Crvena zvezda korak bliže "jedinici" i domaćinstvu Final Foura

Ivor Krapac • subota, 08.03.2014.

Crvena zvezda opravdala je ulogu favorita u 23. kolu ABA lige. Momčad Dejana Radonjića je u beogradskom Pioniru nadjačala Krku iz Novog Mesta i time povećala prednost na vrhu ljestvice. Mega Vizura bila je uspješna u ranijoj subotnjoj utakmici, u ogledu s Radničkim u Kragujevcu...

Tri kola prije kraja, Crvena zvezda čvrsto drži prvo mjesto ljestvice u ABA ligi. Beograđani su u 23. kolu došli do dodatne pobjede prednosti pred drugoplasiranom Cedevitom, čime su se približili osiguranju vodeće pozicije i mogućnosti da u glavnom gradu Srbije organiziraju Final Four.

Momčad koju s klupe vodi Dejan Radonjić je u subotu kod kuće sa 78:65 svladala Krku iz Novog Mesta, popravivši ovosezonski omjer pobjeda i poraza u regionalnoj ligi na 19-4. Cedevita je na 17-6, ali ima i lošiji međusobni omjer.

Dvoboj u beogradskom Pioniru nije počeo loše za goste iz Novog Mesta. Krka je rano bila u vodstvu, no čim je Crvena zvezda u drugoj polovici prve četvrtine uhvatila priključak, nije trebalo dugo da se stvari sasvim promijene. Domaća momčad je već do kraja prve dionice izvela preokret i povela s četiri poena prednosti (19:15), a poslije povećanja razlike u drugoj četvrtini, u ostatku utakmice više nije bilo većih komplikacija za Radonjićevu momčad.

Krka je sredinom četvrte dionice vratila nadu približavanjem na šest poena zaostatka (63:57), ali gosti iz Novog Mesta nisu mogli bliže od toga.

Raško Katić ubilježio je 19 poena i četiri skoka, a Charles Jenkins 15 poena i četiri asistencije za Crvenu zvezdu, kojoj su nedostajali Ivan Radenović i Luka Mitrović. Niti Krka nije bila kompletna. Među igračima koje Aleksandar Džikić redovito koristi u rotaciji, u subotu nisu igrali Sani Bečirović i Tomaž Bolčina, a od onih s kojima je Džikić računao, najviše je pokazao Edo Murić (14 poena, pet skokova).

Radnički je u ranijem subotnjem dvoboju odigrao kvalitetno prvo poluvrijeme, ali nije ostao na istoj razini u nastavku utakmice, okončane s 86:84 u korist gostujuće Mega Vizure. Domaća momčad je u prvoj četvrtini nekoliko puta bježala do 13 poena prednosti, u završnici druge dionice vodila je i s 15 razlike, ali drugo poluvrijeme donijelo je drugačiju sliku. Mega Vizura je u trećoj četvrtini sasvim uhvatila priključak i uoči posljednjih deset minuta bila na tri poena zaostatka.

Odluka je pala u završnici utakmice, u kojoj su gosti mogli slaviti i lakše. Mega Vizura je u 39. minuti vodila s 83:77, no Radnički je uzvratio serijom od 6:0 za povratak u egal. Kod izjednačenog rezultata, Ratko Varda je s dva pogođena slobodna bacanja vratio gostujuću momčad u prednost, a poslije promašene trice Marka Marinovića na drugoj strani, Marko Luković je s "jedan od dva" s crte slobodnih odveo Mega Vizuru do 86:83.

Kako bi spriječio moguću domaću tricu za poravnanje, Nikola Jokić je prekršajem poslao Marinovića na crtu slobodnih, a organizator igre Radničkog zabio je prvo i promašio drugo bacanje, što je, poslije obrambenog skoka Nemanje Dangubića, porušilo posljednju domaću nadu u preokret.

Ratko Varda istaknuo se sa 17 poena i šest skokova, a Vasilije Micić s 15 poena i sedam asistencija u pobjedi gostiju. Micić je imao i sedam izgubljenih lopti. Marko Brkić je sa 16 poena, pet skokova i tri asistencije vodio Radnički.