Real upisao novu visoku pobjedu, Tomić predvodio Barcelonu s double-doubleom za 15 minuta

Branimir Korać • nedjelja, 01.12.2013.

Osmo kolo španjolskog prvenstva donijelo je očekivane pobjede za momčadi s vrha ljestvice. Najlakši posao imali su Real i Barcelona, a uz najviše drame do pobjede je stigao Estudiantes koji je slavio nakon dva produžetka...

Madridski Real seriju uvjerljivih pobjeda nastavio je svega dva dana nakon gostovanja u Njemačkoj i u Sevilli. Cajasol nije imao šanse, Madriđani su bili na visokoj razini i glatko su slavili 97:62.

Da neće biti nikakvog iznenađenja, bilo je jasno već nakon prvog poluvremena. Real je već na odmoru imao visoku prednost 50:33 koju je dodatno povećao na početku drugog dijela i mirno odradio ostatak posla.

Sergio Llull bio je najefikasniji kod Reala s 15 poena (6/10) i pet asistencija dok je Jaycee Carroll dodao 14 poena (5/9). Dontaye Draper je za deset minuta ostao bez poena (0/1 za tri) sa skokom i asistencijom. Kod Cajasola po 13 poena upisali su talentirani Kristaps Porzingis (5/8) i Tomaš Satoransky (6/14).

Perasovićeva Valencia imala je težak posao na domaćem parketu protiv Herbalife Gran Canarije. Gosti su dobro ušli u sezonu i pošteno su namučili također vrlo dobru Valenciju koja je slavila 74:70.

Puno znači ova pobjeda Valenciji koja je imala dosta problema, Perasović je prisiljen igrati većinu utakmica sa sedam-osam igrača i umor se već počinje osjećati. U ovom susretu gosti su još manje od šest minuta prije kraja imali prednost, ali serija 8:0 Valencije uz dvije trice Lafayettea riješila je pitanje pobjednika.

Najbolji kod Valencije bili su Pau Ribas s 14 poena (4/7) i Justin Doellman s 13 poena (4/13) i deset skokova dok su kod gostiju najbolji bili Ian O'Leary sa 16 poena (7/11) i pet skokova, Eulis Baez s 15 poena (6/11) i šest skokova te Xavi Rey s deset skokova.

Unicaja je očekivano slavila na svom parketu protiv Iberostara s Tenerifa 88:73. Presudila je nadmoć Unicaje u reketu gdje je upisala čak 46 skokova dok su gosti bili na 18 manje i to je bio prevelik hendikep za Iberostar.

Još od rane faze utakmice i bijega domaćina na 28:17, Iberostar je konstantno bio u dvoznamenkastom zaostatku koji je u dobrom dijelu susreta iznosio i više od 20 poena razlike.

Domaćina su predvodili Zoran Dragić s 18 poena (4/8) te Nik Caner-Medley s 15 poena (6/15) i osam skokova. U gostujućem sastavu Blagota Sekulić je ubacio 16 poena (5/8), a Luke Sikma 13 poena (6/9) uz šest skokova.

Lagan posao imala je i Barcelona koja je ugostila u nedjelju vrlo neraspoloženu Zaragozu. Momčad Damjana Rudeža šutirala je ispod 30 posto i imala čak 17 skokova manje, a s takvim nastupom protiv Barcelone se može samo uvjerljivo izgubiti.

Tako je i bilo, Barca je slavila 73:50 bez ikakvih problema ne dopustivši Zaragozu u nijednom trenutku da uopće pomisli na povratak u utakmicu.

Sjajan je bio Ante Tomić koji je za samo 15 minuta ubacio čak 17 poena (8/11) uz čak 13 skokova.Juan Carlos Navarro je ubacio 15 poena (5/9, 5/7 za tri), a Mario Hezonja za deset minuta dodao je četiri poena (0/2 za dva, 1/2 za tri). Ako kažemo da je najbolji igrač gostiju u ovom susretu bio Pedro Llompart s osam poena (3/4) i dva skoka, jasno je kako je Zaragoza odigrala. Rudež je za 16 minuta jedini kod gostiju ostao bez poena (0/2 za dva, 0/1 za tri) s dva skoka.

Laboral Kutxa je teže od očekivanja stigla do pobjede protiv Murcije. Španjolski euroligaš je slavio 98:90 i to zahvaljujući seriji 9:0 sredinom posljednje četvrtine koja je odvela momčad iz Vitorije iz minusa u plus.

Odličnu utakmicu odigrao je Tibor Pleiss koji je ubacio 28 poena (12/17) uz deset skokova dok je Fernando San Emeterio dodao 14 poena (5/7). Kod gostiju Kim Tillie je upisao 21 poen (8/18) uz šest skokova, 21 poen je dodao i Scott Wood (6/13, 5/12 za tricu), Makrem Ben Romdhane 11 poena (5/6), a Augusto Lima 12 skokova.

Najneizvjesniji dvoboj odigran je u Madridu gdje je Estudiantes nakon dva produžetka svladao La Bruixu sa 104:103. Tri sekunde prije kraja susreta imali su gosti 80:77, nakon toga Quino Colom pogađa prvo i namjerno promašuje drugo slobodno bacanje, skok u napadu hvata Guillem Rubio i odvodi utakmicu u produžetak. Tamo je ponovno Colom imao loptu u završnici i zabio za 90:90 i novih pet minuta da bi u drugom produžetku sa sirenom ubacio Jaime Fernandez i donio pobjedu Estudiantesu.

Predvodili su ga Colom s 20 poena (8/15), hrvatski internacionalac Marko Banić koji je za 28 minuta dodao 18 poena (7/8 za dva) uz tri skoka te Rubio s 12 poena (4/8) i deset skokova. Kod gostiju Josh Asselin je ubacio 19 poena (7/11), Darryl Monroe 17 poena (6/10) uz osam skokova te Charalampos Giannopoulos 12 poena (4/8) i deset skokova.

Produžetak je viđen i u Badaloni gdje je Fuenlabrada svladala domaći Joventut 79:76. U posljednjoj četvrtini Joventut je vodio i 60:48 da bi na kraju spašavao produžetak zahvaljujući ubačaju Nika Cochrana pet sekundi prije kraja susreta. U produžetku je ubacio samo dva poena, nisu bili efikasni niti gosti, ali opet su bili bolji i na kraju su slavili.

Marcus Arnold vukao je goste s 21 poenom (9/12) i 13 skokova dok je Andy Panko dodao 17 poena (7/15) i osam skokova. Kod domaćina David Joseph je upisao 22 poena (9/19), a Nacho Llovet 13 poena (4/7) uz sedam skokova.

Bilbao je našao žrtvu u Valladolidu i u dvoboju momčadi sa začelja u gostima visoko slavio 81:57. Fantastičan posao odradili su gosti koji su apsolutno dominirali susretom i nisu slabašnom domaćinu dali nikakvu šansu.

Raul Lopez se istaknuo s 19 poena (5/7), a German Gabriel je dodao 14 poena (5/8) i šest skokova. Fran Pilepić je za 18 minuta ubacio 11 poena (1/1 za dva, 3/5 za tri) uz po dva skoka i asistencije, Damir Markota je za 16 minuta promašio tricu i uhvatio četiri skoka, a Zoran Vrkić za šest minuta je upisao osam poena (2/3 za tri). Kod prvog kandidata za ispadanje Omari Johnson je ubacio 15 poena (6/12) uz sedam skokova, a Dimitris Haritopoulos je dodao 12 poena (3/7).

Do gostujuće pobjede stigla je Rio Natura iz Obradoira svladavši Gipuzkou Basket sa 67:63. Goste je na putu do pobjede predvodio Mario Delaš koji je za 31 minutu ubacio 16 poena (8/10 za dva, 0/3 za tri) uz devet skokova, a pomogao mu je Michael Muscala s 13 poena (6/11) i šest skokova. Kod domaćina po 13 poena ubacili su David Doblas (4/10 za dva, šest skokova) i Javier Salgado (6/11).

• Obrisan korisnik02.12.2013. u 12:00
    Tomić igra fenomenalno. Za 15 minuta 13 skokova !!? Jel to neki rekord ? I Delaš počinje igrati kako zna i može. Real više ne zna pobjediti sa manje od 30 razlike. Strava...
  • Obrisan korisnik01.12.2013. u 22:38
    Bravo za Tomića ali meni je jos draže da je Hezonja počeo dobivati malo ozbiljniju minutažu i upisuje svaku utakmnicu po par poena..