Bogdanović i Žorić na visokoj razini, Real i dalje uništava protivnike

Branimir Korać • petak, 22.11.2013.

Odrađeno je šesto kolo Eurolige nakon kojeg su i dalje tri momčadi bez poraza. Fenerbahče i real su stopostotan učinak zadržali visokim pobjedama dok je Olympiakos imao nešto više posla i Malagi...

Fenerbahče na hrvatsko-slovenski pogon

S impresivnim nastupima nastavio je Fenerbahče koji je stigao i do šeste pobjede i jedina je neporažena momčad u skupini A. Očekivanu pobjedu u Istanbulu upisao je protiv Budivelnika slavivši 84:68.

Bio je to lagan posao za Fenerbahče koji je dominirao od samog početka susreta i predvođen raspoloženima Bojanom Bogdanovićem i Lukom Žorićem već na odmoru je bio na osjetnih 52:35.

Bogdanović je još jednom bio prvo ime susreta s ubačenih 20 poena (9/10 za dva, 0/2 za tri) i dvije ukradene lopte za 23 minute, Žorić je dodao za 18 minuta 15 poena (6/7 za dva) i dva skoka, a Gašper Vidmar je upisao 12 poena (6/9) uz deset skokova. Kod Budivelnika Dainius Salenga je ubacio 16 poena (6/7), a Ricky Minard 14 (6/10).

Veliki preokret Armanija, Real gazi sve pred sobom

Prvu euroligašku pobjedu upisao je Strasbourg koji je na svom parketu ugostio Brose Baskets i slavio 83:72. Gosti su u grčevitoj borbi za prolazak skupine, međutim i Strasbourg još uvijek ima šanse stoga je ovo bio vrlo važan dvoboj za obje momčadi.

Nakon izjednačenog prvog poluvremena, gosti su početkom drugog dijela ušli u krizu, nisu imali odgovor na odličnu obranu Strasbourga koji je serijom 16:0 pobjegao na 57:43 i Brose više nije zaprijetio.

Igrač utakmice bio je Ricardo Greer s 21 poenom (8/14) i pet asistencija, a pomagao mu je Alexis Ajinca sa 16 poena (8713). Kod Brosea Zach Wright je ubacio 13 poena (5/7), Jamar Smith deset poena (4/11), a Anton Gavel devet poena (1/6) uz pet asistencija. Damir Markota igrao je 19 minuta i upisao dva poena (1/2 za dva, 0/3 za tri) uz dvije asistencije.

Utakmicu za koju se činilo da će biti dobivena, Anadolu Efes je uspio izgubiti u samo par minuta. Na gostovanju u Milanu Efes je poražen 77:73 iako je u nekoliko navrata imao plus 14 te ušao s osjetnom prednosti u posljednjih deset minuta.

Međutim Armani se nije predavao, napravio je seriju 16:0, iskoristio je potpunu bezidejnost Efesa u posljednjoj dionici te na kraju stigao do velike pobjede.

"Nešto se promijenilo u posljednjoj četvrtini, podigli smo samopouzdanje, zaigrali obranu i na krilima navijača stigli do pobjede. Ovo je velika pobjeda u borbi za Top 16 iako nismo stigli razliku iz Istanbula", rekao je nakon susreta Keith Langford.

Upravo Langford predvodio je domaćina s 22 poena (5/12), a Alessandro Gentile je dodao 18 poena (7/12). Kod Efesa Duško Savanović je ubacio 14 poena (6/9), Jamon Gordon je dodao 12 poena (4/8), a Semih Erden 11 poena (3/7) uz 12 skokova. Zoran Planinić je za 23 minute ubacio pet poena (1/4 za dva, 1/4 za tri) uz pet asistencija i tri skoka, a Stanko Barać je za 13 minuta dodao dva poena (1/4 za dva) uz tri skoka.

Najuvjerljivija momčad u Europi u ovom trenutku je bez dvojbe madridski Real. Madriđani na svim poljima redaju pobjede i to manje-više s impresivnom razlikom. Sada je u Madridu nastradao i Žalgiris koji je poražen s čak 95:67.

Rezultat dovoljno govori o kakvoj je utakmici bilo riječ, Real je od početka zaigrao angažirano i sve je riješio vrlo brzo. Tijekom posljednje četvrtine imao je i 35 poena prednosti, ali se na kraju "smilovao" Litavcima i "dopustio" im da se spuste ispod 30 poena zaostatka.

Nikola Mirotić je ubacio 17 poena (6/7), a Rudy Fernandez 16 (4/8) uz sedam asistencija. Dontaye Draper je za 15 minuta ostao bez poena (0/1 za dva, 0/1 za tri) uz tri asistencije i kao jedini u sastavu Reala koji nije bio među strijelcima. Kod gostiju Justin Dentmon je ubacio 16 poena (6/13), a Arturas Milaknis je dodao 14 poena (5/9).

Unicaja bez odgovora na Spanoulisa

Nezaustavljivi niz Olympiakosa nije prekinut niti u Malagi. Iako je Unicaja odigrala vrlo dobrih 30 minuta, nije riješila enigmu zvanu Vassilis Spanoulis u ključnim trenucima posljednje dionice.

Grci su tako otišli do šeste pobjede u Euroligi ove sezone, i dalje nemaju nijedan poraz, a Unicaja može žaliti za propuštenom prilikom. U posljednjoj dionici Spanoulis je ubacio četiri trice od čega tri u seriji 14:0 koja je donijela gostima preokret i pobjedu.

"Bila je to sjajna euroligaška utakmica, sjajnih momčadi u sjajnoj atmosferi. U prvom poluvremenu nismo igrali dobro, ali u drugom smo popravili koncentraciju i već je bilo bolje. Naša obrana je bila kvalitetnija, a u napadu smo bili pažljiviji i to nam je pomoglo u boljem protoku lopte. Jako smo sretni zbog ove pobjede jer upisana na vrlo vrućem gostovanju", govorio je trener Olympiakosa Georgios Bartzokas.

Spanoulis je briljirao s 21 poenom (7/10), a Matt Lojeski je dodao 19 poena (7/9). Kod Unicaje po 11 poena ubacili su Rafael Hettsheimeir (4/10) i Nik Caner-Medley (3/6) dok je Earl Calloway dodao deset poena (4/9) i pet asistencija.

Zvezda pala u završnih pet minuta

Lokomotiv je na svom parketu svladao Crvenu zvezdu 79:72 i tako ostao usamljen na vrhu ljestvice skupine A. Momčad Evgenija Pašutina u kvalitetnoj tricaškoj večeri (12/20) tek u završnici je uspjela stići do nedostižne pobjede kojom je preskočila na vrhu ljestvice momčad Maccabija.

Beograđani su se odlično držali do završnice susreta, ali onda je domaćin napravio seriju 15:2 koja je odlučila pobjednika. Kod 64:64 Kruno Simon je blokirao Jenkinsa, u kontranapadu je Kalnietis položio i započeo seriju na koju gosti nisu imali odgovora.

"Teška utakmica za obje momčadi. Igrali smo dobro 35 minuta, ali nismo uspjeli zadržati tu razinu i u završnici. Iskusna momčad poput Lokomotiva znala je kazniti naše pogreške", komentirao je nakon susreta Ivan Radenović.

U sastavu Lokomotiva Derrick Brown je ubacio 16 poena (7/11), Richard Hendrix 13 poena (5/11) uz šest skokova, a Kruno Simon je za 16 minuta dodao deset poena (0/1 za dva, 2/2 za tri) uz četiri skoka. Kod gostiju Marko Simonović je ubacio 12 poena (4/5), a Blake Schilb 11 (5/7) uz šest skokova.

• Obrisan korisnik23.11.2013. u 10:04
    Real i Fener dvije uvjerljivo najbolje ekipe, blizu im tek Olympiakos. Babo nezaustavljiv, ko Giriček u najboljim danima plus što je hladne glave u trenucima kad se lomi utakmica, ono što Gira nikad nije bio. Žorić sve bolji. Dominacija!
  • Obrisan korisnik23.11.2013. u 09:31
    Drago mi je da su Milanezi dobili onaj smješni Efes. Neznam kako više da nazovem tu ekipu. Najbolje "Bačena lova". Mali Gentile je već sada odličan igrač. U Malagi mala škola profesora Spanoulisa... dobra je Unicaja ekipa i zaslužujue da ide dalje. Real .... strašno !!
  • Obrisan korisnik23.11.2013. u 09:18
    Gledat igru Fenera je "umjetnički doživljaj". Ukrainci (to uopće nije loša ekipa- bolja recimo od lanjske Cedevite) nisu imali ni grama šanse. Pred kraj je Obradović dao priliku svima. Pogotovo domaćim igračima. Onan je očigledno legenda tamo i morati će mu davati neku minutažu. A i zaslužio je... [više na forumu]
  • pikepiletina23.11.2013. u 03:52
    Bogdanović i Žorić su zajedno imali šut za dva 15/17 . . . . . BB je uvjerljivo najbolji strijelac eurlige! dogodine mu ne gine NBA.