Cibona došla do pobjede ohrabrenja, uvjerljivo do slavlja u Ljubljani

Ivor Krapac • četvrtak, 10.10.2013.

Tražeći povratak na pravi put poslije slabog otvaranja sezone, Cibona je ostvarila željeno u susretu s Union Olimpijom u Ljubljani. Cibosi su u glavnom gradu Slovenije kontrolirali stvari praktički cijelu utakmicu, a sve dvojbe otklonili su u posljednjoj četvrtini, u kojoj je domaća momčad jedina dva poena zabila u završnih 60 sekundi...

Bez puno padova u igri tijekom utakmice, Cibona je u prvom ovosezonskom gostovanju u ABA ligi profesionalno obavila posao i došla do 74:47 protiv vrlo blijede Union Olimpije. Igra Ljubljančana je u četvrtak bila nešto slabija nego proteklog vikenda kod MZT-a u Skoplju, kada su također uvjerljivo izgubili, ali bez obzira kakav suparnik bio, Neven Spahija moći će s više optimizma dočekati nastavak sezone, u kojem Cibose od idućeg tjedna čekaju i nastupi u Eurokupu.

U dolasku do +27 na kraju susreta, Vukovi su sasvim dotukli Ljubljančane u posljednjoj četvrtini. Tu dionicu dobili su s 21:2, a Union Olimpija je jedine poene zabila u svojem pretposljednjem napadu na utakmici, polaganjem Alexa Stephesona 40-ak sekundi do kraja.

Neven Spahija se na početku utakmice odlučio za drugačiju petorku nego u porazu od Radničkog, s igračima koji su u Ciboni bili i prošle sezone. Umjesto Matta Janninga i Darka Planinića, uz Jerela Blassingamea, DJ-a Strawberryja i Darija Šarića startali su Marin Rozić i Andrija Žižić, a takav odabir pokazao se jako dobrim. Predvođeni Žižićevim poenima i uz nekoliko lakih ubačaja iz tranzicije poslije obrane i skoka, Vukovi su u sedmoj minuti otišli do 18:11 i brzo gurnuli Ljubljančane u probleme.

S ulaskom Luke Rupnika, koji je u izostanku ozlijeđenog Cedrica Jacksona jedini klasični razigravač kojem Aleš Pipan daje ozbiljnu minutažu, Olimpija je pokazala znakove živosti u završnici prve četvrtine. Pomogle su dvije trice i sveukupno osam poena Kodija Augustusa, za domaći preokret na 21:19 nakon prvih 10 minuta.

Najveći dio druge dionice prošao je bez većeg odvajanja bilo koje momčadi, no s vodećim ulogama Blassingamea, Strawberryja i Šarića u završnici prvog poluvremena, Cibona je došla na svoje nedugo prije odlaska na 15-minutni predah u svlačionicama. S četiri uzastopna Šarićeva poena, uz vrlo lijepo snalaženje u reketu na Blassingameovu asistenciju na kraju četvrtine, Vukovi su otišli do 41:33 poslije prvih 20 minuta.

Cibosi nisu nastavili jednako dobro u trećoj dionici, ali na sličnoj razini bila je i Union Olimpija. Tih 10 minuta bilo je obostrano najslabije, no Vukovi su barem dobili buđenje Darka Planinića kako se četvrtina bližila kraju, sa serijom poena i nekoliko skokova u odlasku gostiju do 53:45 prije završne dionice.

Posljednja četvrtina bila je sasvim jednosmjerna. Olimpija je uglavnom forsirala šuteve izvana, bez uspjeha, a Vukovi su dobro zatvaranje reketa i skok naplatili na drugom kraju parketa. Gostujućom serijom od 19:0, razlika je u posljednjoj minuti narasla na 72:45, a +27 stajalo je na semaforu i na kraju utakmice.

Cibonu su do pobjede vukli Andrija Žižić (16 poena, pet skokova), Dario Šarić (14 poena, devet skokova) i DJ Strawberry (13 poena, pet skokova, tri asistencije). Jerel Blassingame obavio je kvalitetan posao u organizaciji igre, s dobrom suradnjom u pick&rollu s visokim igračima tijekom cijele utakmice. Završio je s devet poena, sedam skokova i četiri asistencije, barem po službenoj statistici, iako se činilo da je asistirao i više.

Union Olimpija imala je samo jednog dvoznamenkastog strijelca, Litavca Deividasa Gailiusa, koji je ubilježio 11 poena, ali s vrlo slabim šutom iz igre (2/6 za dvicu, 1/7 za tricu) i iz slobodnih bacanja (4/10). Centar Alex Stepheson pridružio se s osam poena i 10 skokova, uz 2/6 iz igre, sve za dvicu.

Za razliku od utakmice u Skoplju, u kojoj je na parketu bio osam minuta, Paolo Marinelli ovog puta nije ulazio u igru.

Ljubljančani su na putu do visokog poraza imali puno problema sa šutiranjem i za dvicu (9/37) i za tricu (5/27) i iz slobodnih bacanja (14/28). Pored toga, Cibona je imala prevagu i u skoku, s 46-37 u tom segmentu.

• Obrisan korisnik11.10.2013. u 19:12
    Gle napisao sam da će se vidjeti gdje je Cibona u ovom trenutku u utakmici protiv Solnokija, a ne da će izgubiti od Mađara i imati lošu sezonu. Ako dignu napad za 20% biti će među prvih 5-6 timova na kraju sezone. Za više će trebati sreće, osjetno bolja obrana i bar 4 igrača u top formi.
  • Obrisan korisnik11.10.2013. u 17:19
    Amen.
  • Obrisan korisnik11.10.2013. u 14:59
    sezona se valjda procjenjuje na njezinom kraju (ili onda kada je jasno koji će krajnji rezultat ostvariti klub) a ne nakon 2-3 službene utakmice...Cibona ima par zanimljivih i dobrih novih igrača te vrlo dobrog novog trenera. o tome kako će se oni adaptirati (jedni na druge, na klub, na ligu) ovisi... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik11.10.2013. u 14:54
    Be as it may, na semaforu piše +27 za Cibonu i ne vidim čemu sada pljuvati i cjepidlačiti. A dobivam i osjećaj da neki ovdje baš žele da Cibona izgubi od Mađara da dokažu da su bili u pravu.
  • Obrisan korisnik11.10.2013. u 13:51