Finska u drugi krug s dva boda, Italija ostala neporažena, totalni debakl Turaka

Bernard Jurišić, Ivor Krapac, Matej Milanović • ponedjeljak, 09.09.2013.

Finski košarkaši su pobjedom nad Grčkom završili nastup u prvom krugu Europskog prvenstva u Sloveniji i time osigurali nastavak natjecanja s dva boda. Finci su u prvoj utakmici posljednjeg dana skupine D, čiji je domaćin Koper, obavili glavni dio posla u trećoj četvrtini...

Finska - Grčka 86:77 (22:23, 36:35, 57:47)

Kao što je bio slučaj i pretprošle godine u Litvi, finski reprezentativci su i u Sloveniji bili jedno od ugodnih iznenađenja prvog kruga košarkaškog Europskog prvenstva. U utakmici reprezentacija koje su ranije osigurale odlazak u drugi krug, Finci su u ponedjeljak proslavili 86:77 protiv Grka, a ta pobjeda značila je da su završili na drugom mjestu skupine D i u drugi krug prenose dva boda.

Grci će u nastavak natjecanja ući praznih ruku. Poslije prva tri kola, za njih su stvari izgledale puno bolje, s pobjedama nad Švedskom, Rusijom i Turskom, s kojima su već tada osigurali drugi krug. No, popustili su u dvije utakmice za bodove u drugoj fazi Eurobasketa, u nedjelju protiv Italije, a u ponedjeljak i protiv reprezentacije koju s klupe vodi Henrik Dettmann.

U dolasku do pobjede nad Grčkom, Dettmannovi izabranici bili su osobito dobri u trećoj četvrtini, koju su dobili s devet razlike i u posljednjih 10 minuta ušli s 57:47 na svojoj strani. U posljednjoj dionici Grci nisu stigli bliže od šest poena zaostatka, na koliko su bili u 33. minuti (59:53). Nakon što su se Finci malo manje od dvije i pol minute do kraja odvojili do 74:62, postalo je jasno da je ova utakmica riješena.

Finsku je u posljednjem kolu prvog kruga vodio vrlo raspoloženi Petteri Koponen (29 poena, 10/15 iz igre, 5/7 za tricu). Kimmo Muurinen imao je 15 poena i pet skokova, Tuukka Kotti 14 poena i šest skokova, a Shawn Huff 13 poena.

Nikos Zisis zabio je 19, a Vassilis Spanoulis 17 poena za Grke. Spanoulisu je to bio prvi nastup nakon drugog kola protiv Rusije, nakon čega je pauzirao zbog lakše ozljede, a osim poena, na povratku je imao i čak sedam izgubljenih lopti.

Italija - Švedska 82:79 (27:20, 43:48, 63:63)

U posljednjem kolu skupine D neporažena Italija je igrala protiv Švedske, u susretu koji ni jednima ni drugima nije nosio ništa bitnog. Italija je već bila sigurna da će u drugi krug prenijeti četiri boda, a Švedska da će natjecanje zaključiti s ovom utakmicom. Talijani su u prvoj četvrtini stalno držali inicijativu i zaključili je s +7, a početkom druge dionice došli su i do deset razlike, 30:20. No Šveđani su krajem poluvremena napravili seriju 13:0 i na veliki odmor otišli s 48:43.

U trećoj četvrtini stiglo je i švedskih +7, 63:56, ali je upravo tada krenula talijanska serija od 14:0 za 70:63, kada je nedostajalo osam i pol minuta do kraja susreta. Usprkos tome Švedska se uspjela vratiti i izjednačiti na 74:74. U izjednačenoj završnici ipak su prevladali Talijani i na kraju slavili 82:79.

Kod Italije je najbolji bio Alessandro Gentile s 19 poena, dok je Pietro Aradori upisao 16 poena i sedam skokova. Marco Belinelli nije ulazio u igru, kako bi se odmorio pred drugi krug. Kod Švedske su se, pak, istaknuli Jeffery Taylor s 28 poena i sedam skokova te Jonas Jerebko s 21 poenom i osam skokova.

Turska - Rusija 77:89 (17:16, 40:39, 57:58)

Dvoboj europskih košarkaških velesila trebao je prema prognozama biti odmor za jedne i za druge uoči drugog kruga, a ispao je posljednji umor uoči odlaska kući i jednih i drugih. Rusi su barem malo uspjeli spasiti obraz prvom pobjedom, a i Turci su turnir završili s istim omjerom.

u posljednjoj utakmici turnira za jedne i za druge igralo se "koš za koš" sve do posljednje četvrtine. Tada su Rusi dodali gasa i s 11 razlike dobili posljednji period, poslavši Turke kući s jednom pobjedom i četiri poraza. Boša Tanjević imat će puno toga za objašnjavati turskom savezu i medijima, koji su Turkoglua i društvo poslali po medalju.

Sergej Karašev je bio prvo ime susreta s 25 poena i pet skokova, Antonov je zabio 14. Kod Turaka je najbolji bio iskusni centarski tandem Oguz Savaş (18) - Kerem Gönlüm (17 poena). Hido Turkoglu svoju posljednju reprezentativnu utakmicu odgledao je s klupe.

• Obrisan korisnik11.09.2013. u 08:36
    Znači moramo se nadati našoj odličnoj igri i da Španjolci dobe sve tri !?
  • narada10810.09.2013. u 18:00
    „najbitnije utakmice" za njih tek dođu, to će biti one u knock-out fazi. Ne da navijam za njih, daleko od toga, ali nije ovo usporedivo sa podbačajem Turaka ili Rusa.
    narada108
  • Obrisan korisnik10.09.2013. u 01:18
    znaci u 2 najbitnije utakmice su isli sa 70%?
  • Obrisan korisnik09.09.2013. u 21:43
    Nvm
  • narada10809.09.2013. u 21:29
    Po meni to srljanje Grka protiv Italije i Finske znači -- a ma baš ništa. Oni su i takvi kakvi jesu iskusna i solidna te lukava ekipa. Oni će potegnuti, njima je pomagao njihov redosljed utakmica, tako da su išli sa 70 % u ostale dvije.