Branimir Korać • petak, 14.02.2014.

Četvrtak je ponudio čak šest utakmica Top 16 Eurolige, a gosti su stigli do samo jedne pobjede. Uspjelo je to madridskom Realu u gostima kod Lokomotiva iako je i taj susret mogao drugačije završiti. S druge strane, u skupini E domaćini su apsolutno dominirali i gosti nisu imali šanse...

Skupina E

Anadolu Efes glatko je poražen na gostovanju u Pireju. Olympiakos je odnio pobjedu 78:60 potpuno slomivši goste u drugom poluvremenu. Iz Efesa su nakon susreta krivili nedostatak energije nakon Final 8 Kupa održanog u Ankari, no Olympiakos to neće previše zanimati. Bartzokasova momčad stigla je do treće uzastopne pobjede u Top 16 i to je jedino što je zanima.

Možda je Efesu nedostajalo energije i snage, međutim na početku susreta to nije mogao biti slučaj, a svejedno su gosti brzo ušli u dvoznamenkasti zaostatak. Uspjeli su u završnici prvog poluvremena smanjiti na sedam poena zaostatak, ali serija 15:0 Olympiakosa neposredno nakon odmora riješila je pitanje pobjednika.

"Unatoč svim problemima koje imamo, pristup utakmici je bio pogrešan. Umor je jedan od razloga poraza, ali naš pristup je ipak bio ključan. U napadu smo imali puno krivih odluka, bezglavo smo napadali koš bez traženja druge opcije i u drugom poluvremenu nije bilo više igre. Na žalost, Gordon je imao visoku temperaturu i nije mogao igrati, a i ostali smo bez Gönlüma koji je zaradio ozljedu koljena", jadao se trener gostiju Evangelos Angelou.

Najbolji u redovima Olympiakosa bili su Vassilis Spanoulis sa 16 poena (7/12) te s po 13 poena Bryant Dunston (5/5) i Matt Lojeski (5/8). Kod gostiju jedini dvoznamenkasti bio je Zoran Planinić koji je za 32 minute ubacio 13 poena (5/10 za dva) uz sedam asistencija i pet skokova. Dobar učinak na kraju kvari pet izgubljenih lopti, ali unatoč tome bio je prvo ime Efesa.

Nakon četiri poraza u prvih pet kola, Fenerbahče i Laboral Kutxa našli su se u nimalo komotnoj situaciji i jednostavno moraju početi pobjeđivati. Prvi korak napravila je momčad Željka Obradovića koja je Španjolce pregazila s 98:64. Kombinacija vrlo dobre i angažirane igre Fenerbahčea i slabog nastupa Laboral Kutxe dovela je do vrlo visokog poraza gostiju.

Kada šutirate ispod 40 posto i imate 13 skokova manje uz samo jednog raspoloženog igrača, a s druge strane vam stoji gladan i kvalitetan protivnik, teško da možete išta više očekivati. Napad Turaka je jako dobro funkcionirao, promjene obrana nisu donijele nikakvog rezultata za Španjolce i na svaku promjenu obrane Fenerbahče se praktički nakon jednog-dva napada prilagođavao i nastavljao uništavati protivnika. Već do poluvremena je bilo plus 21 za Fenerbahče, a ta prednost je i u nastavku samo rasla.

Bojan Bogdanović je odradio kvalitetne 22 minute. Ubacio je 17 poena (7/10 za dva, 0/3 za tri) uz pet asistencija, Nemanja Bjelica je dodao 14 poena (6/9) i devet skokova, a Bo McCalebb 13 poena (5/5). Povratnik nakon ozljede Luka Žorić je za 20 minuta ubacio 13 poena (6/9) uz pet skokova. Kod gostiju koji su doputovali samo s desetoricom igrača Tibor Pleiss je s 14 poena (5/8) bio prvo ime, a u završnici susreta mu se priključio Walter Hodge s 13 poena (6/15) i pet dodavanja.

Puno lakše od očekivanja Unicaja je stigla do pobjede protiv Panathinaikosa. Momčadi su u susret ušle s različitim raspoloženjima - Unicaja je prošli tjedan odigrala loše i odmah ispala u Kupu kralja usred Malage dok je Panathinaikos razbio Aris u finalu Grčkog kupa. Međutim, taj poraz kao da je probudio Unicaju koja je zaigrala puno kvalitetnije u ovom susretu.

15 ubačenih trica, 13 skokova više i puno kvalitetnija obrana bile su stvari koje su donijele prevagu Španjolcima.Gosti su bili dodatno hendikepirani neigranjem Jamesa Gista i njegov izostanak se itekako osjetio, posebno u napadačkom skoku gdje je Panathinaikos uhvatio samo tri lopte. Iako nije igrao dobro, PAO je bio u igri za pobjedu sve do posljednje dionice kada je Unicaja potpuno razbila njegovu obranu i mogla započeti sa slavljem.

"Vrlo teška utakmica, obje momčadi su bile svjesne važnosti ovog susreta i to se osjetilo na parketu. U prvom poluvremenu smo bolje napadali i bolje se branili i sve do posljednje dionice smo imali priključak. Ali zadnjih deset minuta je bilo ključno, bili su tricaški raspoloženi i to im je donijelo pobjedu", smatra Mike Bramos.

Posebno raspoloženi kod domaćina bili su Nik Caner-Medley s 21 poenom (8/11, 5/6 trica) i Ryan Toolson s poenom manje (6/13). Kod Panathinaikosa Ramel Curry je upisao 14 poena (5/7), a Jonas Mačiulis 13 poena (5/7) uz pet asistencija. Loša utakmica je iza Roka Lenija Ukića koji je za 25 minuta ostao bez poena (0/3 za dva, 0/2 za tri) uz pet asistencija.

Skupina F

Jedini poraz ove sezone madridski Real doživio je u Rusiji na gostovanju kod CSKA, a drugo rusko gostovanje moglo završiti istim scenarijom. Lokomotiv je unatoč minusu od 11 poena u posljednjoj četvrtini, uspio poravnati na 74:74, ali više od toga nije mogao.

Madriđani se neuobičajeno slabo otvorili utakmicu i vrlo brzo su zaostajali 16:3 da bi nakon toga Real napokon stigao na utakmicu. Do poluvremena su gosti napravili preokret, u zadnjoj dionici su se odvojili, ali Lokomotiv se vratio. Ipak prvo je Mirotić zabio za 76:74, zatim je Bourousis zaustavio Browna da bi točku na i stavio Sergio Rodriguez.

"Odlično smo otvorili utakmicu, ali kada se na kraju ušlo u neizvjesnu završnicu, više nismo mogli provoditi naš plan igre. Nekoliko pogrešaka na kraju nas je stajalo pobjede. Ne možemo biti zadovoljni samo s dobrom igrom protiv Reala, mogli smo slaviti i željeli smo slaviti. Srećom pred nama je još puno utakmica i pobjeda", rekao je Richard Hendrix.

Iza Hendrixa je dobra utakmica, ubacio je 12 poena (5/7) uz deset skokova, a vrlo dobri su bili i Derrick Brown s 21 poenom (9/17) i pet skokova, Mantas Kalnietis s 15 poena (5/9) i sedam asistencija te Kruno Simon s 14 poena (1/2 za dva, 2/6 za tri) i šest asistencija za 33 minute. U Realovim redovima Sergio Rodriguez je upisao 16 poena (6/7) i šest skokova, a Sergio Llull 15 poena (6/14) i pet asistencija. Dontaye Draper je ostao bez poena za osam minuta.

Jako dobru utakmicu odigrao je Žalgiris na svom parketu protiv Partizana. Dobra se odnosi na prve tri četvrtine u kojima je sve bilo na strani domaćina. Međutim u posljednjih deset minuta u redove Žalgirisa uvukla se mala nervoza, napravljeno je dosta krivih odluka u napadu i Partizan je smanjio konačan zaostatak.

Gosti su izgubili bitku u skoku čime su ostali bez svojeg vrlo jakog oružja i Žalgiris je to znao pretočiti u rezultat.

"Dobro smo krenuli, ali Žalgiris je puno iskusnija ekipa od nas i znali su okrenuti stvari na svoju stranu. Imali smo problema s obranom pick&rolla i s obranom na šutu za tri poena. Mi smo momčad koja dolazi do velikog broja napadačkih skokova, no ovaj put nam je to nedostajalo. Osim toga, nismo bili dobri u obrani, dozvolili smo im previše laganih poena u prvom poluvremenu, a Žalgirisovi dobri šuteri su nas znali kazniti", smatra Bogdan Bogdanović.

Litavce je ponovno predvodio Justin Dentmon s 23 poena (7/12, trica 5/10), šest asistencija i pet skokova, a Martinas Počius je upisao 18 poena (7/14) i sedam asistencija. Kod gostiju Bogdanović je stao na 24 poena (9/21) i pet asistencija, a Joffrey Lauvergne je dodao 14 poena (3/7) i sedam skokova.

Do posljednjih sekundi neizvjesno je bilo u Tel Avivu gdje je Maccabi ugostio Bayern. Nije to bila kvalitetna utakmica, ali je bila uzbudljiva, a Izraelci su na kraju odnijeli pobjedu 66:64 iako je Bayern na kraju imao svoju priliku.

Apsolutno izjednačen dvoboj tek je početkom posljednje četvrtine ponudio prvo značajnije odvajanje. Maccabi je napravio seriju 10:0 za bijeg na 60:50, ali do kraja susreta domaćin je odigrao slabo i Bayern se vratio. Kod 66:64 imali su gosti priliku povesti, no Delaney nije bio precizan na vanjskom šutu, jednako kao niti Nihad Đedović 1.6 sekundu prije kraja pri pokušaju hvatanja produžetka.

"Ovo je jedna od najtežih utakmica koju sam vodio u karijeri i naša najvažnija pobjeda ove sezone. Za pobjedu smo tijekom susreta morali puno toga mijenjati i sretan sam što je sve na kraju ispalo dobro jer je utakmica vrlo lako mogla završiti pobjedom protivnika. U finišu smo bili potpuno iscrpljeni i bio sam presretan kada sam čuo sirenu za kraj", objašnjavao je David Blatt.

U njegovoj momčadi po 14 poena su ubacili Ricky Hickman (4/9, sedam skokova) i David Blu (6/12). Kod gostiju Nihad Đedović je ubilježio 14 poena (6/10), a Malcolm Delaney 13 poena (4/11) uz po pet skokova i asistencija.