Bilbau i šesti prvenstveni poraz, Unicaja se probudila u drugom poluvremenu

Branimir Korać • nedjelja, 24.11.2013.

Nedjeljni program u Ligi Endesi otvoren je s pet dvoboja među kojima je na papiru najjači bio onaj u Bilbau. Domaćin je ubilježio novi poraz, a ovaj put ga je nadigrala Unicaja. Neočekivanu pobjedu ubilježio je Cajasol kod Gran Canarije dok je Zaragoza uz dosta muke slavila protiv Joventuta...

Vrlo dobrim nastupom u drugom poluvremenu Unicaja je upisala gostujuću pobjedu kod Bilbaa. Domaćin nastavlja s mizernim nastupima u domaćem prvenstvu i upisao je već šesti ovosezonski poraz.

Novi ne predstavlja neko veliko iznenađenje, u Bilbao je doputovala Unicaja koja je na poluvremenu bila u minusu, ali je sve nadoknadila u drugih 20 minuta. Na ulasku u drugo poluvrijeme Bilbao je vodio 44:35, imao je priliku i povećati prednost, ali nakon što je nije iskoristio, gosti su se probudili. Na početku posljednje četvrtine Unicaja je preuzela vodstvo, ubrzo se i odvojila te nije dopustila Bilbau povratak u utakmicu.

U pobjedničkom sastavu Ryan Toolson je ubacio 16 poena (5/12) uz šest skokova, a Zoran Dragić je dodao 13 poena (3/9). Kod Bilbaa German Gabriel je ubacio 14 poena (6/8) i uhvatio šest skokova, a 14 poena je dodao i Antanas Kavaliauskas (6/10). Zoran Vrkić je za 12 minuta ubacio četiri poena (2/3 za dva, 0/2 za tri) i uhvatio tri skoka, a Fran Pilepić je za deset minuta dodao tri poena (0/2 za dva, 1/1 za tri).

Za malo iznenađenje pobrinula se momčad Cajasola koja je na gostovanju nadigrala Gran Canariju i zasluženo slavila 68:58. Raspoloženi domaćin je razočarao, uporno je pokušao pronaći pravu igru, međutim prevelik broj pogrešaka im je odnio bilo kakvu nadu.

Osim u samom početku susreta, Gran Canaria nije imala niti jedno vodstvo. Cajasol je konstantno bio u prednosti, a i u trenucima kada se domaćin u niz navrata približavao na minus tri, momčad iz Seville je imala pravi odgovor. Utakmica je prelomljena početkom posljednje četvrtine kada je Cajasol pobjegao na plus devet, ubrzo je bio i na visokih 15 poena prednosti i domaćin se pomirio s porazom.

Latavious Williams je bio najraspoloženiji sa 17 poena (8/10) i devet skokova, a Tomaš Satoransky je dodao deset poena (5/8) i sedam asistencija. Kod domaćina Brad Newley je upisao 13 poena (5/13), a Xavi Rey osam poena (3/4) i osam skokova.

Uz dosta muke do pobjede je stigla Zaragoza na svom parketu protiv Joventuta. Rudežova momčad je mogla brže i elegantnije završiti posao, imala je vrlo visoku prednost, ali je loše otvorila drugo poluvrijeme i to joj se umalo osvetilo.

Na početku drugog poluvremena na semaforu je stajalo 58:40 za domaćina i činilo se da će rutinski do pobjede, ali već do kraja treće dionice gosti su smanjili na malih 65:62 i vratili utakmicu u neizvjesne vode. U samoj završnici susreta Guillem Vives je ubacio samo jedno slobodno bacanje za 84:83, na drugoj strani je Viktor Sanikidze pogodio oba i kada je David Joseph promašio tricu za izjednačenje, priči je bio kraj.

U pobjedi 87:83 najbolji kod domaćina bili su Sanikidze sa 16 poena (5/8) i šest skokova te Michael Roll s 14 poena (6/11). Damjan Rudež je za 22 minute ubacio pet poena (1/2 za dva, 1/4 za tri) te podijelio dvije asistencije. Kod gostiju Tariq Kirksay je dodao 18 poena (6/10), a Guillem Vives 16 6/10) uz sedam asistencija.

Dramatično je bilo u dvoboju Iberostara, dosadašnjeg CB Canariasa, i Gipuzkoe Basket, a pobjedu je na kraju iščupao domaćin koji je slavio 76:75.

U utakmici s dosta promjena u vodstvu, na kraju su odlučivala slobodna bacanja gdje su gosti propustili veliku priliku. Poslije promašaja oba bacanja Davida Doblasa, Nicolas Richotti je položio za 76:75, na drugoj strani sa sirenom nije pogodio Jason Robinson i domaćin je s novim imenom upisao novu pobjedu.

Blagota Sekulić je predvodio domaćina s 15 poena (6/12) i pet skokova, a Richotti je dodao 11 poena (3/7). Kod Gipuzkoe Robinson je ubacio 14 poena (6/14) uz pet skokova, a Raul Neto je dodao 13 poena (5/10) uz sedam asistencija.

U dvoboju momčadi iz donjeg dijela ljestvice Murcia je porazila slabi Valladolid sa 101:90. Valladolid prima najviše poena u ligi, a Murcia mu je uspjela u jednoj četvrtini ubaciti čak 40 poena. Unatoč tome domaćin je tek u posljednjoj dionici uspio riješiti pitanje pobjednika.

Kod Murcije su se istaknuli Jose Angel Antelo s 24 poena (8/12, trica 5/8), Jordi Grimau s 18 poena (7/11) te Dwayne Davis s 15 poena (6/14) i deset skokova. Kod gostiju Jason Rowe je upisao 23 poena (8/12, trica 6/8), šest asistencija i pet skokova, a Akeem Wright je dodao 15 poena (7/14) i šest skokova.