Niti Obradoiro nije zaustavio Madriđane, uvjerljivi nastupi Unicaje i Laboral Kutxe

Branimir Korać • nedjelja, 09.03.2014.

Nedjeljnim programom privedeno je kraju 22. kola španjolskog košarkaškog prvenstva. Lov na prvu pobjedu protiv Real Madrida se nastavlja, a u njemu su neuspješni bili i igrači Obradoira. Madriđani su glatko slavili, a još uvjerljiviji bili su euroligaši Unicaja i Laboral Kutxa...

CAI Zaragoza i Herbalife Gran Canaria u susret 22. kola Lige Endese ušli su u dobroj formi unatoč porazu Gran Canarije u prošlom kolu na domaćem terenu. Gran Canaria je tako prekinula s pobjedničkim nizom dok je niz Zaragoze trajao do ovog susreta.

Međutim momčad Josea Luisa Abosa nije bila u pravom izdanju i upisala je poraz 84:77 uz tijesno izgubljene sve četvrtine.Prevaga je bila u skoku, gosti su ih imali devet više od čega čak 15 u napadu.

Među osmoricom ujednačenih strijelaca Gran Canarije istaknuo se s 14 poena (4/8) Ben Hansbrough dok mu je Samuel Tavares pomogao u skakačkom dijelu s osam skokova te 12 poena (5/6). Damjan Rudež dobio je 27 minuta u redovima Zaragoze te je ubacio osam poena (2/5 za dva, 1/3 za tri) dok je najefikasniji bio Jon Stefansson sa 17 poena (6/11).

Pobjeda u Ateni kod Panathinaikosa pozitivno je djelovala na Laboral Kutxu i momčad iz Vitorije koja je napokon bila uvjerljiva i na visokoj razini u španjolskom prvenstvu. U svojoj dvorani ugostila je Joventut i nanijela mu težak poraz 100:71. Dok je Laboral ubacio 12 trica, gosti su šutirali užasnih 1/22 i to im je dodatno otežalo situaciju.

Posebno raspoložen bio je Tibor Pleiss sa 16 poena (7/9) i 11 skokova, a isti broj poena ubacio je i Fabien Causeur (7/8), ali bez doprinosa u skakačkom dijelu. Kod gostiju sa 17 poena (6/8) usamljen je bio Nacho Lovet.

Real Madrid nije imao problema na gostovanju kod Obradoira. 15-ak minuta ozbiljnije igre bilo je dovoljno vodećoj momčadi na ljestvici da stigne do mirne pobjede 83:78. Ovo je Madriđanima i 22. prvenstvena pobjeda u potrazi za savršenom sezonom.

Rudy Fernandez povukao je u ovom susretu s 20 poena (6/10), a Nikola Mirotić dodao je 16 poena (6/8) i sedam skokova. Čeh Pavel Pumprla je predvodio domaćina sa 16 poena (7/8) i pet skokova, a Mario Delaš je za 33 minute upisao 11 poena (4/12 za dva, 1/2 za tri) i tri skoka.

Vrlo uvjerljiva bila je Unicaja u svojoj dvorani protiv Gipuzkoe slavivši sa 81:55. Gosti nisu imali nikakve šanse protiv sve bolje momčadi Joana Plaze. Susretom je dominirao Fran Vazquez s 15 poena (7/11) i deset skokova, a kod Baska se istaknuo tek Jason Robinson sa 18 poena (7/17).

Marko Ljubičić sedam sekundi prije kraja ubacio je dva slobodna bacanja i tako donio Manresi pobjedu na domaćem parketu protiv Fuenlabrade 84:83. Andy Panko je kod gostiju ubacio 26 poena, ali i izgubio ključnu loptu kod vodstva svoje momčadi 83:82, a na drugoj strani mladi igrač Barcelone Marcus Eriksson ubacio je 21 poen.