SP 2014, Skupina E, 1. kolo, 15.06.2014, 21:00 h
Noel Valladares 48' (ag)
3:0(1:0) Honduras
Honduras

Josip Piršljin • nedjelja, 15.06.2014.

Odlučni da ne ponove nastup s prošlog Svjetskog prvenstva, francuski su reprezentativci upisali dobar početak u Brazilu. Uvjerljivim rezultatom, ali i igrom svladali su Honduras, a istaknuo se Karim Benzema s "dva i pol" pogotka. Jedan je pripisan vrataru Hondurasa, a dosudila ga je gol-tehnologija.

Moussa Sissoko
57'
12
Antonio Mavuba
65'
9
Olivier Giroud
78'
Osman Chavez
46'
14
Oscar Boniek Garcia
46'
20
Jorge Claros
58'
Luiz Suarez

Deschampsova Francuska je s tri gola i tri boda započela Svjetsko prvenstvo u skupini E. Suprotstavio joj se Honduras koji se pokazao preslabim, a dvoboj je presudio crveni karton i jedanaesterac pred kraj prvog dijela. Utakmica u Porto Alegreu na stadionu Beira-Rio ostat će upamćena i po tome što je tehnologija na gol-crti po prvi puta u povijesti Svjetskog prvenstva odlučila o pogotku.

Francuzi su ušli u utakmicu odlučno i s namjerom postići što raniji pogodak. Blizu tome bili su u 16. minuti kada je Matuidi pucao prema Valladaresu koji sjajno brani i lopta se odbija od vratnice. Nedugo potom Tricolori ponovno gađaju okvir gola, ovog puta nakon Griezmannovog udarca glavom.

U 24. minuti Palacios je u redovima Hondurasa zaradio prvi žuti karton poslije okršaja s Pogbom, a isti dvojac je "u glavnim ulogama" pred kraj prvog poluvremena kada je Francuska došla do prednosti. Palacios je neopreznim i pomalo glupim startom nad Pogbom skrivio jedanaesterac i pritom dobio drugi žuti karton i isključenje.

Benzema je iskoristio tu okolnost i preciznim udarcem s bijele točke donio je 1:0 svojoj reprezentaciji taman pred odlazak u svlačionice. Potpuno zasluženo vodstvo Francuza koji su cijelo vrijeme napadali gol Hondurasa, a među boljim pojedincima je bio Valbuena.

Samo četiri minute nakon početka nastavka famozna gol-tehnologija dobila je priliku da se pokaže korisnom i učinkovitom. No, dobar dio publike je zbunila i izazvala prosvjede igrača i trenera Hondurasa, te će i ta situacija izazvati kontroverze.

Benzema je sjajno opalio s lijeve strane, lopta je pogodila stativu i odbila se od vratara Valladaresa koji je pokušava "iščupati", no sudac od gol-tehnologije dobiva signal da je to bio pogodak koji je pripisan čuvaru mreže Hondurasa.

I nakon drugog gola Francuska je nastavila sa svojom igrom. Momčad Luisa Fernanda Suareza nije mogla parirati Europljanima, te je bilo očito kako će primiti i treći pogodak. Za to se pobrinuo Benzema koji je u 72. minuti snažnim udarcem pod gredu definitivno riješio pitanje pobjednika.

• Obrisan korisnik16.06.2014. u 03:21
    Iako su pala 3. gola, meni je ovo najslabija tekma do sada. Honduras bez talenta pokusava na silu koliko mogu ( najslabija repka do sada) a francuzi nabijaju im golove, jer samo njima i mogu. Bas me zanima kako ce dalje ici.
  • Obrisan korisnik16.06.2014. u 01:02
    Ne, nemojte uvodit tehnologiju u nogomet, fifini mafijaši! Bolje bi bilo da nije priznat gol i da se postavi još 834 tisuće sudaca, svaki da gleda po jednu vlas trave na terenu!
  • Obrisan korisnik15.06.2014. u 23:10