Suci: Nestor Pitana (Argentina), Hernan Maidana (Argentina), Juan Pablo Belatti (Argentina)
Nani 5'
Silvestre Varela 90'+5'
Portugal

Branimir Korać • ponedjeljak, 23.06.2014.

SAD i Portugal remizirali su u Manausu 2:2 u dobrom susretu koji je bio neizvjestan do posljednjih sekundi. Do 95. minute SAD je imao pobjedu u rukama, a onda je Silvestre Varele zabio za 2:2 i dao nadu Portugalu za prolaz u osminu finala...

DeAndre Yedlin
72'
18
Chris Wondolowski
87'
3
Omar Gonzalez
90'+1'

Eder
16'
14
William Carvalho
46'
18
Silvestre Varela
68'
Paulo Bento

Još jedan vrlo dobar susret s dosta pogodaka i neizvjesnosti do samog kraja. Amerikanci su ispustili veliku priliku osigurati prolaz kolo prije kraja i sada će im trebati barem bod protiv Njemačke kako bi bili sigurni za prolaz bez obzira na drugi dvoboj posljednjeg kola u skupini.

Početak susreta za njih nije bio dobar. Izdržali su samo pet minuta prije nego su poklonili vodstvo Portugalu. Andre Almeida ubacivao je loptu u kazneni prostor SAD-a, nije to napravio dobro, ali loptu je promašio Geoff Cameron, poklonio je na drugoj vratnici Naniju koji je zakucava u mrežu.

Nije dugo Paulo Bento čekao na loše vijesti. Ionako ima problema s ozljedama, a već u prvih 15 minuta ostao je bez Heldera Postige koji je u prvih 11 ušao umjesto ozlijeđenog Huga Almeide. Zanimljivo, obojicu je mijenjao već u prvom poluvremenu napadač Brage Eder.

Amerikanci su polako počeli preuzimati konce igre u svoje ruke, Dempsey i Zusi stvarali su dosta problema portugalskim stoperima dok je Michael Bradley bio vrlo opasan s udarcima van 16 metara. Njegov primjer slijedio je u 32. minuti i Fabian Johnson koji je opalio silovito, ali neprecizno.

U završnici poluvremena Portugal je ponovno bio opasan, najbliže pogotku bio je Nani kada je sjajno opalio van 16 metara, lopta je pogodila vratnicu i odbila se do Edera, no njegov pokušaj atraktivno brani Tim Howard.

Iako su Amerikanci gubili na poluvremenu 1:0, imali su devet udaraca na gol, jedan više nego u 90 minuta u pobjedi protiv Gane 2:1 u prvom kolu.

Promašaj utakmice imali su Amerikanci i to u desetoj minuti drugog poluvremena. Fantastično je ubacio s gol aut linije Johnson, lopta je idealno došla Bradleyu na desetak metara, a ovaj od 7.3 metara širine gola napucava na crti jedinu prepreku, Ricarda Costu, koji spašava Portugal od poravnanja.

Silni pokušaji van 16 metara u konačnici su se Amerikancima i isplatili. Fantastičnim golom Jermainea Jonesa u 64. minuti SAD je poravnao na 1:1 i to nakon što je vrijedni veznjak došao do lopte i bez previše razmišljanja opalio i pogodio.

Odmah je Portugal pokušao uzvratiti preko Raula Meirelesa koji iz dobre pozicije puca iz voleja prema golu Howarda, ali američki vratar uspješno je obranio njegov pokušaj.

Remi nije puno značio Portugalu i Bento je naredio ofenzivu, Portugal je pokušao pritisnuti Amerikance, no osam minuta prije kraja brzi napad SAD-a, serija loših reakcija portugalske obrane i pogodak Clinta Dempseya. Bradley je sretno skrenuo loptu do Zusija koji na petercu pronalazi Dempseya, a ovaj trbuhom gura loptu u nebranjenu mrežu.

Do kraja susreta Portugal je stihijski pokušavao doći do poravnanja i kada se činilo da od toga neće biti ništa, uspjeli su Portugalci doći do poravnanja u 95. minuti.

Cristiano Ronaldo odlično je ubacio u 16 metara gdje se očajnički prema lopti bacio Varela i glavom atraktivno zabio za konačnih 2:2.

Ovaj remi Portugalu ostavlja šansu za prolaz u osminu finala, ali to će biti vrlo teška misija jer mora pobijediti Ganu s visokom razlikom i da istovremeno Njemačka isto napravi protiv SAD-a. Amerikanci su propustili veliku priliku za osiguravanjem prolaza uoči posljednjeg kola i po prvi put na SP-u nakon 1930. godine upisati dvije uzastopne pobjede.

• Obrisan korisnik23.06.2014. u 12:48
    Šteta za SAD ali ovako barem Gana ima još šanse za prolaz a osobno bi ih volio vidjeti u osmini finala više nego Amere.
  • Obrisan korisnik23.06.2014. u 12:12
    Ima tocan rezultat 2-1 za SAD sto sam i napisao u jednom postu i kakva nesreca ovi zabiju u 95,majko mila
  • Obrisan korisnik23.06.2014. u 09:18
    portugal sa ovakvom igrom neće pobjediti ganu. amerikancima čestitke za prikazanu igru. igraju kao navijeni, bez puno kompliciranja. mislim da se po dosad viđenom na SP može zaključiti da je tika taka (čitaj: ubijanje lopte) otišlo u povijest.
  • Obrisan korisnik23.06.2014. u 07:36
    Gleda se koliko ja znam gol razlika, a tu Portugal ima -4, tako da su im šanse malene