Branimir Korać • nedjelja, 09.03.2014.

22. kolo Lige Endese otvoreno je s četiri susreta i svaki od njih imao je posebnu draž. Iako je rezultatski bio najnezanimljiviji i prije samog kola, u prvi plan je izbio dvoboj Valladolida i Barcelone u kojem je svoj show imao Jacob Pullen...

Perasovićeva Valencia prije odlaska na teško gostovanje u Rusiju kod Himkija gdje će pokušati zadržati visoku prednost iz prvog susreta osmine finala Eurokupa, morala je odraditi i prvenstvenu obavezu. Bilo je to gostovanje kod Murcije gdje je Valencia bila uspješna i s rezultatom 85:76 učvrstila drugu poziciju na ljestvici.

Murcia se dobro držala do završnice treće četvrtine kada se Valencia počela odvajati i rješavati pitanje pobjednika. Činila je to predvođena Justinom Doellmanom koji je ubacio 22 poena (6/9, pet skokova) te Romainom Satom koji ge ja slijedio s 13 poena (4/9), ali i 11 skokova. Kod Murcije učinkom su se izdvojili Dwayne Davis s 23 poena (8/15) te Augusto Lima s 13 poena (5/8) i deset skokova.

Povijesna utakmica odigrana je u Valladolidu gdje je istoimeni domaćin pregažen od strane Barcelone 111:66. Bez Juana Carlosa Navarra i Ante Tomića, Barcelona nije imala nikakvih problema, a priča večeri je Jacob Pullen, branič koji se nalazi na "kraju klupe" i igra prosječno tek desetak minuta.

Pullen je bio nevjerojatno raspoložen i u partiji života ubacio je čak 42 poena za samo 23 minute provedene na terenu. Ono što ovaj doseg čini povijesnim je Pullenov šut za tricu od nevjerojatnih 12/15 čime je iza sebe ostavio legendarnog Oscara Schmidta po tricaškom učinku u jednoj utakmici ACB lige.

Priliku u ovom susretu dobio je Mario Hezonja i dobro ju je iskoristio. Za 21 minutu na parketu hrvatski talent je ubacio devet poena šutiravši 2/3 za dvicu i 1/3 za tricu čemu je dodao šest asistencija i tri skoka.

Jednako raspoloženi nisu bili Hrvati u dramatičnoj utakmici u Bilbau. Domaćin je poražen od Cajasola 82:79 i to nakon što je Roger Grimau ubacio samo jedno slobodno bacanje za poravnanje na 79:79 poslije čega je Tomaš Satoransky sa sirenom pogodio tricu za pobjedu.

Damir Markota je jedini od Hrvata upisao poene u ovom susretu i to svega tri za 14 minuta (1/1 za dva, 0/1 za tri), Fran Pilepić je ostao na šutu 0/1 za dva, 0/2 za tri, a Zoran Vrkić nije ulazio na parket.

Posebno raspoložen nije bio niti Marko Banić u pobjedi Estudiantesa u dva produžetka kod Iberostara 96:94. Banić je za 16 minuta upisao tri poena (1/6).