Igor Šestak • nedjelja, 22.12.2013.

Francusko nogometno prvenstvo stiglo je do posljednjeg kola u 2013. godini, a tijekom subote je odigrano šest dvoboja. Daleko uspješniji bili su domaćini, koji su se radovali u čak četiri dvoboja. Posebno treba izdvojiti pobjede Saint-Etiennea nad Nantesom i Reimsa nad Ajacciom. Po bod su na gostovanju uspjeli ugrabiti tek Montpellier i Guingamp.

U prvoj subotnjoj utakmici snage su odmjerili Saint-Etienne i Nantes, klubovi iz gornjeg dijela tablice koji traže plasman u europska natjecanja iduće sezone. Obje momčadi u posljednje su vrijeme bilježile vrlo dobre rezultate, no dvoboj na Stade Geoffroy-Guichardu nije bio pretjerano neizvjestan. U 24. minuti Corgnet je iskoristio asistenciju Erdinca i doveo domaćine u vodstvo.

Goste su zadesili i problemi s ozljedama pa su igru ranije od očekivanog morali napustiti Đorđević i Viegnau. Turski nogometaš Erdinc bio je u središtu zbivanja gotovo svih akcija Saint-Etiennea, a odličnu priliku za pogodak dobio je u 83. minuti kad je Alahadhur igrao rukom u svom kaznenom prostoru i skrivio kazneni udarac. Erdinc je bio siguran i petu utakmicu zaredom se upisao u strijelce. Saint-Etienne je pak proslavio četvrtu pobjedu u posljednjih pet utakmica, preskočio Nantes i trenutačno je na visokom četvrtom mjestu.

Vrlo uvjerljiv domaćin bio je Reims. Svladao je Ajaccio rezultatom 4:1 i poslao ga na dno tablice, no na prvi je pogodak morao čekati sve do 59. minute. Tada je na scenu stupio Charbonnier i pogodio za vodstvo. Taj je pogodak pokrenuo lavinu pa se Charbonnier tri minute kasnije upisao u strijelce i drugi put, a u 73. minuti za 3:0 je pogodio Atar. Korzikanci su došli do počasnog pogotka u 74. minuti preko Eduarda, a konačnih 4:1 postavio je Ayite u 77. minuti. Ovom pobjedom Reims je stigao na 29 osvojenih bodova i drži se u gornjem dijelu tablice.

Za pad Ajaccia na samo začelje tablice pobrinuo se i Sochaux svojom tek drugom ovosezonskom pobjedom, koju je čekao gotovo tri mjeseca. U goste mu je stigao Rennes, a domaći su poveli preko Bakambua u 18. minuti iz kaznenog udarca. Četiri minute prije kraja prvog dijela najstrožu kaznu izborili su i gosti, a precizan je za 1:1 bio Alessandrini. Ipak, dozu sreće uoči božićnih blagdana Sochauxu je osigurao Bakambu u 71. minuti svojim drugim pogotkom na utakmici. Rennes ima samo jednu pobjedu u posljednjih osam utakmica i sve je bliže opasnoj zoni.

Od opasne zone bježi Nica. Ugostila je Evian i uspjela upisati drugu uzastopnu pobjedu, iako nije sve krenulo prema željama domaćina. U 27. minuti gosti su poveli golom Mongongua iz kaznenog udarca, a to je bio i konačan rezultat prvog dijela. Međutim, u nastavku drukčija priča. Nakon 15 minuta igre izjednačujući pogodak upisao je Bautheac, a onda nakon samo devet minuta još jednom zatresao mrežu Eviana za 2:1. Završni udarac gostima je zadao Bosetti u 86. minuti i osigurao svojoj momčadi mirnu završnicu.

Dva su se kluba sa svojih gostovanja uspjela vratiti bez poraza, a riječ je o Guingampu i Montpellieru. U dvoboju klubova iz sredine ljestvice, Toulousea i Guingampa bilo je prilika, nekoliko se puta tresao okvir gola, no mreže su mirovale i Toulouse se na kraju morao pomiriti s prvim domaćim remijem ove sezone. Montpellier je pak izvukao bod na uvijek neugodnom gostovanju kod Bastije, a niti na tom susretu gledatelji nisu imali priliku vidjeti pogotke. I Bastia i Montpellier polusezonu su završili u donjem dijelu ljestvice i glavna briga u nastavku natjecanja bit će im osiguranje ostanka u prvoligaškom društvu.

Posljednje tri utakmice Ligue 1 u 2013. godini na rasporedu su u nedjelju, a najviše pažnje plijeni derbi Paris Saint-Germaina i Lillea na Parku prinčeva.