Sportnet • srijeda, 12.02.2014.

Veliki derbi 26. kola engleske Premier lige nije opravdao očekivanja. Arsenal i Manchester United podijelili su bodove u utakmici bez pogodaka u kojoj je glavni cilj bio - ne izgubiti. Na takvom je rezultatu najviše profitirao Liverpool i pobjedom u zadnjim trenucima utakmice na Craven Cottageu ušao u utrku za naslov prvaka. Tottenham je na St. James Parku razbio Newcastle i ostao u utrci za jedno od prva četiri mjesta, a vremenske su nepogode uzrokovale odgodu susreta na Goodison Parku i Etihadu.

Zbog predstave koju su pružili u 90 minuta na Emiratesu nogometaši Arsenala i Manchester Uniteda s tribina su počašćeni zvižducima. Premda bi i jednima i drugima pobjeda donijela super vrijedne bodove, ni Arsene Wenger ni David Moyes prije svega nisu željeli izgubiti utakmicu.

Početak utakmice ponudio je nadu u sjajan dvoboj, jer već u drugoj minuti pogriješio je Mikel Arteta i predao loptu Robinu Van Persieju. Nizozemac je izašao sam pred Wojciecha Szczesnyja, no slabo je pucao, a vratar Topnika se iskazao važnom intervencijom. Na drugoj strani ubrzo zatim zaprijetio je Jack Wilshere, a nakon kornera i Olivier Giroud, no mreže su ostale netaknute.

Kako je vrijeme odmicalo utakmica je gubila na tempu, a veliki rivali neutralizirali jedni druge. Dok se Arsenal gubio u beskrajnim dodavanjima i potrazi za rupom u Unitedovoj obrani, gosti su igrali ove sezone već uobičajeno neupečatljiv nogomet bez prave kreativnosti u napadu.

Niti drugo poluvrijeme nije ponudilo puno bolji nogomet i tek kako se bližio kraj utakmice nogometaši obiju momčadi priredili su ponešto uzbuđenja. Najviše je sa strane domaćih prijetio Giroud, a vrlo izglednu prigodu nakon kornera imao je Laurent Koscielny, no njegov udarac glavom s gol crte očistio je Antonio Valencia.

Da bod ostane u džepu domaćina pobrinuo se na kraju još jednom sjajnom intervencijom Szczesny. Rooney je krasnom loptom proigrao Van Persieja, a bivši napadač Arsenala glavom gađao pod gredu. Tamo se ipak na vrijeme našao domaći vratar i refleksnom obranom skrenuo loptu u gredu.

Podjelu bodova Arsenala i Uniteda najbolje je iskoristio Liverpool, koji se na Craven Cottageu u dva navrata našao u zaostatku, pa na kraju iz kaznenog udarca u 90. minuti iščupao pobjedu od iznimne važnosti. Fulham je na krilima boda s Old Trafforda pružio sjajan otpor, ali je na kraju ostao bez čitavog plijena.

Poveli su domaći u osmoj minuti autogolom Kola Tourea, no u 41. minuti sjajnom je asistencijom Steven Gerrard poslužio Daniela Sturridgea za izjednačenje rezultata. U 63. minuti Fulham ponovno vodi, Kieran Richardson je povisio na 2:1, a Philippe Coutinho 18 minuta prije kraja vratio Redse u igru.

Ključni trenutak zbio se minutu prije kraja utakmice nakon neopreznog prekršaja Riethera nad Sturridgeom. Sudac Phil Dowd pokazao je na bijelu točku, a kapetan Steven Gerrard sigurnim udarcem doveo Liverpool na samo četiri boda od vrha ljestvice.

Teško je stradao Newcastle na St. James Parku, njega je večeras s čak 4:0 svladao Tottenham i istaknuo još jednom kandidaturu za "Top 4". Dva pogotka postigao je Emmanuel Adebayor u 19. i 82. minuti, a po jedan djelo su Paulinha i Chadlija.

Stoke City i Swansea podijelili su bodove rezultatom 1:1, Peter Crouch je doveo domaće u vodstvo u 17., a Chico Flores izjednačio u 52. minuti.

Treba istaknuti da su dvije večerašnje utakmice odgođene zbog velikih vremenskih nepogoda i opasnosti za gledatelje. Susret između Evertona i Crystal Palacea na Goodison Parku odgođen je zbog oštećenja na stadionu uzrokovanih snažnim vjetrom, a nevrijeme je bilo razlog odgode i susreta na Etihadu između Manchester Cityja i Sunderlanda.