Matej Milanović • nedjelja, 06.10.2013.

U sedmom kolu Serie A Napoli je visoko porazio Livorno i vratio se na dva boda zaostatka od Rome, s kojom igra u idućem kolu. Pobjede su još upisali Parma, Verona i Udinese, dok su Sampdoria i Genoa pri kraju utakmice ulovili bod protiv Torina, odnosno Catanije.

Napoli je protiv Livorna tražio pobjedu kojom se ekspresno vratiti na samo dva boda od Rome i izbjeći rani bijeg momčadi Rudija Garcije. To je Partenopeima i uspjelo i to uvjerljivo. Već u trećoj minuti Napoli je iskontrirao suparnike, Dries Mertens proigrao je Gorana Pandeva, koji se našao sam pred vratarom Livorna i zabio za 1:0. U 26. minuti Gokhan Inler pucao je s tridesetak metara, a slaba reakcija vratara Francesca Bardija omogućila je lopti da završi u mreži za 2:0 domaćih.

Gol za 3:0 stigao je u 54. minuti kada je Jose Callejon zabio na asistenciju Pandeva, a završnih 4:0 postavio je Marek Hamšik u 83. minuti, iskoristivši novu kontru domaćih. Napoli u idućem kolu, koje će biti nakon reprezentativne stanke, igra s Romom, u utakmici koja će biti iznimno važna za vrh ljestvice. Po kalendaru bi domaćin trebala biti Roma, no zbog sigurnosnih razloga moguće je da te dvije momčadi izmjene domaćinstva, te bi se tako sada igralo u Napulju, a uzvrat u drugom dijelu sezone u Rimu.

Udinese, za kojeg je branio Ivan Kelava, na domaćem je terenu svladao Cagliari u okršaju dvije momčadi koje su u susret ušle sa sedam bodova. U 33. minuti obrana Cagliarija nije uspjela izbiti loptu nakon domaćeg slobodnog udarca, kojeg je izveo Antonio di Natale, i Danilo ju je na koncu spremio u mrežu za 1:0. U 53. minuti ponovno je slobodni udarac izveo Di Natale, samo što je ovaj put direktno on zabio za konačnih 2:0 u korist Udinesea. Dok je Kelava branio cijeli susret, Frano Mlinar i Igor Bubnjić su ga odgledali s klupe.

U svim dosadašnjim utakmicama u Serie A Sassuolo je prešao u zaostatak, iako je u zadnja dva kola potom uspio izvući barem bod. Tako je krenulo i gostovanje kod Parme. U 32. minuti Antonio Cassano je asistirao, a Raffaele Palladino glavom zabio za 1:0. Krajem poluvremena Parmin Massimo Gobbi je slabo dodao prema svom vrataru, Antoniu Miranteu, a loptu je presjekao Domenico Berardi. Napadača Sassuola srušio je Mirante i time zaradio isključenje i poklonio suparnicima jedanaesterac, kojeg je iskoristio upravo Berardi za 1:1.

Sassuolo je tako imao cijelo drugo poluvrijeme s igračem više da pokuša doći do prve pobjede u Serie A. Najbliže je vodstvu bio u 65. minuti kada je Antonio Floro Flores pogodio vratnicu. Ipak, Sassuolo nije iskoristio svoje šanse i pet minuta kasnije Cassano je ubacio, a Aleandro Rosi glavom donio novu prednost Parmi, 2:1. U 76. minuti Cassano se našao sam pred protivničkim vratarom i golom za 3:1 definitivno nokautirao goste. Do kraja utakmice Sassuolo se više nije vratio u igru, ali se uspio brojčano izjednačiti s Parmom, nakon što je u 88. minuti drugi žuti zaradio Francesco Magnanelli.

Uz Sassuolo, još dvije momčadi nemaju ni jednu pobjedu. Jedna je Bologna. Domaća utakmica s Veronom kasnila je 20 minuta zbog navijačkih nereda prije susreta, a kad je napokon počeo gosti su šokirali domaće. U 22. minuti je Fabrizio Cacciatore zabio na asist Juana Gomeza, a sedam minuta kasnije stigao je i gol za 2:0. Juan Iturbe je sam prešao pol terena i praktički cijelu obranu Bologne, da bi potom svladao Gianlucu Curcija.

U 52. minuti Alessandro Diamanti je s jedanaesterca smanjio na 2:1 i dao nadu domaćima, ali je ona bila kratkotrajna. Samo četiri minute kasnije Iturbe je asistirao, a Luca Toni iz neposredne blizine realizirao gol za 3:1. U 93. minuti stiglo je i konačnih 4:1 Verone. Romulo je u kontri dodao Jorginhu Frellu, koji je iskoristio priliku. Verona nakon sedam kola ima 13 bodova i zauzima odlično peto mjesto, iščekujući večernji ogled Fiorentine i Lazija, nakon kojeg bi mogla biti šesta.

Zadnja momčad bez pobjede je Sampdoria, koja je igrala doma s Torinom. Krajem prvog poluvremena Gianluca Sansone je izvan šesnaesterca uputio precizan udarac i doveo Sampdoriju u vodstvo. U nastavku je Torino to preokrenuo. U 66. minuti je na 1:1 izjednačio Ciro Immobile, a u 76. minuti Alessio Cerci je iskoristio jedanaesterac za 2:1 Torina. Ipak, gosti nisu uspjeli doći do troboda. U sudačkoj nadoknadi Kamil Glik je u kaznenom prostoru srušio Edera, koji je potom i izveo najstrožu kaznu i pogodio za konačnih 2:2. Sampdoria tako ima tri boda, kao i Bologna, a iza njih je samo Sassuolo s dva boda.

Neodlučeno je odigrala i druga momčad iz Genove, Genoa, koja je igrala u gostima kod Catanije. U 60. minuti Genoin Luca Antonini je pogriješio, a to je iskoristio Pablo Barrientos koji se našao sam pred Genoinim vratarom Mattiom Perinom i zabio za 1:0 domaćih. Bod je Genoa uspjela uloviti pred sam kraj susreta. U 87. minuti Catanijin Nicola Legrottaglie je u pokušaju da prekine protivnički napad poslao loptu u vlastitu mrežu za konačnih 1:1. Oba sastava imaju pet bodova i ostaju u opasnoj zoni. Za Genou je cijelu utakmicu odigrao Šime Vrsaljko, dok je kod Catanije Bruno Petković bio na klupi.