Barcelona poražena u gostima kod CSKA, Partizan šokirao u Istanbulu Fenerbahče

Branimir Korać • četvrtak, 12.12.2013.

Odigrano je sedam susreta devetog kola natjecanja po skupinama Eurolige, a za najveće iznenađenje su se pobrinuli košarkaši Partizana slavljem u Istanbulu. Barcelona je u derbiju dana poražena kod CSKA dok je Olympiakos ostao stopostotan slavljem protiv Bayerna...

U derbiju skupine A CSKA je u Moskvi ugostio Barcelonu i ubilježio pobjedu 79:65. Barcelona je imala dosta neraspoloženih igrača, nije bila na očekivanoj razini i za to je kažnjena. Moskovljani su utakmicu prelomili u drugom poluvremenu kada su serijom 9:0 preuzeli vodstvo i poveli s 59:52. Nakon toga Barcelona se više nije uspjela vratiti.

Gostujući trener Xavi Pascual susret je otvorio s Marijom Hezonjom i Antom Tomićem u prvoj petorci i obojica su solidno odradili posao. Hezonja je ukupno dobio 15 minuta, ubacio je pet poena (trica s više od sedam metara i odličan prodor) dok je s druge strane Tomić uz 5/10 uz igre ubacio deset poena uz deset skokova.

Najveći problem za goste predstavljao je Sonny Weems koji je ubacio 15 poena (5/11) čemu je dodao po pet skokova i asistencija dok je Nenad Krstić dodao 12 poena (5/7). U Barceloninom sastavu prvu euroligašku utakmicu u ovom dresu odigrao je Brad Oleson, a završio ju je s 14 poena (5/9), a Juan Carlos Navarro je dodao 12 poena (3/9) i pet asistencija.

"Izgubili smo, nemam što previše za reći. Imali smo šansu za drugo mjesto u skupini i s porazom do devet razlike, ali nismo uspjeli i vjerojatno ćemo završiti kao treći. Napravili smo jednostavno previše pogrešaka, ponajviše u skoku, a CSKA je odigrao napadački jako dobru utakmicu", rekao je Tomić.

Veliko iznenađenje priredio je u Istanbulu partizan koji je svladao vodeću momčad skupine Fenerbahče sa 79:77 i tako se potpuno vratio u igru za četvrto mjesto. Ovaj susret bio je važniji Beograđanima i to se vidjelo na parketu gdje su gosti fanatičnom borbenošću uspjeli doći do slavlja.

Gosti su slavili iako su izgubili čak 20 lopti, no pomogao im je loš šut Fenerbahčea s vanjskih pozicija koji je bio ispod 30 posto dok je Partizan s druge strane za tricu gađao 11/18. U završnici se otvorila mala prilika za domaćina, međutim Preldžić i Bjelica promašili su trice za poravnanje u posljednjih 15 sekundi, na drugoj strani je raspoloženi Tarence Kinsey ubacio oba slobodna bacanja i završio priču.

Preldžić je bio prvo ime kod gostiju s 21 poenom (6/10), sedam asistencija i šest skokova, Luka Žorić je za 28 minuta ubacio 14 poena (7/9 za dva) uz tri skoka i tri blokade, a Bojan Bogdanović je za 34 minute također upisao 14 poena (2/6 za dva, 2/6 za tri), ali uz četiri skoka. Kod Partizana Kinsey je stao na 20 poena (7/15) i pet ukradenih lopti, Bogdan Bogdanović je dodao 19 poena (7/12, trica 5/7) i pet asistencija, a Dragan Milosavljević 18 poena (7/10) uz pet skokova i pet asistencija.

Veliki ulog bio je u igri u Kaunasu gdje je Žalgiris ugostio momčad Anadolu Efesa i tražio je pobjedu pod svaku cijenu. Iako se u njegove redove u završnici susreta uvukla velika nervoza, uspio je preživjeti i na kraju slaviti sa 65:63.

Na početku posljednje četvrtine Žalgiris je ubačajem Klimavičiusa poveo sa 64:52, ali do kraja četvrtine ubacio je jedan jedini poen. Srećom po Litavce, nije najbolje funkcionirao niti napad Efesa i uspjeli su sačuvati prednost. Imali su gosti posljednji napad na susretu i pokušaj za pobjedu, ali Savanović nije pogodio.

Prvo ime susreta bio je Justin Dentmon s 23 poena (8/15, trica 6/11), a Robertas Javtokas mu je pomogao s 11 poena (5/8) i deset skokova. Kod gostiju Semih Erden je ubacio 14 poena (6/10) uz 13 skokova, a Scotty Hopson 13 poena (5/7) uz 11 skokova. Zoran Planinić je za 23 minute ubacio šest poena (1/2 za dva, 0/4 za tri).

Potpuno otvorena situacija po pitanju prolaza je i u skupini C gdje je Unicaja upisala vrijednu domaću pobjedu protiv Bayerna 77:72. Momčad iz Malage na svom je parketu uspjela u završnici preokrenuti zaostatak i upisati veliku pobjedu.

U Bayernu imaju za čim žaliti, bili su u prednosti tijekom posljednje četvrtine, ali su u ključnim trenucima pali i ostali bez pobjede. "Igrali smo jako dobro sve do završnice kada nam je pala koncentracija. Šteta što nismo slavili jer smo igrali stvarno dobro. Moramo još puno raditi da bi došli među 16 najboljih", smatra Nihad Đedović.

Nik Caner-Medley je predvodio domaćina sa 17 poena (6713) i šest skokova, Rafael Hettsheimer je dodao 13 poena (5/7), a Fran Vazquez 12 poena (5/6) i osam skokova. Kod Bayerna Malcolm Delaney je upisao 14 poena (3/8) i sedam asistencija, a Bryce Taylor 13 poena (5/11) i šest skokova.

Montepaschi je na gostovanje kod Olympiakosa stigao bez svojeg prvog igrača ove sezone Daniela Hacketta, ali unatoč tome bio je na pragu pobjede. Iako mu je pobjeda više značila, domaćin nije popuštao i u završnici susreta je napravio preokret i ubilježio i devet pobjedu u skupini.

Montepaschi je u trećoj dionici imao 15 poena viška, s dvoznamenkastom prednosti je ušao i u posljednju četvrtinu, ali nije izdržao. Serijom 12:1 u zadnjih dvije i pol minute Olympiakos je otišao do pobjede.

Stratos Perperoglou je ubacio 18 poena (7/9), a Vassilis Spanoulis 16 poena (4/7). Kod gostiju Erick Green je ubilježio čak 28 poena (11/18), Tomas Ress deset poena (4/7), a Othello Hunter deset skokova.

Crvena zvezda se oprostila od igre za prolazak skupine i neopterećena je na svom parketu svladala Laboral Kutxu sa 81:65. Gosti su cijelim tijekom susreta bili u zaostatku, nisu uspjeli zaprijetiti raspoloženom domaćinu koji je prvu četvrtinu dobio s čak 25:6 i to je usmjerilo utakmicu na Zvezdinu stranu.

Jaka Blažič je bio posebno raspoložen s 24 poena (8/12), a Ivan Radenović ga je slijedio s 11 poena (3/7) i osam skokova. Kod Španjolaca Walter Hodge je ubilježio 15 poena (6/9), a Lamont Hamilton je dodao 13 poena (5/11) i šest skokova.

U drugom susretu u skupini Maccabi je očekivano svladao momčad Lietuvos Rytasa koja je već neko vrijeme van igre za prolaz. Litavci su bili u minusu od sredine druge dionice, ali su se odbijali predati i pokušavali su se potpuno vratiti u utakmicu. Međutim Maccabi je uspio obraniti vodstvo i slaviti 78:71.

Predvodili su ga s po 14 poena Tyrese Rice (5/13, šest asistencija), Devin Smith (6/8) i Ricky Hickman (5/9, pet skokova). Kod Lietuvosa Zabian Dowdell je ubilježio 16 poena (7/13), a Steponas Babrauskas 12 poena (4/6).

• Obrisan korisnik14.12.2013. u 11:58
    Narada ako voliš lepršavu igru gledaj Real. I možda Fener. Ostali slabo... Nisam lud za tom "beton košarkom" kakva se igra u ex-Yu klubovima i u Grčkoj , ali ako su ekipe pune pravih igrača i utakmica je važna onda guštam i zanemarim lepršavost. A pratim uglavnom Euroligu. Sportklub. Gledam uživo i... [više na forumu]
  • narada10813.12.2013. u 22:11
    @ kiddjason možda ću se razvijati za eksperta za takve završnice, kad stalno buljim u ekran tražeći neku lepršavost u kojoj sam uživao kao klinac. Ali možda je ona pojava iz NBA ove sezone globalna bolest. Naime, tamo se eksperti/bivši igrači žale za nikad viđeni pad u kvaliteti igre, i to... [više na forumu]