Matej Milanović • srijeda, 30.10.2013.

U desetom kolu nogometne Serie A pobjede su upisali Juventus protiv Catanije i Napoli protiv Fiorentine, te se približili Romi, koja igra u četvrtak. Ipak, treba reći da Fiorentini u sudačkoj nadoknadi nije dosuđen čisti jedanaesterac. Od ostalih utakmica treba izdvojiti remi Milana i Lazija i 3:3 između Livorna i Torina.

U desetom kolu Serie A Napoli i Juventus imali su priliku pobjedom se približiti Romi na dva boda, obzirom da vodeća momčad lige svoju utakmicu s Chievom igra u četvrtak. Napoli je na papiru imao puno teži posao, gostovanje kod Fiorentine. U 12. minuti je volejem gol za vodstvo gostiju postigao Jose Callejon. U 27. minuti s druge strane je Federico Fernandez povukao Stefana Savića, a jedanaesterac za 1:1 iskoristio je Giuseppe Rossi.

Samo par minuta kasnije Fiorentina je mogla i povesti, kada je udarac Juana Cuadrada zaustavila vratnica. Kazna je stigla ubrzo i u 37. minuti Napoli je ponovno poveo, preko Driesa Mertensa. Samo dvije minute kasnije Borja Valero se našao sam pred Jose Reinom, ali nije iskoristio priliku za novo izjednačenje. U 74. minuti je pobjedu gostiju spasio Reina, obranivši opasan udarac Giuseppea Rossija, te je susret završio 2:1.

U 80. minuti zbog drugog žutog je isključen Christian Maggio, a u 91. minuti veliku je pogrešku napravio sudac. Gokhan Inler je napravio prekršaj nad Cuadradom, no umjesto čistog jedanaesterca za moguće izjednačenje sudac je dosudio simulaciju Cuadrada i isključio ga zbog drugog žutog. Ante Rebić kod Fiorentine i Josip Radošević kod Napolija su bili na klupi.

Juventus je protiv Catanije imao lakši zadatak i stigao je do uvjerljive pobjede. U 26. minuti udarac Artura Vidala skrenut je u mrežu i Juventus je poveo 1:0. U 34. minuti na 2:0 povisio je Andrea Pirlo iz slobodnog udarca. Treći pogodak stigao je u 66. minuti, Carlos Tevez je preskočio suparničkog vratara i zatresao mrežu. Pet minuta kasnije Sebastian Giovinco je ubacio loptu, koju je Leonardo Bonucci pretvorio u konačnih 4:0. U 84. minuti Catania je ostala i s igračem manje zbog isključenja Tiberia Guarentea. Kod Catanije je do 65. minute igrao Bruno Petković.

U okršaju razočaranih početkom sezone igrali su Milan i Lazio. Milan je bio dominantan u prvom poluvremenu, ali bez gola. Pogodak je napokon stigao u 54. minuti, kada je Kaka lijepo pogodio s ruba šesnaesterca. Ipak, gosti su stigli do boda, golom Michaela Cianija u 72. minuti.

Verona je odličan početak sezone nastavila i protiv Sampdorije. U 51. minuti, samo dvije minute nakon što je Eder bio blizu gola za goste, stigla je prednost Verone. Juan Gomez je izveo dupli pas s Lucom Tonijem i zabio za 1:0. Utakmicu je zaključio upravo Toni u 78. minuti, prvo je promašio loptu, a potom iz drugog pokušaja zabio gol. Verona se ovom pobjedom vratila na peto mjesto na ljestvici.

Zanimljiv susret odigrali su Livorno i Torino. Gosti su odlično krenuli u utakmicu. Nakon samo četiri minute Alessio Cerci je ubacio nisku loptu, a Ciro Immobile ju je pretvorio u pogodak, 1:0. Već u sedmoj minuti stigao je i gol za 2:0, Cerci je izveo korner, a Kamil Glik glavom zabio.

Ipak, Livorno je reagirao i prvo smanjio u 25. minuti preko Paulinha, a potom i izjednačio u 33, zgoditkom Leandra Greca s ruba šesnaesterca. U 63. minuti upotpunio se preokret Livorna, nakon što je Emerson izvrsno pogodio s tridesetak metara. No, niti tu utakmici nije bio kraj. U 86. minuti je Leandro Rinaudo igrao rukom u šesnaestercu i poklonio najstrožu kaznu Torinu. Odgovornost je preuzeo Cerci i izjednačio na konačnih 3:3.

Nakon pobjede u prošlom kolu, prve u sezoni, Bologna je upisala još jedan trobod. U 26. minuti je Michael Agazzi slabo reagirao na udarac Panagiotisa Konea, i priliku je iskoristio Gyorgy Garics, zabivši za 1:0. Početkom nastavka, u 52. minuti, večer Cagliarija se dodatno zakomplicirala isključenjem Nicole Murrua zbog drugog žutog kartona.

Bologna je maksimalno iskoristila brojčanu prednost. U 58. minuti je kontru gostiju realizirao Kone za 2:0, a samo tri minute kasnije Kone je sa slobodnog udarca ubacio loptu, koju je glavom u gol poslao Michele Pazienza. Bologna se s ova tri boda dovela na +3 u odnosu na zonu ispadanja i na samo bod od Cagliarija.

U utakmici Genoe s Parmom u glavnoj ulozi bio je Alberto Gilardino. Nakon samo dvije minute Yohan Benalouane je srušio Ioannisa Fetfatzidisa i Genoa je zaradila jedanaesterac. Na bijelu točku je došao Gilardino, a njegov pokušaj po sredini obranio je Antonio Mirante.

U 57. minuti Gilardino je ipak uspio dovesti domaće u prednost. Davide Biondini je ubacio, a Gilardino postigao pogodak za završnih 1:0. Šime Vrsaljko je kod Genoe igrao do 21. minute, kada je zamijenjen zbog ozljede, a pričuvni vratar kod Parme bio je Marijan Ćorić.

Nakon što je protiv Rome doživio prvi domaći prvenstveni poraz nakon više od godinu dana, Udinese je iskupljenje tražio na gostovanju kod Sassuola. U 17. minuti Reto Ziegler je u kaznenom prostoru srušio Dušana Bastu, a s 11 metara precizan je za goste bio Antonio di Natale, 1:0.

U 25. minuti izjednačio je Simone Zaza, iskoristivši veliku pogrešku Nalda i s 1:1 se otišlo na poluvrijeme. U nastavku je u 56. minuti Luis Muriel zabio za pobjedu Udinesea, 2:1. Do kraja utakmice, stiglo je i isključenje Zaze u 80. minuti. Kod Udinesea su na klupi bili Ivan Kelava i Igor Bubnjić.

• etti31.10.2013. u 14:58
    Juventus je podigao formu i sad je to onaj pravi Juve, koji grize od prve minute i melje protivnika