Sjajna predstava Ante Tomića u pobjedi Barcelone, Markota predvodio Bilbao u porazu od Joventuta

Kristijan Musa • nedjelja, 12.01.2014.

Odigrano je još pet susreta 15. kola Lige Endese. Barcelona i Real Madrid su upisali uvjerljive pobjede nad Murcijom odnosno Fuenlabradom, dok je Joventut svladao hrvatsku koloniju u Bilbau koja je kombinirano zabila 24 od 70 poena svoje momčadi...

Madridski Real i dalje nastavlja s pobjedama od početka nove sezone. Preko Fuenlabrade su stigli do 15. ovosezonske prvenstvene pobjede u isto toliko utakmica. Iako su se gosti sasvim dobro držali u prvom poluvremenu, treća dionica je ipak presudila na stranu madridskog kluba, koji je na koncu slavio s 96:81.

Nikola Mirotić je upisao 23 poena, šest skokova i četiri asistencije za pobjedničku momčad Pabla Lasa, Sergio Rodriguez je dodao 17 poena i sedam asistencija, a Sergio Llull 15 poena. Hrvatski reprezentativac Dontaye Draper je odigrao 21 minutu za Real te upisao tri poena (1/3) i tri asistencije. Gostujuću momčad je predvodio Andy Panko s 27 poena.

Barcelona je bila još uvjerljivija u svom susretu 15. kola. Naime, Katalonci su na domaćem parketu deklasirali Murciju s 96:63 te tako došli na treće mjesto prvenstvene ljestvice. Košarkaši Barcelone su bili izuzetno raspoloženi sa 66 posto učinkovitosti šuta za dva, 50 posto za tri i preko 90 posto s linije slobodnih bacanja. Osim toga nadvisili su protivnike i u skoku te tako sasvim zasluženo slavili s 33 poena razlike.

Jacob Pullen je ubacio 18 poena uz pet asistencija za Barcelona, dok je vrlo dobru utakmicu odigrao i Ante Tomić, koji je postigao 17 poena (8/10) uz tri skoka za nepunih 16 minuta na parketu. 17 poena ubacio je i Alex Abrines. 18 minuta utakmice odigrao je i Mario Hezonja, koji je to vrijeme iskoristio za sedam poena (3/5), dva skoka, dvije asistencije i dvije ukradene lopte.

Augusto Lima s 19 i Kim Tillie s 15 poena bili su najefikasniji igrači u redovima poražene momčadi.

Bilbao je slabo reagirao u prvoj i trećoj četvrtini susreta protiv Joventuta te na koncu zabilježio poraz od deset poena razlike na gostovanju u Badaloni (80:70), svoj deveti ove sezone. Iako su hrvatski košarkaši u redovima momčadi Rafaela Pueya bili učinkovitiji nego inače, Bilbao je ipak morao predati pobjedu protivniku, koji je ako ništa drugo, ubacio devet trica više od baskijske momčadi.

Napad Joventuta predvodili su John Shurna s 18 poena i šest skokova te Devoe Joseph s 15 poena. Redove Bilbaa predvodio je pak Damir Markota s 11 poena (3/7) i tri skoka, Fran Pilepić je za 17 minuta ubacio sedam poena (1/4), a Zoranu Vrkiću je toliko vremena trebalo za njegovih šest poena (2/3) i tri skoka.

Momčad Laboral Kutxe napravila je preokret na gostovanju kod Lagun Ara. Nakon što su domaćini vodili 12 razlike na poluvremenu utakmice, momčad Sergija Scariola se ipak uspjela vratiti u nastavku i slaviti tijesnu pobjedu od 76:74. Andres Nocioni je ponovno vodio Laboral do trijumfa, ovog puta s 18 poena i pet skokova.

Nocionija je solidno pratio Guiseppe Poeta s 14 ubačaja. Napad Lagun Ara je predvodio David Doblas s 22 poena, dok su ga Neto, Ramsdell i Winchester pratili s po 11 postignutih poena.

Gran Canaria, koja je do ovog kola bila na trećem mjestu lige, morala je svoju poziciju na ljestvici predati Barceloni budući da je na svom parketu izgubila s 15 poena razlike od četrnaestoplasirane La Bruixe d'Or.

Dominic Waters sa 17 poena i pet skokova te Darryl Monroe sa 16 poena i šest skokova su predvodili napad La Bruixe d'Or do pobjede 85:70, dok su najefikasniji igrači Gran Canarije bili Ben Hansbrough sa 17 te Tomas Bellas s 14 poena.

Kolo zatvaraju Unicaja i Valladolid te Estudiantes i Zaragoza.