Derbi kola bez pobjednika; Dunkerque i Montpellier podijelili bodove

Mihaela Bradovski • četvrtak, 14.11.2013.

Četvrtak je donio nova dva dvoboja u sklopu devetog kola francuske LNH. Najzanimljiviji susret kola, onaj između Dunkerquea i Montpelliera, dvije momčadi iz vrha poretka, okončan je rezultatom 25:25 dok je na vlastitom terenu Dijon bio za pogodak uspješniji od momčadi iz Rennesa...

Dunkerque Handball Grand Littoral - Montpellier 25:25

Derbi druge i treće momčadi prvenstva, dvoboj proglašen derbijem kola, završio je bez pobjednika. Dunkerque i Montpellier podijelili su bodove privevši utakmicu kraju pri rezultatu 25:25. Oba sastava ovime su zadržala svoje pozicije, no sastavu Patricea Canayera prijeti Fenix koji će mu se eventualnom sutrašnjom pobjedom priključiti na 13 osvojenih bodova. Ovim remijem ujedno je prekinut i domaći niz od četiri pobjede, odnosno gostujući od tri.

Najviše problema gostujućem sastavu večeras je priredio vratar Vincent Gerard koji se u prvo ime susreta prometnuo zahvaljujući svojih 19 obrana. Čak dvostruko manje upisao je Arnaud Siffert na drugoj strani, no na sreću po njegovu momčad ovaj detalj se ipak nije pokazao odlučujućim. Vratar Dunkerque najviše problema imao je sa strijelcem sedam pogodaka Diegom Simonetom, te Draganom Gajićem i Michaelom Guigouom koji su postigli jedan manje.

Po četiri su puta kod domaćina precizni bili Nagy, Touati, Joli i Lamon, a upravo je pogodak potonjeg u drugoj minuti otvorio susret. Igra pogodak za pogodak, uz minimalna vodstva Dunkerquea, trajala je do devete minute kada je za 4:3 Montpelliera pogodio Gajić. Taj jedan pogodak prednosti držali su gosti i na samoj sredini prvog dijela, a onda je Dunkerque ušao u 4:0 seriju.

Međutim, u utakmici punoj preokreta, iako ne i onih osjetnijih, Canayerov je sastav tadašnji minus uspio nadoknaditi već do kraja prvog dijela te zahvaljujući Guigouu nastavak otvoriti pri 12:11 u svoju korist. Već prva polovica dvoboja dala je nagovijestiti da niti jedna momčad neće preuzeti prevelik rizik u napadu, već će se prvenstveno koncentrirati na obranu, a u istom je tonu protekao i nastavak.

Po nekoliko puta u laganoj je prednosti bila i jedna i druga momčad, a onda je uslijedila završnica u kojoj je preko nekoliko minuta na semaforu stajalo 24:24, da bi 11 sekundi prije kraja Mathieu Grebille, u trenucima kada je Montpellier imao igrača manje, pogodio za remi anuliravši netom ranije postignut 25. pogodak domaćina. Dunkerqueu je do kraja preostalo vremena tek za jedan neuspješan kontranapad.

Dijon Bourgogne Handball - Cesson Rennes Metropole HB 27:26

Ništa manje neizvjestan nije bio niti drugi dvoboj dana, onaj između Dijona i Cessona, dva sastava u kojima su svoje mjesto pronašli i hrvatski internacionalci. Iako je u konačnici za pogodak uspješniji bio domaći Dijon, približivši se tako sastavu iz Rennesa na svega dva boda, pojedinačno je bolju večer imao Cessonov Damir Batinović.

Član momčadi kola odigranog prošlog tjedna večeras je postigao tri pogotka iz šest pokušaja, dok je na drugoj strani Jakov Vranković skupio tek dva neprecizna šuta. U ovaj minimalni poraz osam je pogodaka ugradio Benoit Dore, Benjamin Briffe postigao je tri manje dok je vratar Yann Genty skupio 13 obrana. Jedna više u odnosu na domaćeg čuvara mreže Mansuy-Favrea.

Uvodne minute pripale su domaćinu čiju je 4:1 seriju s tri pogotka predvodio Franklin Bezerra Filho, uz Naudina i Polettija najbolji strijelac svoje momčadi (6). Cesson je u devetoj minuti preko Batinovića uspio poravnati na 5:5, a iako su se ubrzo potom gosti našli u novom zaostatku prvo poluvrijeme uspjeli su zaključiti s minimalnom prednosti.

Jedan od ključnih trenutaka za Dijon bilo je otvaranje drugog poluvremena kada je ekspresno izjednačenje još brže preraslo u prednost koja potom nije ispuštena sve do kraja. Pet minuta prije kraja domaćin je imao jednako toliko pogodaka prednosti, no pad u završnici na sreću ga nije koštao trećeg ovosezonskog slavlja.