Kristijan Musa • subota, 11.01.2014.

Najzanimljivija utakmica 19. kola španjolske nogometne Primere je dakako, derbi dvaju vodećih nogometni sila u Španjolskoj. Atletico Madrid je na svom travnjaku dočekao Barcelonu te podijelio bodove bez postignutih pogodaka. Tu situaciju bi mogao iskoristiti madridski Real te pobjedom nad Espanyola ponovno doći na samo tri boda zaostatka za vodećim dvojcem.

Madridski Atletico je na Vicente Calderonu dočekao Barcelonu u okviru derbija 19. kola Primere. Obje momčadi su pred ovaj susret imale po 49 bodova te pet bodova prednosti nad Realom, koji je potajno priželjkivao neodlučen ishod kako bi on trobodom nad Espanyolom stigao na samo tri boda zaostatka.

Utakmica u Madridu je bila dinamična, ali nije ponudila neki veliki broj konkretnih prilika za pogodak niti kod jednih, kao ni kod drugih. Barcelona je igrala svojim karakterističnim stilom, kojim ipak nisu uspjeli kreirati one stopostotne prilike i iskoristiti ih. Iako je Barcelona imala loptu mnogo više u svom posjedu, akcije domaćih su ipak bile nešto bolje i konkretnije sa znatno izglednijim prilikama za pogodak.

Diego Costa je u par navrata bio pred Victorom Valdesom, ali je vratar Katalonaca branio Costine pokušaje, dok je u nekolicini slučajeva reagirala i obrana predvođena Gerardom Piqueom. Trener katalonske momčadi Martino u stratnih 11 nije uvrstio niti Lionela Messija, a ni Neymar te su i jedan i drugi u igru ušli tek u nastavku.

Najbolje prilike su i jedni i drugi kreirali u posljednjih desetak minuta utakmice. Nakon gotovo pola sata „nadmudrivanja“ i čekanja na protivničke greške, Arda Turan je 11 minuta prije kraja susreta uputio udarac iz voleja, kojeg je ipak obranio Valdes. Samo dvije minute poslije, Messi se s lakoćom riješio dvojice igrača, potom šutirao, ali je i gostujući vratar Curtois bio na visini zadatka.

Gosti su u sudačkoj nadoknadi pokušali visokim presingom ipak stići do pobjedonosnog pogotka. Imali su i par situacija, koje su ih lako mogle dovesti do toga, ali nisu imali sreće. Ovim rezultatom (0:0) najzadovoljniji može biti Real te u svojoj utakmici 19. kola dodatno smanjiti zaostatak za vodećim dvojcem.

U nešto ranijem terminu odigrana su još dva susreta Primere. Athletic iz Bilbaa je na svome terenu deklasirao Almeriju sa čak 6:1. Mikel Rico i Andre Herrera su još nakon deset minuta igre doveli domaće u dvostruko vodstvo. Aymeric Laporte 20 minuta kasnije pogađa za 3:0, da bi do odmora rezultat ublažio Helder Barbosa.

U nastavku Baski postižu tri nova zgoditka za potpuno uništavanje protivnika. Strijelci su bili Aritz Aduriz i Ibai Gomez. Gomez je pogodio u 68. minuti za 5:1, ali iza konačnih 6:1 s bijele točke u posljednjim minutama susreta. Athletic se ovom pobjedom donekle učvrstio na četvrtom mjestu s 36 bodova, dok je Almeria trenutno 15. momčad Španjolske.

Celta je pak iznenađujuće preokrenula protiv Valencije na svome stadionu te pobjedom skočila na 14. mjesto. Valencia se porazom pak udaljila od sedmoplasirane Seville te će im u nastavku sezone biti potreban svojevrstan preporod u formi kako bi dostigli mjesta koja vode u Europu.

Na Balaidosu je povela Valencia preko Daniela Pareja u početnom dijelu susreta. Na odmor se otišlo vodstvom gostiju, koji su pred kraj prvog dijela ostali bez Jeremyja Mathieua koji je zadobio ozljedu. U nastavku Celta radi preokret dvama pogocima Brazilca Charlesa u 50. i 78. minuti utakmice.

• ManchaVerde12.01.2014. u 13:48
    Prema Transfermarktu, Atletico ima dvostruko manje vrijednu ekipu od Barcelone, tako da je njima jedini nacin na koji mogu igrati protiv njih da se zgusnu i cekaju kontru...nisu je docekali, ali ovo je vec treca uzastopna utakmica s Barcom koju nisu izgubili (2 utakmice Superkupa ranije), tako da... [više na forumu]
    ManchaVerde
  • Mithrandir12.01.2014. u 11:50
    Tvrda, teška utakmica, šahovska partija u kojoj se čekala jedna pogreška protivnika ili jedan genijalni potez pojedinca, ali do toga nije došlo.
    Mithrandir
  • Obrisan korisnik12.01.2014. u 02:44
    trebalo bi ozbiljno shvatit ovog atletica,simeone radi odlican posao i fizicki su pripremljeni na razini..nekako barca kao da je dosla po taj bod,sto se vidilo i po sastavu na startu drzeci poznati dvojac na klupi,nisu ni stvorili ozbiljnu sansu....ali malo pomalo ce messi uc u formu,i veceras se... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik12.01.2014. u 01:13
    mene alba razočarava. užasan je
  • orangecrush12.01.2014. u 01:00
    I jedni i drugi igrali bez ikakvog rizika. I dalje me najviše razočarava Iniesta koji već godinu dana nije ni sjena igrača kakav je bio. Messi, iako je opet imao nekoliko sjajnih driblinga, ipak još premalo traži loptu. Svi su čekali neki slučajni gol, ali on nije došao.