Filip Han • srijeda, 04.12.2013.

U utakmicama 16. kola francuskog prvenstva gosti su bili prilično uspješni upisavši tri pobjede. Bordeaux je bio bolji od Guingampa, Lorient je produbio Montpellierovu krizu, a Reims je ostavio Socahux na dnu poretka. Remi su odigrali Ajaccio i Bastia, domaću pobjedu upisao je Rennes, a najveće iznenađenje dana bila je pobjeda Eviana nad PSG-om...

Bastia se nadala pobjedi uoči utakmice s Ajaccioom koja bi ju dovela na šesto mjesto tablice sa samo bodom zaostatka za Marseilleom. I krenuli su u dobrom smjeru, već u devetoj minuti utakmice poveli su nakon gola Floriana Raspentina. Rezultat se nije mijenjao sve do 82. minute kada je izjednačio Eduardo, a bod je još i veći uspjeh ako se u obzir uzme da je Ajaccio od 61. minute igrao s igračem manje nakon što je izravni crveni karton dobio Nadeau.

Bastia je sada osma, a Ajaccio je na pretposljednjem mjestu lige.

Dva crvena kartona pokazana su i u utakmici Guingampa i Bordeauxa. Žirondinci su poveli u 26. minuti golom Juliena Fauberta, a nakon osam minuta drugog poluvremena ostali su s igračem manje kad je drugi žuti karton dobio Lucas Orban. To ipak nije bio preveliki hendikep, pa je Bordeaux sačuvao vodstvo, a broj igrača na terenu se izjednačio u 91. minuti kad je crveni karton dobio i Beauvue.

Bordeaux je stigao do sedmog mjesta tablice s 24 boda, Guingamp ima 22 i nalazi se na devetoj poziciji.

Montpellier je nastavio svoj niz utakmica bez pobjede, te on sada broji sedam utakmica. U današnjem susretu bolji je bio Lorient upisavši pobjedu koja ga je približila sredini tablice. Prvi gol za goste zabio je tri minute nakon odmora Barthelme. Drugi je gol pao u sudačkoj nadoknadi utakmice, prije čega su dva igrača dobila crvene kartone. Prvi je zaradio Hilton u 89. minuti, a drugi je dobio El Kaoutari u 93. minuti nakon što je s leđa u kaznenom prostoru srušio Dialloa. Jedanaesterac je realizirao Aboubakar za konačan rezultat od 0:2.

Montpellier je trenutno na 17. mjestu s isto toliko bodova, Lorient je 12. s 20.

Rennes je prekinuo svoj niz od četiri utakmice bez pobjede domaćom pobjedom nad Saint-Etienneom, što im je ujedno bila i 15. uzastopna domaća pobjeda protiv te momčadi. Goste je načeo Romero u 33. minuti, drugi gol bio je djelo Alessandrinija u 55., a pobjedu je potvrdio Romero drugim pogotkom u 68. minuti. U sudačkoj nadoknadi "počasni gol" zabio je Erding za konačan rezultat 3:1.

Rennes je na 11. mjestu ljestvice s 21 bodom, a Saint-Etienne je ostao šesti s 24 boda.

Reims je pobijedio u gostima kod Sochauxa ostavivši domaće na posljednjem mjestu tablice. Gosti su poveli u 16. minuti golom Glombarda. Drugi i konačni gol stigao je u 86. minuti kad je pobjedu potvrdio Oniangue. Reims je s tri boda došao na deseto mjesto u poretku.

Evian je dočekao PSG i iznenađujuće pobijedio, te tako prekinuo niz Parižana od 26 uzastopnih utakmica bez poraza. U izjednačenoj utakmici domaća je momčad povela u 75. minuti nakon gola Clarcka N'Sikulua. PSG je bezuspješno pokušavao izjednačiti, a da šok bude potpun, pobrinuo se u 87. minuti Modou Sougou te zabio za konačnih 2:0.

PSG je tako propustio odmaknuti se od Lillea na prvom mjestu tablice, Parižani sada imaju samo bod prednosti. Evian je s tri osvojena boda došao na 15. mjesto ljestvice s 19 bodova.