strane se u igru Gruzije uvukla nesigurnost. Raspucao se Domen Lorbek i Slovenija je na poluvrijeme otišla s plus 12 (44:32).

Tijekom treće četvrtine Slovenci su se držali na komfornoj distanci, a onda su u posljednjoj četvrtini Gruzijci zakomplicirali završnicu. U nekoliko navrata slovenska se prednost istopila na samo jedan koš viška. Dvije i pol minute prije kraja Gruzija je imala napad za vodstvo, ali ga nije iskoristila.

Bio je to ključan trenutak jer je potom uslijedila serija domaćina, točnije Lorbeka, 5-0. Slovenija je vodila 67:61 minutu i pol prije kraja. Gruzijci se nisu predavali - Ležava je pola minute do sirene smanjio na 70:68, no šest sekundi prije kraja odlučujući koš zabio je Zoran Dragić.

Lorbek s 18 koševa bio je najefikasniji igrač Slovenije. Zoran Dragić ubacio je 12, a njegov brat Goran 11. Nachbar je postigao sedam uz devet skokova. Kod Gruzijaca je Hickman zabio 19 (uz sedam skokova), a Sanikidze 17 uz čak 13 skokova.

• sportoz07.09.2013. u 23:55
    Tko bi mislio da će naš rekord od 40 poena tako kratko potrajati...
    sportoz
  • Obrisan korisnik07.09.2013. u 17:40
    Prvi dan sam napisao da će rijeto ko spustit Španjolce ispod 70 poena. Fulao sam jako. Evo posipam se pepelom. Igraju strašnu obranu , a napad im je dug ??? Par puta im je iscurio napad ? I više puta su pucali u zadnjoj sekundi iz očaja. Stvarno čudno.
  • valderrama07.09.2013. u 17:18
    Svaka čast česima nadmašili su nenadmašive
    valderrama
  • Obrisan korisnik07.09.2013. u 17:11
    znaci zalosno za grupab,jer svaka reprezentacija iz grupe b je doktor kosarke za hrvatska,gruzija,polska a pogotovo ceska
  • Obrisan korisnik07.09.2013. u 17:09