Damir Žbulj • subota, 21.12.2013.

Nogometaši Bayerna vjerojatno su sa osmjehom na licu ispratili subotnji program 17. bundesligaškog kola kao odličnu uvertiru za njihov večerašnji nastup u finalu Svjetskog klupskog prvenstva. Njihovi pratitelji, Bayer iz Leverkusena i dortmundska Borussija, poraženi su pa će Bavarci uz utakmicu manje na zimsku pauzu sa sedam bodova prednosti...

Bayern je svoj posljednji ovogodišnji susret odigrao proteklog vikenda, pobjedom protiv HSV-a osigurali su jesenski naslov, a njihova pratnja katastrofalnim izdanjima pobrinula se da Bavarci na blagdane, uz sasvim izgledno osvajanje Svjetskog klupskog prvenstva, u domaćem natjecanju zimske praznike provedu s velikom bodovno zalihom.

Bayer je u prošlom kolu posrnuo kod kuće protiv frankfurtskog Eintrachta, a lošu formu na kraju godine potvrdili su i na gostovanju u Bremenu kod Werdera. Domaćin se postavio čvrsto, u prvih 45 minuta odlično su čuvali svoja vrata od pokušaja Apotekara, dok su u nastavku uspjeli realizirati jednu od svojih kontri, što je bilo dovoljno za slavlje. Protunapad je pokrenuo Hunt, lopta je stigla do Makiadija, a odbijanac je u mrežu pospremio Santiago Garcia, 15 minuta prije kraja dvoboja.

Dortmundska Borussia završnicu godine pokvarila je serijom slabih rezultata na svom travnjaku. Nakon što su ih nadvisili i Bayern i Bayer, bodove je sa Signal-Iduna Parka odnijela i Hertha, a trećim uzastopnim porazom na domaćem terenu omogućili su imenjakinji iz Mönchengladbacha da ih pozitivnim rezultatom u nedjelju protiv Stuttgarta preskoči na trećoj poziciji prije 'proljetnog' nastavka natjecanja.

Klopp i dalje ima strahovitih problema sa sastavljanjem posljednje linije obrane Crno-žutih i jednostavno protivnici prejednostavno dolaze do njihovih vratiju. Potvrdila je to i berlinska Hertha, koja je znala iskoristiti sve suparničke slabosti za pobjedu u Dortmundu.

Iako su domaći navijači na tribinama slavili pogodak Reusa za vodstvo već u sedmoj minuti, nisu niti slutili na koji način će se ovaj dvoboj rasplesti. Ramos je na asistenciju Allaguija poravnao u 23. minuti, da bi Sami Allagui u posljednjoj minuti prvog poluvremena iskoristio pogrešku mladog 18-godišnjeg braniča Sarra i poentirao za 1:2 prednost, koju su gosti uspjeli sačuvati do kraja dvoboja. Borussiji nije pomogla niti dominacija u posjedu lopte, niti brojnost udaraca prama suparničkim vratima. Nakon naporne godine, uzbuđenja u Ligi prvaka, ekipa iz Dortmunda jedva je dočekala odmor i zasluženi predah od natjecanja.

HSV je na katastrofalan način zaključio godinu i promjena trenera, dolazak Nizozemca Van Marwijka nisu se pokazali kao neko sretno rješenje za ovu izgleda limitiranu ekipu. Domaći poraz od Mainza treći im je u nizu, nakon što su ih svladali i Augsburg i Bayern, njihov deveti ukupno ove sezone i trenutno se nalaze samo dva boda iznad pozicije koja vodi u dodatne kvalifikacije za opstanak u prvoligaškom društvu.

Tragičar je bio Rincon, koji je osam minuta prije kraja zaradio drugi žuti karton, dok je junak Mainza bio Japanac Okazaki, dvostruki strijelac, koji je pobjednički pogodak zabio u drugoj minuti sudačke nadoknade.

Hrvatski reprezentativac Milan Badelj ponovno nije bio loš, sudjelovao je u akciji za vodstvo HSV-a, na terenu je proveo čitavu utakmicu, ali jednostavno ekipa iz Hamburga ima nedovoljno kvalitetnu obrambenu liniju, koja je ove sezone primili čak 38 golova. Okazaki i Nikolai Müller u samo tri minute nastavka u potpunosti su okrenuli dvoboj na stranu gostiju, a pogodak Van der Vaarta desetak minuta prije kraja nije bio dovoljan niti za bod za oproštaj od ove ne previše uspješne godine u Hamburgu.

Eintracht iz Braunschweiga stigao je do treće ovosezonske pobjede, kod kuće protiv Hoffenheima, a jedini strijelac bio je Oehrl iz penala u 29. minuti. Osam minuta prije kraja domaći su ostali bez isključenog Perthela, no, Hoffenheim, treća najefikasnija ekipa Bundeslige, nije uspjela zabiti do kraja dvoboja.

Braunschweig je tako posljednje mjesto na ljestvici prepustio Nürnbergu, koji još večeras igra protiv Schalkea, a u dosadašnjih 16 odigranih utakmica nije upisao niti samo jednu jedinu pobjedu.

Freiburg je s dva pogotka Mehmedija u prvom dijelu osigurao pobjedu protiv Hannovera, koji je tek u sudačkoj nadoknadi uspio smanjiti preko Bittencourta.

U posljednjoj utakmici subotnjeg programa Nürnberg je na svom Grundig-Stadionu ugostio Schalke i propustio upisati pobjedu iz 17. pokušaja unatoč terenskoj nadmoći. Remi bez pogodaka teško će zadovoljiti i jedne i druge; Kraljevskoplavima je propala prilika da Božić dočekaju na petoj poziciji i svega dva boda od obje Borussije koje dijele treće i četvrto mjesto, dok je Nürnberg napredovao jedno mjesto, ali nastavak niza bez pobjede nikoga u klubu neće zadovoljiti.

• Obrisan korisnik22.12.2013. u 19:10
    Prodaja Götzea nije ni približno slična prodaji Özila lol Götze je bio praktički glavni igrač BVBa, tak da bi to bilo slično kad bi Real prodao Ronalda...i teza ti je i dalje sranje, primili su dva gola jučer zbog pogrešaka dečki koji su došli iz 2. ekipe i to baš zato jer im je prva postava obrane... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik21.12.2013. u 21:53
    Nisam znao da je povrijedjeno 3 ,4 igraca od prije par kola .. A to sto su prodali Gezea je isto sto je Real prodao Ozila .. Koga nema bez njega se moze i mora ... Tako veliki klub mora imati bar 70 % kvalitetne zamjene da bi bio uvijek u vrhu ..
  • Obrisan korisnik21.12.2013. u 21:41
    Ali Borussija čak i takva u padu je klasu iznad ostatka društva Bundeslige(u koji ne računam Bayern koji je svijet za sebe),izuzev Leverkusena i možda Schalkea...A ti veliki poznavatelju nogometne igre, znaš li da Borussiji fali skoro cijela prva obrambena postava, plus Gundogan i Gotze koji je tu... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik21.12.2013. u 19:11
    Borusija iz kola u kola potvrdjuje one moje rijeci da su u ogromnom padu .... Ali kao i obicno veliki poznavaoci nogometne igre na ovom portalu nece se sloziti s mnom ...