Slovenija uz podršku navijača nanijela Italiji prvi poraz

Matej Milanović • četvrtak, 12.09.2013.

Slovenija je uz glasnu podršku s tribina prekinula seriju poraza na domaćem Eurobasketu nanijevši prvi poraz Italiji. Domaćin turnira je slavio s 84:77 i stigao Italiju na ljestvici, oboje imaju po dvije pobjede.

U skupini F dan su na Eurobasketu zaključili domaćini, Slovenci, protiv neporaženih Talijana. Talijani su tražili pobjedu za osiguranje četvrtfinala, a Slovenci pobjedu kojom zadržati koliko toliko mirnu situaciju na ljestvici i vratiti vjeru navijača, koja je malo poljuljana porazima od Hrvatske i Poljske na kraju prve faze natjecanja.

Talijani su bolje otvorili utakmicu. Prvo su poveli 4:0, a potom tijekom prve dionice došli i do pet razlike, 14:9 i 21:16. Na prvi odmor otišlo se pri +3 za Italiju, 21:18. Početkom druge četvrtine Slovenci su nastavili seriju s kraja prve i s ukupnih 9:0 preokrenuli rezultat na 25:21. Italija je odmah vratila prednost, no nakon toga su domaći konačno preuzeli inicijativu. Minutu prije velikog odmora bilo je +7, 43:36, za Slovence, koji su na poluvrijeme otišli s 45:39.

Početkom drugog poluvremena sedam uzastopnih poena dovelo je Talijane na 48:48 u 23. minuti, no domaćin je odmah reagirao i pobjegao na maksimalnih deset razlike, 58:48. Do kraja četvrtine Italija je uspjela smanjiti na šest razlike, 60:54, ali je već nakon minute posljednje dionice ponovno bila dvoznamenkasta razlika.

Četiri i pol minute od kraja Talijani su došli na samo -4, 69:65, ali je Slovenija realizirala iduća dva napada, dok su Talijani dvaput promašili svoje pokušaje i u roku od minute našli se ponovno na -9, 74:65. Ipak, ni tu nije još bio kraj utakmice. Italija se serijom od četiri poena dovela na -3, 75:72, kada je nedostajalo dvije minute do kraja utakmice. Usprkos tome Slovenci su zadržali hladne glave do kraja utakmice i nisu niti jednom dali protivnicima šansu da izjednače. Na koncu je bilo 84:77 za Sloveniju, koju je gromoglasno podržala gotovo puna dvorana.

Kod Slovenije je Goran Dragič upisao 22 poena, dok je Zoran Dragič dodao deset skokova. Kod Italije je 20 poena postigao Alessandro Gentile, a Marco Belinelli, zvijezda reprezentacije, je susret završio s 11 poena uz katastrofalan šut iz igre, 3/15. Gledajući momčadski učinak Italija je imala slab šut za dva poena (14/39 za 36%), dok je Slovenija pucala s 49% uspješnosti (25/51). To Talijani nisu uspjeli nadoknaditi niti boljim postotkom trica (48% nasuprot slovenskih 34%) i slobodnih bacanja (95% nasuprot slovenskih 76%). Osim toga, Slovenci su potpuno nadskakali Talijane, 45:28 (napadački skok 15:4 za Sloveniju).

Ovom pobjedom je Slovenija stigla Italiju na dvije pobjede. U idućem kolu skupine F, koje je na rasporedu u subotu, domaćini Eurobasketa igraju s Grčkom, a Italija protiv Hrvatske.

• Obrisan korisnik13.09.2013. u 11:23
    biti ce tesko protiv talijana i grka, jesmo se dignuli ali nas gura bozica srece nevidjeno
  • Obrisan korisnik13.09.2013. u 10:36
    pojeli su ih slovenci željom i agresijom, pogotovo pod obrucima.. talijani bacaju trice kao da su slobodna..
  • Obrisan korisnik13.09.2013. u 10:32
    Pošto smo prije desetak dana svi pljuvali po njima nakon Španjolske, mislim da smo svi poletili.(pa tako i ja, pogotovo nakon Slovenije)Treba se nadati, ali sad govoriti kako je dobiti Italiju i Grču gotova stvar, nije baš dobro. Istina je da naši igraju sve bolje i bolje, ali što ako Finska dobije... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik13.09.2013. u 10:24
    Vidjet čemo kako će se lopta odbijati od koša kad budemo igrali protiv Talijana. Ako oni paucaju puno trica onda se i lopta dalje odbija pa će biti važnija reakcija bekova i krila nego centara u obrani. (Čisto jedna kratka misao) :)