Grci nanijeli Španjolcima drugi poraz i vratili se u igru za drugi krug

Ivor Krapac • četvrtak, 12.09.2013.

Pokušavajući se vratiti na pravi put poslije dva poraza na kraju prvog kruga, zbog čega su u drugi dio natjecanja otišli bez ijedne pobjede, grčki košarkaši ostvarili su željeno u ogledu sa Španjolcima u drugoj utakmici dana u ljubljanskim Stožicama. Predvođeni Vassilisom Spanoulisom, Grci su slavili s četiri poena prednosti i time u potpunosti oživjeli izglede za prolazak u četvrtfinale Eurobasketa...

Skupina F drugog kruga Europskog prvenstva u Sloveniji postala je dodatno zanimljiva. Grčka je u prvom nastupu u ljubljanskim Stožicama sa 79:75 nadjačala Španjolsku i time došla do omjera pobjeda i poraza 1-2, koliko sada imaju i Španjolci, koji su u ovaj dio natjecanja došli s 1-1. Bila je to utakmica u kojoj su Španjolci bolje odradili neparne, a Grci parne četvrtine, s povratkom i preokretom u posljednjoj dionici, u koju se ušlo s 57:52 za Španjolsku.

Početak utakmice nije najavljivao da će ovaj susret završiti sretno za reprezentaciju koju s klupe vodi Andrea Trinchieri. Španjolci su bili odlični na oba kraja parketa, a u takvom izdanju, u završnici prve četvrtine došli su do 12 poena prednosti. Nakon prvih 10 minuta bilo je 26:16.

Stvari su se promijenile u drugoj četvrtini. Bez Marca Gasola, koji je bio na klupi zbog tri prekršaja, ali i bez Rudyja Fernandeza, kojega je izbornik Juan Orenga tada odlučio odmoriti, Španjolskoj više nije išlo tako dobro, što je Grčka iskoristila za potpuni povratak u utakmicu. S 25:12 tijekom tih 10 minuta, Grci su na poluvrijeme otišli s +3 (41:38), a nešto ranije vodili su i sa šest razlike.

S boljom trećom četvrtinom, Španjolci su ponovno preuzeli kontrolu. U 30. minuti imali su 57:50, a uoči završne dionice vodili su s +5. No, završni dio susreta prošao je s novim podizanjem Grka, koje je što vođenjem igre, što završavanjem akcija poenima vukao Vassilis Spanoulis. Raspoloženih suigrača bilo je dovoljno. Prvo se istaknuo Yannis Bourousis u reketu, a kasnije Michail Bramos izvana, tricom za vodstvo sa 75:68 na ulasku u posljednju minutu, što je Španjolska teško mogla stići.

Izabranici Juana Orenge vratili su malu nadu tricom Alexa Mumbrua za približavanje na 77:73 32 sekunde prije kraja. No, poslije dva Spanoulisova slobodna bacanja za grčkih 79:73, Mumbru nije bio precizan na novom pokušaju s trice, što je riješilo sve dvojbe o pobjedniku ove utakmice.

Vassilis Spanoulis istaknuo se s 20 poena (5/13 iz igre, 7/10 iz slobodnih bacanja), četiri skoka i tri asistencije, uz tri izgubljene lopte za Grčku. Kostas Kaimakoglou imao je 11 poena i pet skokova, Georgios Printezis 10 poena i pet skokova, a Yannis Bourousis 10 poena uz 2/9 iz igre i 6/6 s crte slobodnih.

Španjolci su imali dvojicu dvoznamenkastih strijelaca. Marc Gasol i Rudy Fernandez ubilježili su po 20 poena, Gasol s po pet skokova i izgubljenih lopti, a Fernandez s četiri asistencije. Victor Claver pridružio se s devet poena i 11 skokova, ali nije dočekao kraj utakmice na parketu, zbog zarađene pete osobne malo više od četiri minute prije posljednje sirene.

• Obrisan korisnik14.09.2013. u 08:55
    Slažem se sa mkirilenkom da je Španjolski trener .... izgubljen valjda. Vuče neke izmjene - bože sačuvaj. Kad mu je neki igrač u dobrom ritmu onda ga vadi , a kad mora izvadit Gasola zbog 2 osobne u prvoj četvrtini onda se zaboravi pa ovaj mora napravit treću !!?? Pa mu Rubio nakon izmjene baca... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik13.09.2013. u 09:57
    Malo matematike... Nama je dovoljna još jedna pobjeda i sigurni smo u četvrtfinalu. Ako dobijemo jednu a jednu izgubimo imati ćemo omjer 3-2 a ispasti bi mogli samo ako bi bio neki krug od 5 momčadi sa tim omjerom pa da nastradamo zbog koš razlike. Ali 5 momčadi da ima taj omjer bi značilo da... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik13.09.2013. u 09:40
    španjolski trener je u najmanju ruku donosio čudne odluke. završava tekmu s rubiom, koji ne može pogoditi šut (nikad nije ni mogao) i jednostavno nije čovjek za završnice. na klupi mu sjede sergio rodriguez i lull. rodriguez je već nebrojano puta dokazao da je čovjek za završnice, al očito da... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik13.09.2013. u 09:03
    što sam ja jučer rekao? NE otpisivati grke! Drago mi je da su dobili umišljene i bahate španjolce. Ne trebamo se zamarati drugim rezultatima, već kao i do sada igrati tekmu po tekmu...dati sve od sebe! Ako i izgubimo, onda znači da je protivnik bio bolji i bok! to je sport! ali dok se naši dečki... [više na forumu]
  • matbaric13.09.2013. u 08:43
    Ajme, jesmo mentalno slabi mi Hrvati da je to čudo. Pa zašto uvijek gledamo lakši put. Zašto nebi dobili još dvije utakmice i krenuli sa prve pozicije na četvrtfinale, realno mislim da je Hrvatska do sad pokazala najviše na turniru odbijajući prvu utakmicu protiv Španjolaca jer se vidi da oni... [više na forumu]