Sportnet • subota, 26.04.2014.

Subotnje poslijepodne donijelo je pet utakmica 36. kola engleske Premier lige, a najviše je pozornosti svakako privukao uspješni debi Ryana Giggsa na klupi Manchester Uniteda. Nikica Jelavić je pak bio jedan od kreatora povratka Hull Cityja na Craven Cottageu, gdje su Tigrovi uzeli bod.

Gotovo cijelu sezonu navijači Manchester Uniteda čekali su na predstavu Crvenih vragova koja bi ih podsjetila na prošlu sezonu, u kojoj su suvereno osvojili naslov prvaka. U svom debiju na klupi Uniteda, privremeni menadžer Ryan Giggs pružio im je to zadovoljstvo.

Tottenhamu bodovi s Britannije

Tottenham je na gostovanju u Stokeu prekinuo niz od šest utakmica bez gostujuće pobjede i slavio 1:0 pogotkom Dannyja Rosea u 33. minuti. Za kontroverzu se pobrinuo sudac Andre Marriner, koji je u 52. minuti pokazao drugi žuti karton Ryanu Shawcrossu, zbog čega su domaćini gotovo cijelo drugo poluvrijeme igrali s desetoricom.

Golemi korak prema osiguranju prvoligaškog statusa napravili su igrači WBA, koji su pogotkom Berahina u 11. minuti svladali West Ham, a isto je učinio i Swansea uvjerljivom pobjedom nad Aston Villom od 4:1. Dva pogotka postigao je Wilfried Bony, a po jednoga Shelvey i Hernandez, dok je jedini strijelac za Villu bio Gabriel Agbonlahor.

Teško je reći je li riječ o nedoraslom protivniku, od kakvih je United doduše znao gubiti ove sezone, ili se igračima odlaskom Davida Moyesa vratilo samopouzdanje, no United je djelovao daleko bolje nego u većini susreta ove sezone, pa stoga ne čudi i najuvjerljivija domaća pobjeda u sezoni od 4:0.

United u prvom poluvremenu nije igrao posebno dobro, ali je djelovao pozitivno, baš kao i atmosfera na tribinama Old Trafforda, za što je nagrađen vodećim pogotkom prije odlaska na odmor. Danny Welbeck je izborio kazneni udarac, a loptu s bijele točke u mrežu poslao Wayne Rooney.

Već u trećoj minuti nastavka United je lijepim udarcem Rooneyja s preko 20 metara poveo s 2:0 i praktički ugasio svaku nadu gostima da će se vratiti u utakmicu. Giggs je u igru uveo Juana Matu, koji je neočekivano izostao iz početnog sastava, a Španjolac potpuno dokrajčio Kanarince.

U 63. minuti iskoristio je sjajan ubačaj Phila Jonesa i povisio na 3:0, a nedugo zatim glavom postigao i četvrti pogodak Uniteda. Mogla je pobjeda Crvenih vragova biti i uvjerljivija, više od 20 udaraca uputili su prema vratima Norwicha, a posljednju prigodu, jedan na jedan, propustio je Javier Hernandez u sudačkoj nadoknadi.

Bio je to življi, hrabriji, pozitivniji United od onoga koji je igrao pod palicom Davida Moyesa. Giggs je navijačima obećao United na kakvoga su navikli, a je li riječ o jednokratnoj predstavi ili ipak kasnom buđenju još uvijek aktualnog prvaka - pokazat će preostale tri utakmice u ovoj sezoni, koje će također s klupe voditi tzv. "Generacija 92".

Hrvatski reprezentativni napadač Nikica Jelavić došao je do petog prvenstvenog pogotka ove sezone u remiju Fulhama i Hull Cityja na Craven Cottageu. Zanimljivo, svih pet pogodaka ove sezone Jelavić je postigao na gostovanju, a još uvijek čeka prvijenac pred vlastitim navijačima.

Fulhamu su s obzirom na stanje na ljestvici bodovi bili daleko potrebniji, a nakon prvog poluvremena bez pogodaka, u samo tri minute stigli su do velike prednosti. Prvo je Dejagah načeo mrežu Tigrova u 55. minuti, a zatim u 58. Amorebieta povisio na 2:0.

Činilo se da ključni bodovi u borbi za opstanak ostaju na Craven Cottageu, no gosti su u završnih 15 minuta došli do izjednačenja. Jelavić se u 75. minuti našao na pravom mjestu da loptu glavom pošalje u mrežu, a tri minute prije kraja Shane Long je postavio konačnih 2:2.