Dunkerque minimalnim slavljem preskočio PSG, Saint-Raphael zaustavio Montpellier

Mihaela Bradovski • petak, 13.12.2013.

Dvanaesto kolo francuskog rukometnog prvenstva i u petak je ponudilo mnogo uzbuđenja. Nakon poraza PSG-a dan ranije, u odličnim su se pozicijama našli Dunkerque i Montpellier koji su svoje današnje zadatke odradili s polovičnim uspjehom. Slavljem nad Dijonom Dunkerque je preuzeo vodstvo, Saint-Raphael je zaustavio Montpellier u namjeri da se izjednači s pariškim sastavom, dok je Tremblay s novim trenerom stigao do boda. Važnu pobjedu upisala je i momčad iz Toulousea...

Saint-Raphael - Montpellier 31:30 (16:10)

Sjajnu je priliku večeras imala momčad Montpelliera. Iako se radilo o gostovanju kod također vrlo dobrog Saint-Raphaela, prvi strijelac prvenstva Dragan Gajić i ostatak društva mogu biti nezadovoljni nakon ovog minimalnog poraza jer su ih tek dva pogotka više dijelila od izjednačenja s PSG-om. Ovako Canayerov sastav ostaje na trećoj poziciji, dva boda iza Parižana i na jednakoj udaljenosti od prvog pratitelja Fenixa.

Vodeću ulogu u napadu gostiju ponovno je preuzeo Gajić, ovoga puta strijelac devet zgoditaka, sedam je dodao Diego Simonet, najbolji igrač lige u studenom, no prvo ime susreta bez konkurencije je bio Miroslav Jurka kod domaćina koji je s osam pogodaka i stopostotnim učinkom bio najuspješniji u svojoj momčadi.

Nakon točno 20 minuta igre rukometaši Saint-Raphaela stigli su do lijepe prednosti, za 13:9 pogodio je Morten Olsen, a zatim su 6:0 serijom podigli dvoranu na noge. Canayerova momčad punih 14 minuta, u razdoblju od 22. do 36. minute nije pronašla rješenje u napadu i činilo se kako im je već nakon nekoliko minuta igre u nastavku, kod 19:10, do kraja ostalo tek da ublaže taj visok zaostatak.

No s ulaskom u posljednjih 15 minuta susreta polako je započeo i povratak Montpelliera. S tadašnjih 25:17 uspjeli su u 54. minuti stići do izjednačenja. Precizan je tada za 27:27 bio Accambray, a Montpellier je u egal devet sekundi prije kraja vratio Simonet. Oba boda ostala su kod Saint-Raphaela nakon zgoditka Olsena u posljednjoj sekundi.

Dunkerque Grand Littoral - Dijon Bourgogne 26:25 (12:13)

Sastav Patricka Cazala iskoristio je jučerašnji posrtaj PSG-a te je nakon 12 kola preuzeo lidersku poziciju. U nemalom broju utakmica ove sezone Dunkerque je stizao zaostatak te na kraju uspio stići do punog plijena, a tako je bilo i večeras protiv Dijona. Gostujući sastav ostao je izvan opasne zone, no na ruku mu nije išao remi između Tremblaya i Ivryja čime se uoči 13. kola nalazi tek bod ispred posljednjeg mjesta.

S 11 pogodaka te 11 obrana najzapaženiju ulogu u ovoj pobjedi imali su Baptiste Butto i vratar William Annotel kod domaćina, dok je najbolji strijelac Dijona ovog petka bio Pierrick Naudin s devet preciznih šuteva. Jakov Vranković u strijelce se upisao tri puta iz pet pokušaja, a svom je učinku dodao i jedno isključenje.

Hrvatski internacionalac svoj je prvi pogodak postigao u 23. minuti kada je izjednačio na 10:10, nakon što su prije toga i jedna i druga momčad po nekoliko puta bile u prednosti od pogotka, odnosno dva. Vranković se po drugi puta u strijelce upisao tri minute kasnije, tada za +1 svoje momčadi, a pri istoj se razlici i otišlo na odmor.

I prva polovica drugog dijela pripala je Dijonu, u 46. minuti semafor je pokazivao 17:20, a u plusu su gostujući rukometaši bili sve do ulaska u samu završnicu. Svoj posljednji pogodak postigli su četiri minute prije kraja i upravo su ih te posljednje minute koštale pozitivnog rezultata. Dva puta Nagy i jednom Butto kreirali su 3:0 seriju dovoljnu za minimalnu pobjedu i preuzimanje uloge vodeće momčadi prvenstva.

Fenix Toulouse - Cesson Rennes Metropole HB 34:30 (15:18)

Baš poput Dunkerquea i sastav Fenixa do pobjede na domaćem terenu stigao je preokretom. U Toulouse je u 12 kolu stigla momčad Cessona, a domaćin je ovim slavljem ponovno zasjeo na četvrtu poziciju na kojoj se tek jednu večer nalazio Nantes nakon jučerašnje pobjede nad PSG-om. Društvo iz Rennesa ostaje na 12 osvojenih bodova, tri boda manje u odnosu na današnjeg protivnika i poziciju koja vodi u Europu.

Glavnu ulogu u momčadi nakon ozljede kapetana Fernandeza preuzeo je Valentin Porte koji je i večeras bio najbolji strijelac Fenixa. Od vratara Cessona Gentyja (15 obrana) uspješniji je bio 11 puta, a na očekivanoj je razini bio i domaći vratarski dvojac Perez de Vargas - Pardin s ukupno 18 obrana. Maxime Derbier i Romain Briffe postigli su najviše pogodaka u dresu Cessona, dok je Damir Batinović susret završio s učinkom 2/2.

Što se tijeka susreta tiče, Cesson je na sredini prvog dijela preko Dorea stigao do +4, nekoliko minuta kasnije Anić s crte pogađa za 14:7, no u nastavku, koji su otvorili s tri zaostatka, domaći rukometaši uspijevaju pronaći pravi ritam te preko Patricka Chelle u 42. minuti prelaze u vodstvo. Osam minuta prije kraja Porte prednost Fenixa diže na 29:26, a točku na i s istekom vremena postavlja mladi španjolski vratar Perez de Vargas.

Tremblay s novim trenerom do boda u derbiju začelja

Tek pet osvojenih bodova u 11 utakmica i zadržavanje u zoni koja iduće sezone znači igranje u nižem rangu, dovele su do promjene na klupi Tremblaya. Momčad je na startu proteklog tjedna preuzeo Dragan Zovko, hrvatski stručnjak koji je posljednje dvije godine bio izbornik juniorske selekcije Katara. Zajedno s njim na klupu večerašnjeg domaćina sjeo je i Rastko Stefanović.

Novi trenerski dvojac startao je remijem u derbiju začelja s posljednjeplasiranim Ivryjem. Gostujućem sastavu nije pomoglo niti 14 obrana vratarskog para Chapon - Gervelas, baš kao niti direktan crveni karton Teddyja Prata pet minuta prije kraja pri 21:21. Početak dvoboja pripao je upravo momčadi Ivryja, no do predaha Tremblay uspijeva rezultat okrenuti na 12:10.

Dvije minuta prije kraja +2 je imao Ivry, za 23:21 pogodio je Lorgere, no bio je to ujedno i posljednji pogodak u domaćoj mreži dok je na drugoj strani dva puta s linije sedam metara precizan bio Oussama Boughanmi za konačnu podjelu bodova i zadržavanje dosadašnjih pozicija. Vladimir Ostarčević u dresu domaćina postigao je jedan zgoditak.

Izjednačena je do samog kraja bila i utakmica između Nimesa i Aixa, dvije momčadi koje se također nalaze u donjem dijelu poretka. Pobjeda je u konačnici, zahvaljujući tek jednom pogotku više, pripala gostujućem sastavu. Dva boda Aixu dvije minute prije kraja donio je Pierre Marche. U otvorenoj utakmici čije je prvo poluvrijeme završilo s 14:14 odličan je u pobjedničkom sastavu bio Illes s učinkom 7/7 te vratar Cappelle sa 16 obrana.