Cibona na Šarićevim krilima do pobjede u Mađarskoj, Vukovi zadržali priključak s vodećim kvartetom

Ivor Krapac • petak, 10.01.2014.

Cibona je ostvarila treću pobjedu u isto toliko utakmica u 2014. godini. Cibosi su u 16. kolu ABA lige bili uspješni u Szolnoku, s odlukom u uzbudljivoj završnici, uz preokret poslije osam poena zaostatka tri minute do kraja. Glavni adut momčadi Slavena Rimca u Mađarskoj bio je Dario Šarić, koji se istaknuo s 29 poena, 21 u drugom poluvremenu...

Cibona je i dalje bez krivog koraka u novoj godini. Momčad Slavena Rimca je u petak u 16. kolu ABA lige sa 64:63 prošla gostovanje kod Szolnoki Olaja, riješivši susret serijom od 9:0 u posljednje tri minute. U tom nizu, Dario Šarić zabio je dvije trice i time potvrdio ulogu glavnog Ciboninog aduta u ovom susretu, s ukupno 29 poena, pet skokova i po tri asistencije i osvojene i izgubljene lopte.

Vukovi su kontrolirali stvari najvećim dijelom utakmice, ali sve što su gradili zamalo im je pobjeglo iz ruku između 36. i 38. minute. Szolnoki je serijom od 9:0 došao do osam poena prednosti, no domaći nisu izdržali do kraja. Poslije Šarićevih trica koje su povukle Cibonu u povratku u egal, odlučujući poen zabio je Ivan Siriščević, s pogođenim slobodnim bacanjem za završnih +1 za Rimčevu momčad.

Cibona je ovom pobjedom popravila svoj omjer u ligi na 10-6, zadržavši priključak s vodećim kvartetom na ljestvici, Crvenom zvezdom (12-3), Partizanom (11-4), Cedevitom (11-4) i Budućnosti (10-5).

Početak susreta pripao je Vukovima, koji su u prve tri i pol minute otišli do 11:1. Cibonina obrana tada je izgledala izvrsno, dok su u napadu glavne uloge imali Darko Planinić i Ivan Siriščević, ali domaći su se počeli buditi nakon što je sredinom prve četvrtine u igru prvi put ušao Willie Warren. Uglavnom probijajući Jerela Blassingamea, Amerikanac je vukao Szolnoki u preokretu na 15:14 u posljednjoj minuti prve dionice.

Dario Šarić je s četiri uzastopna poena odveo Cibonu do 18:14 nakon prvih 10 minuta, a poslije kraćeg razdoblja u egalu, Vukovi su se ponovno odvojili u središnjem dijelu druge četvrtine. Serija od 9:2 gurnula je domaću momčad u zaostatak od sedam poena (31:24), no Szolnokijeva završnica četvrtine bila je puno kvalitetnija, sa smanjenjem na 33:32 na poluvremenu, uz tricu Strahinje Miloševića za tih -1.

Vanjski šut je tijekom prvih 20 minuta bio jako oružje mađarskog kluba, dok je Ciboni ponajprije nedostajao realizatorski učinak Jerela Blassingamea, što se nastavilo i u drugom poluvremenu. Pored toga, Vukove su mučili i domaći napadački skokovi, pri čemu se najviše isticao Milošević, a oslanjajući se na trice i skok, Szolnoki nije dopuštao da se Rimčeva momčad ponovno odvoji do veće prednosti.

U posljednju četvrtinu ušlo se s 50:48 za Cibonu, ali s dvije trice Justina Holidaya i po jednom Willieja Warrena i Petera Loranta, domaći su u prvoj polovici četvrte dionice izveli preokret. Poslije pogođenog jednog od dva slobodna bacanja Davida Vojvode, Szolnoki je na ulasku u 38. minutu imao 63:55, no Šarićeva trica za smanjenje na 63:58 oživjela je nadu Vukova.

Tijekom posljednje dvije i pol minute, Martin Junaković pomogao je s dva pogođena slobodna bacanja za približavanje na 63:60, dok je Šarić zaokružio vlastitu odličnu predstavu istaknuvši se u napadu i obrani. Poslije trice za poravnanje na 63:63 19 sekundi do kraja, 19-godišnji Šibenčanin je pritiskom na Willieju Warrenu izborio domaću izgubljenu loptu poslije Miloševićeva ubacivanja sa strane, a umjesto obrane, Szolnoki se poslije te izgubljene lopte odlučio za prekršaj i slanje Siriščevića na crtu slobodnih. S promašenim prvim i pogođenim drugim, nedavno pristigli novi Cibonin član pobrinuo se za 64:63 na semaforu.

U posljednjem napadu domaćina Blassingame je obavio dobar posao čuvajući Warrena. Amerikanac u domaćem dresu bio je prekratak pucajući daleku dvicu, lopta se odbila do Miloševića, no više nije bilo dovoljno vremena da bi Szolnoki došao do novog šuta za pobjedu. Poslije napadačkog skoka, Milošević je tražio prekršaj, ali suci se nisu oglasili s istekom vremena.

Dario Šarić je do svojih 29 poena stigao s 11/20 iz igre, 7/15 za dvicu i 4/5 za tricu. Vukovi nisu imali drugog dvoznamenkastog strijelca, a prvi u pratnji bili su Darko Planinić (osam poena, četiri skoka), Marin Rozić (sedam poena, po četiri skoka i osvojene lopte, tri asistencije) i Ivan Siriščević (šest poena, tri asistencije). Jerel Blassingame imao je tri poena s 1/10 iz igre, 0/3 za dvicu i 1/7 za tricu, no istaknuo se s osam asistencija i sedam skokova, uz tek jednu izgubljenu loptu.

Willie Warren ubilježio je 18 poena i pet asistencija za domaću momčad, sa 7/15 iz igre, 3/10 za dvicu i 4/5 za tricu. Justin Holiday imao je 11 poena, Peter Lorant 10 poena i četiri skoka, Strahinja Milošević šest poena i deset skokova, a Marton Bader pet poena, osam skokova i dvije blokade.

• Obrisan korisnik11.01.2014. u 17:07
    Sad kad nema DJ-a i Žižića onda je Šarić prva opcija u napadu. To je logično i dobro je i za njega i za klub, a i za repku. Ako nastavi ovako onda mu je mjesto u prvih pet reprezentacije. Odma iza Bojana i Ante. Bit će nešto.... već na svjetskom prvenstvu. Mašala
  • Zdren11.01.2014. u 13:29
    Da, Cibona dobiva napetu završnicu protiv Szolnokija. Kao da su dobili ne znam koga. Svaka im čast na pobjedi, ali kad se moramo veseliti takvoj tekmi i momčadi onda stvarno. Čudna neka vremena. Šarić car.
    Zdren
  • Obrisan korisnik11.01.2014. u 12:42
    ono kaj dodatno veseli (osim naravno pobjede) je i team spirit, vec dugo nisam videl da igraci tak emotivno slave pobjedu i bas im je stalo - zadnji put sam to gledal u vrijeme perasa, kad je cijelu sezonu ekipa igrala bez place i onda zbog onog nesretnog kiksa u areni i kecmanovog (ne)sretnog kosa... [više na forumu]
  • litleben11.01.2014. u 08:38
    Kako samo zadnji automatski ne igra iduću sezonu, ako je zadnji netko od zaštičenih klubova (Szolnoki, MZT), ne ispada nitko. Iako, pojam ispadanje, je pogrešan, jer se sudjelovanje mora izboriti kroz domaće prvenstvo.
    litleben
  • anetisi11.01.2014. u 08:07
    Da, i mene to zanima..Jer koliko sam upoznat s ABA ligom, Szolnoki ima zaštićeno mjesto u ligi, tako da neće ispasti i ako budu zadnji..