Valencia pregazila i Zaragozu, ne posustaje niti Gran Canaria

Branimir Korać • nedjelja, 10.11.2013.

S tri večernja nedjeljna susreta kompletirano je peto kolo Lige Endese. Do očekivanih pobjeda stigli su Valencia i Unicaja dok je Herbalife nastavio s dobrim nastupima slavivši u Madridu...

Jedina momčad uz Real i Barcelonu koja ima stopostotan učinak u dosadašnjem dijelu Lige Endese je Herbalife Gran Canaria. Pet utakmica i pet pobjeda učinak je kluba kojeg je dugo pratila reputacija klasične domaćinske momčadi koja teško gubi na svom terenu, ali i teško slavi u gostima.

Situacija se ipak mijenja i Gran Canaria je još i prošle sezone pokazivala dobre igre i na gostujućim parketima pa je tako nastavila i ove. Peta pobjeda je upisana kod Estudiantesa koji je svladan sa 75:63. Još pet minuta prije kraja domaćin je zaostajao samo četiri poena, ali onda je krenuo u seriju pogrešaka i u poraz.

Albert Oliver je bio najefikasniji kod gostiju s 14 poena (4/13), a 12 poena je dodao Brad Newley (5/7). Kod Estudiantesa Dejan Ivanov je ubacio 15 poena (5/9), a Guillem Rubio 14 (5/10) uz 11 skokova. Marko Banić je za 11 minuta ubacio četiri poena (2/5 za dva) i uhvatio dva skoka.

U vrhunskoj formi i dalje igra Valencia Velimira Perasovića. Iako je i dalje bez važnog ozlijeđenog igrača Bojana Dubljevića, Valencia je nemilosrdna prema svojim protivnicima.

U petom kolu je nastradala Zaragoza koja je poražena s 96:76 u susretu u kojem su gosti izdržali punih 20 minuta. Međutim u drugom poluvremenu Valencia predvođena Justinom Doellmanom bježi na nedostižnu prednost i lako privodi susret kraju.

Doellman je briljirao s 32 poena (12/19) i sedam skokova, a odličan je bio i Vladimir Lučić sa 16 poena (6/12) i deset skokova. Kod gostiju Giorgi Šermadini je ubilježio 17 poena (5/5), Damjan Rudež je za 28 minuta dodao 16 poena (2/3 za dva, 4/8 za tri) i tri asistencije, a Viktor Sanikidze je uhvatio 12 skokova.

Murcia je u Malagi dugo držala priključak s Unicajom međutim u završnici je domaćin ipak bio mirniji. Pobjednika je odlučila trica Ryana Toolsona za 76:70 na ulasku u posljednju minutu, Jordi Grimau je bio neprecizan na drugoj strani i Unicaja je otišla do pobjede.

Carlos Suarez je bio najistaknutiji s 18 poena (4/9) i osam skokova, Ryan Toolson je dodao 11 poena (4/8), a Vladimir Štimac deset skokova. Na drugoj strani Scott Wood je ubacio 18 poena (7/14), a Kim Tillie je dodao 14 poena (5/10) uz sedam skokova.